Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване установи разлики в състава на една трета от храните с една и съща опаковка в ЕС

Снимка: Мария Димитрова

Според осъществено проучване от Съвместния изследователски център към Европейската комисия за двойното качество на храните в 19 страни-членки на ЕС, 9 на сто от продуктите са се различавали по състав, въпреки че опаковката им е била идентична.

При анализа на близо 1400 проби от 128 хранителни продукта в 19-те страни, сред които и България, 22 на сто от тях, са били с различен състав, въпреки че са имали сходна опаковка. По този начин разлики в състави при абсолютно идентични или сходни пакетирани храни са засечени при една трета от продуктите.

Докладът обаче не разкрива значима разлика в съдържанието между Изтока и Запада в блока, въпреки оплаквания от новите страни членки, че мултинационалните компании продават по-нискокачествена храна в супермаркетите си.

Унгарският еврокомисар Тибор Наврачич заяви, че е удовлетворен, че няма доказателство за различия в качеството на храните между Изтока и Запада в ЕС, но определи новите разкрития като „смесени“.

„Притеснен съм, че около една трета от тестваните продукти имат различен състав, въпреки че опаковката и марката им е една и съща“, отбеляза той.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер лично се ангажира с борбата срещу двойния стандарт на храните в ЕС в речта си за състоянието на съюза през септември 2017-та година. Според авторите на проучването, не са забелязани последователни географски тенденции.

Говорителят на ЕК Мина Андреева заяви: „Председателят Юнкер приема с голяма загриженост притесненията на всички наши граждани, особено когато има усещането за втора ръка граждани на общия ни пазар. Със сигурност това за него е неприемливо. Затова той се ангажира с разрешаването на случая по най-подходящия начин“.

Андреева увери, че наблюдението върху храните ще продължи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

КЗП започва ново проучване за двойния стандарт при храните

Комисията за защита на потребителите започва ново проучване за двойния стандарт при храните. В изследването, освен хранителни стоки, за първи път ще бъдат включени и спиртни напитки. Проучването се извършва в рамките на проект, финансиран по..

обновено на 14.05.19 в 12:34
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна наложи ограничения над потреблението на електроенергия

Украйна наложи ограничения върху потреблението на електроенергия след руски атаки срещу енергийната система през изминалата нощ. Украинският министър на енергетиката Герман Галушченко съобщи, че са нанесени удари срещу газова инфраструктура,..

публикувано на 11.02.25 в 10:10

От края на януари: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверките, извършени от края на януари от Главната инспекция по труда извършва в сектор "Строителство". Близо 400 обекта са проверили към момента инспекторите, а фирмите, установени..

публикувано на 11.02.25 в 10:04
Медицински университет - Плевен

Плевен е домакин на информационна среща за еврофинансиране на иновативни идеи

Плевен е домакин на информационна среща за европейско финансиране на иновативни идеи. Целта е малкият бизнес да получи подкрепа от научни организации. Кампанията е организирана от Министерството на иновациите и растежа. Информационната среща..

публикувано на 11.02.25 в 10:03
Певицата Виктория

VICTORIA и цената на самосъжалението в "Pity Party"

Български изпълнител е първи от Балканите, появил се на корицата New Music Daily, един от най-важните плейлисти на платформата Apple Music.  Певицата Виктория постигна това с песента си "Pity Party" , която на български най-правилно би..

публикувано на 11.02.25 в 09:59

Откриват Център за настаняване от семеен тип за лица с деменция в троянското с. Добродан

В троянското село Добродан министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще открие днес Център за настаняване от семеен тип на пълнолетни лица с деменция. Новият  център е с капацитет 15 потребители с деменция, на които ще се..

публикувано на 11.02.25 в 09:53

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия ,..

публикувано на 11.02.25 в 09:51

Кръгла маса за нотариалната заверка на подписите при прехвърляне на МПС

В Народното събрание днес ще се състои кръгла маса на тема "Премахване на нотариалната заверка на подписите при прехвърляне на моторни превозни средства", организирана от депутата от "Продължаваме промяната-Демократична България" Йордан Иванов...

публикувано на 11.02.25 в 09:29