Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: БНР

"Тежко лято за фермерите", е водещото заглавие на "Земя". Пояснението е, че е регистриран неочакван срив в добивите на пшеница и ечемик в Южна България. Пазарът на зърно е блокиран, защото все още се търгуват запаси от миналогодишната реколта, допълва вестникът.

"Закон ни прави домоуправители до живот", пише "Монитор". Става дума за приетия преди десет години Закон за управление на етажната собственост, който предстои да бъде променен наесен. Обсъждат се много варианти, разделени са в три тематични групи, са казали за изданието от регионалното министерство. Според "Монитор", новите идеи са над 700. Една от важните точки е какъв да е размерът на таксата, която всяко домакинства ще плаща за услугите към домоуправителя или наетата за това фирма. Обмислят се и варианти за засилване на контрола и ефективността при управление на етажната собственост.

"Брокери продават мазе за стая", предупреждава "Телеграф". Брокери изкупували жилища в етап строеж и после разделяли печалбата при продажба на завършения имот със строителя, пояснява вестникът. Търговците на имоти мамят с фалшиви снимки на мебелирани жилища с дизайнерски мебели, а всъщност предлагат за продажба апартаменти на ниво шпакловка и замазка.

"Стартът на скъпата тол система се отложи чак за март 2020 година", пише "Сега" на първа страница. Според законопроект, не пътната агенция, а частни фирми ще извършват обработката, отчитането и плащането на таксите. Проектозакона ще се обсъжда днес от депутатите от ресорната регионална комисия.

"Труд" пише: "Отлагат печатницата на пари до 1 март". Скандален анекс в договора облагодетелствал спечелилата австрийска фирма да получава милиони левове за несвършена работа по въвеждането на тол системата, информира изданието.

Борисов отказа за България поста върховен представител на Европейския съюз за външната политика, пише на първа страница "Труд". Мотивът на премиера е, че така страната ни губи поста комисар. За договарянето на върховните постове на Общността в Брюксел вестникът коментира "Новият баланс на силите спъна колелото“.

"24 часа" цитира на първа страница Бойко Борисов"...искаме друг важен ресор за Габриел". След 40-часово заседание, разговорите продължават днес, информира вестникът.

Според водещото заглавие на "Дума", "Борисов търгува постове в Брюксел". Тимерманс спря запис на разговора на лидерите на Евросъюза, допълва изданието. "Борисов изхвърли Кристалина Георгиева от битката за висшите европостове", коментира "Сега".

В интервю за "24 часа", бившият председател на Народното събрание и бивш служебен премиер проф. Огнян Герджиков споделя, че всяка смяна в правилата - за субсидии или за тримата големи в съдебната система, го притеснява. Той подчертава, че в годините преди демократичния преход законите са се правели много грижливо, докато през последните трийсет години законодателството е без професионализъм, с бързане и подтикнато от някакви хрумвания. Проф. Герджиков призовава специалисти да направят изчисления каква да е партийната субсидия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прилагане на орална ваксина срещу полиомиелит в Пакистан.

СЗО започна ваксинация срещу полиомиелит в Газа

В Ивицата Газа започна нова масова ваксинация на деца срещу полиомиелит, организирана от Световната здравна организация.  Планира се над 590 хиляди деца под 10 години да получат орална ваксина тип 2, за да бъдат защите от детски паралич. Кампанията ще продължи до 26-и февруари. Причина за здравната инициатива беше установяването на вируса на полиомиелит..

публикувано на 23.02.25 в 05:37
Киър Стармър

Киър Стармър: В интерес на Доналд Тръмп е да подкрепя Украйна

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е в интерес на американския президент Доналд Тръмп да подкрепя Украйна. Коментарът на Стармър беше публикуван на сайта на седмичника "Сън" късно в събота, малко преди третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна на 24-ти февруари.  "В интересите на Великобритания и Съединените щати е да подкрепят..

публикувано на 23.02.25 в 05:35
Доналд Тръмп

Тръмп: Войната в Украйна трябва да приключи и да обезпечим парите си

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че се опитва да си върне от Украйна парите, които Вашингтон е предоставил на страната като помощ във войната с Русия. Тръмп също така подчерта, че работи за постигане на примирие между Москва и Киев.   "Мисля, че това ще приключи. Трябва да свърши, защото е ужасно да се наблюдава какво се случва. Преговарям с..

публикувано на 23.02.25 в 05:33

Екстремно ниски температури регистрират в Кипър

Тази нощ е най-студената в Кипър, обяви Метеорологичната служба, която обяви оранжев код за изключително ниски температури в сила от 22.00 ч. снощи до 8.00 ч. тази сутрин. Страната замръзва при минус 11, с възможност да бъде надминат досегашният рекорд. Властите препоръчаха да се избягва пътуване заради опасните пътища. Екстремните..

публикувано на 23.02.25 в 05:31

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25