Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Джонсън, а не Тереза Мей трябва да назначи новия британски посланик в САЩ, смята главният секретар на финансовото ведомство

Борис Джонсън
Снимка: архив

Борис Джонсън, а не Тереза Мей трябва да назначи новия британски посланик в Съединените щати, смята главният секретар на финансовото министерство Лиз Тръс, верен съюзник на кандидата за премиер на страната. В сряда посланик Ким Дарък подаде оставка във връзка с дипломатическия скандал между Лондон и Вашингтон.

Лиз Тръс, която храни надежди да замени сегашния финансов министър Филип Хамънд, ако Борис Джонсън стане премиер, отправи това предупреждение към Тереза Мей на фона на разгаряща се битка кой да назначи новия посланик. Ким Дарък подаде оставка след изтичането на информация, че той смята администрацията на президента Доналд Тръмп за „некомпетентна“, а разгневеният американски президент го нарече „смахнат и надут глупак“ и заяви, че няма да работи с него. 

След оставката на Дарък привържениците на Джонсън предупредиха Мей, че е неприемливо тя да върже ръцете на наследника ѝ, като назначи новия посланик в последните си дни на Даунинг стрийт. Привържениците на Мей обаче настояват тя да свърши тази работа с аргумента, че постът е прекалено важен, за да бъде оставен вакантен за по-дълго време. 

Смята се, че Джонсън, който е вероятният наследник на Мей, би желал да изпрати посланик, който е приятелски настроен към Тръмп и Брекзит, за да увеличи шансовете за евентуална изгодна търговска сделка със Съединените щати. Джонсън обаче бе остро критикуван, че не е подкрепи посланик Дарък във връзка със скандала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борбата с огнената стихия в землището на елховското село Мелница продължава

Усилията на ямболските огнеборци днес бяха насочени в овладяването на два големи пожара. В предобедните часове пламна вилна зона край Ямбол, в елховско борбата с огнената стихия в землището на село Мелница продължава и към този час. В местността Курткая край Ямбол, пожарът беше локализиран в рамките на часове, но огънят успя да нанесе щети-..

публикувано на 29.07.25 в 17:47

Тони Тодоров: Критична остава ситуацията с пожарите на няколко места в страната

Критична остава ситуацията с пожарите на няколко места в страната, заяви преди малко на брифинг заместник-вътрешният министър Тони Тодоров. В този момент няма риск за населени места, допълни той: "Критични остават пожарите в Благоевградско - в Струмяни, село Стрем, село Устрем, както и в Ямболска област - село Мелница. Пожарът се развива..

публикувано на 29.07.25 в 17:42
Десислава Иванчева

Десислава Иванчева вече е на свобода

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева излезе от затвора в Сливен  малко преди 17:00 часа днес, след като вицепрезидентът Илияна Йотова уважи молбата ѝ за предсрочно освобождаване.  Десислава Иванчева изтърпяваше шестгодишна присъда за поискан подкуп от строителния предприемач Александър Ваклин. Заедно с нея беше обвинена и..

публикувано на 29.07.25 в 17:20
Светлана Гринчук, украински енергиен министър

Украйна продължава преговорите с България относно закупуването на два руски атомни реактора

Украйна продължава преговорите с България относно закупуването на два руски атомни реактора. Това заяви новият енергиен министър Светлана Гринчук, цитирана от УНИАН. През 2023 г. страната ни започна преговори за продажба на Украйна двата реактора за нереализираната АЕЦ "Белене". НС даде "зелена светлина" за преговори с Украйна за..

публикувано на 29.07.25 в 17:16

Частичен воден режим се въвежда в Монтанско

Частичен воден режим се въвежда в Монтанско. В чипровските села Горна Лука и Митровци вода ще има през ден, а заради сушата още четири населени места в региона са с намалено водоподаване. Вода към селата Горна Лука и Митровци се подава от един източник. След проведена среща с жителите им е решено от днес да се мине на режим, каза кметът на..

публикувано на 29.07.25 в 17:09

В Плевен довечера ще има недостиг на вода за високите части на града заради намалено налягане

В Плевен от тази вечер ще бъде намалено налягането и ще има недостиг на вода за високите части на града. Режим на водата се въвежда и в други населени места в областта. Високите части на Плевен ще са с намалено водоподаване от 23.00 ч. до 05.00 ч. сутрин заради   недостатъчния дебит на водоснабдителна група "Плевен" и невъзможност да се..

публикувано на 29.07.25 в 17:04

Д. Николова: Протестът на младите медици в някои провинциални градове беше потушен много бързо!

"Системата на здравеопазване лоша, защото не сме достатъчно чувствителни да  погледнем нейните пороци и заедно да ги преборим".  Това заяви пред БНР Десислава Николова, вестник "Капитал". Протест с искане за достойни заплати и условия на труд за младите лекари се проведе вчера-28.07, след като депутатите обсъдиха законови промени , които..

публикувано на 29.07.25 в 16:40