Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Еньовден билките са най-лековити по изгрев

| обновено на 24.06.19 в 09:13
3
Снимка: БГНЕС

Православната църква почита днес рождението на св. Йоан Пророк, Предтеча и Кръстител Господен. В народния календар денят е познат като Еньовден и е наситен с редица обичаи, свързани с лятното слънцестоене. Приема се, че на този ден билките имат най-голяма лечебна сила, особено по изгрев. 

За лек или наслада, интересът към лечебните растения е все така актуален. Освен за традиционната отвара, напоследък расте и търсенето на различни билкови продукти, отчитат фармацевти, но предупреждават, че „билковите продукти не могат да заменят едно основно лечение“.

Архиерейският наместник на Смолянската духовна околия Негово Високопреподобие архимандрит Висарион ще служи в два храма в Смолян. От 9 часа той ще оглави празничната Света божествена литургия в храма "Света великомъченица Неделя“, а от 11 часа – в параклиса "Св. Иван"в Долно Райково, ще отслужи празничния водосвет.

За Еньовден магичен ритуал ще изпълнят за 14-а поредна година танцьорите от клуб "Хоро" при читалище "Орфееви гори", село Райково. За него участничките ще са облечени в специално ушити дълги бели рокли, уточни ръководителят на клуба Русанка Бодурова: „Рано сутринта преди изгрев слънце, изкъпани и пременени в бяло, сложили на главите си венчетата от бели маргаритки, вече сме на ливадите на Горна Адра. Там с босите крака да усетим земята, да се изкъпем в росата и с трепет и вълнение да очакваме слънцето. И то ще изгрее, и ние ще тръгнем с големия венец към него, и всяка една от нас сама в мислите си ще си пожелава най-хубавите неща. С ритуала смоленският клуб ще се включи в започналия в петък Фестивал на дивите цветя в Родопите, който ще продължи до 30 юни.

Възрастни хора от Югозапада се събират на Еньовден в местността „Ладовица” в Перник. Над 270 представители на дневен център за възрастни хора, пенсионерски клубове и читалища от областите Перник, Благоевград и Кюстендил, ще вземат участие в Осмия регионален фестивал на любителското творчество на възрастните хора от Югозападна България. Той се организира от местното читалище „Искра-1961 г.“ и кметство „Изток” с подкрепата на Община Перник и е с конкурсен характер. Идеята е да се представи, съхрани и предаде на поколенията богатият опит на възрастните хора в областта на народните обичаи, песенния, словесния, танцовия и инструментален фолклор. 

Над 200 души посрещнаха в 5.30 часа тази сутрин изгрева на слънцето на Шуменското плато. И тази година Дирекцията на природния парк бе организирала празнично посрещане с венчета от билки и български хора. 

Традицията в Асеновград повелява на Еньовден малките момиченца да се обличат като булки и да се "венчават" за Слънцето. Вярва се, че калиничките, наричани още слънчови невести, носят здраве, късмет и благополучие. Народният обичай започва в двора на Етнографската къща, където момиченцата вадят оставените в "мълчана вода" нишани и минават за здраве под магичния Еньов венец. В 9 часа е началото на празничната литургия в храм "Св. Николай Чудотворец", а час по-късно тръгва традиционното литийно шествие на малките калинички до параклиса "Света Богородица - Въведение". 

Събор на билките и здравето „Еньовден в Осоговската планина“ организира в понеделник, 24 юни, Обединеният детски комплекс в Кюстендил, читалището "Асклепион" и членове на училищните клубове „Млади възрожденци“ в града. Ще се включат и десетки планинари и природолюбители. Предишни години съборът ставаше на поляните край хижа „Иглика“, но те вече са отдадени, оградени са с тел и са недостъпни. Затова Еньовден за любителите на планината и на билките ще стане на Студен кладенец, казаха организаторите. Ани Кръстева от обединения детски комплекс за събора. "Гледаме кои билки са цъфнали, защото всеки път е различно, зависи от времето, коя билка каква е, за какво служи. Казват, че на Еньовден  рано сутринта се берат билките, защо се берат рано сутрин. Дечицата започват да събират определени билки и със събраните билки започват да плетат венци. Хубаво е, провира се за здраве".

Десетки великотърновци се включиха в 10-километровия поход за бране на билки, а след това се  събраха на Самоводската чаршия, за да минат за здраве под венеца от 77 билки и половина, опушен с жарава от лечебни треви.

Имен ден днес – на Еньовден, имат близо 52 хиляди българи.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Косьо Стойчев

Доц. Косьо Стойчев: Българските иновативни фирми нямат подкрепа, пазарната среда е агресивна

" Ресорът е прекрасен . Когато в български ръце се намират стартъпи, иновации и изследвания, ние се намираме в чудесна позиция. Не смятам, че българската държава е безкрайно неиновативна и няма стартъпи." Тази позиция изрази пред БНР доц. Косьо Стойчев, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", за ресора, който получава българският кандидат за..

публикувано на 18.09.24 в 08:39

Проверяват кандидатите за еврокомисари за потенциален конфликт на интереси

На третия ден от пленарната сесия на Европейския парламент в Страсбург ще се проведе пресконференция на тема "Проверка на потенциален конфликт на интереси на кандидатите за членове на Комисията". Събитието ще води българският евродепутат и председател на комисията по правни въпроси Илхан Кючюк. Той ще информира медиите за процедурните стъпки на..

публикувано на 18.09.24 в 08:37

Ден без загинали на пътя

18 септември е обявен за Ден без загинали на пътя и се отбелязва в цялата страна Той е част от Дните на безопасността на пътя на Европейската мрежа на службите на пътна полиция.  Инициативата се провежда за поредна година в рамките на Европейската седмица на мобилността от 16 до 22 септември. Мотото на кампанията е "Остани жив, пази живота". Целта е да..

публикувано на 18.09.24 в 08:19

Празник на занаятите във Велико Търново

С шестдневен празник на занаятите във Велико Търново започват тържествата за честване на 116-ата годишнина от обявяването на независимостта. В "Нощ на Самоводската чаршия" ще се включат повече от 80 майстори.   Фестивалът на занаятите представя традиционни и иновативни техники в различни сфери на бита, съчетани с концерти и спектакли. В 13-ото..

публикувано на 18.09.24 в 08:15

Доц. Александър Христов: Спасението е в системните партии

" Картината е тъжна, но очаквана и позната . Не трябва да си мислим, че след всичко, което стана в последните 4 години в държавата, настроенията на хората биха били по-различни".  Това е мнението на доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации. Пред БНР той отбеляза, че започва залитане в конспиративни теории в..

публикувано на 18.09.24 в 08:04

Изтича срокът за подаване на възражения срещу въвеждане на "чaт ĸoнтpoл"

Днес изтича срокът, в който българските граждани могат да подават възражение по намерението за въвеждане на "чaт ĸoнтpoл" в криптираната комуникация с интернет приложения. Мярката е по инициатива на съвета на Европейския съюз, за да има по-сериозна защита на децата от порнография. Само преди дни пред "Хоризонт" Богомил Шопов от "Електронна..

публикувано на 18.09.24 в 08:03

"Варошлийски вечери" в Ловеч за 12-и път

Регионалният исторически музей в Ловеч организира за 12-и път двудневния празник "Варошлийски вечери“, посветен на традициите на стария квартал "Вароша“. "Варошлийски вечери“ се откриват от 17.30 ч. с   изложбата "Сокйни шевици“, експонирана в Художествената галерия, поясни Елена Георгиева, главен уредник в Регионалния музей и автор на изложбата и..

публикувано на 18.09.24 в 07:47