Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александру Томеску свири Бах - един от акцентите в афиша на "Варненско лято" 2019

Александру Томеску
Снимка: Росен Донев

Гост на фестивала "Варненско лято" беше един от най-именитите румънски цигулари - Александру Томеску, който беше избрал да изпълни в една вечер трите солови партити на Йохан Себастиан Бах. Неговият рецитал беше в първата вечер от международния симпозиум на тема "Виртуозността от барока до XXI век", а по-рано през деня научни изследвания и доклади посветени именно на Баховото творчество представиха специалистите от Виена проф. Райнер Бишоф и проф. Хартмут Кронес.

Освен музика, Томеску обича да споделя с публиката и своите мисли и емоции, свързани с произведенията и авторите, които представя. "Мисля, че музиката свързва хората повече от всичко друго. И затова аз винаги искам да установя вербална връзка с публиката, така че хората да видят, че и аз съм човек - имам свои чувства и свои емоции, свои размисли за музиката, която свиря. Разбира се, всеки може да прочете в напечатаните програми текстове или поредността на частите и т.н., но изказването на вътрешното усещане на изпълнителя със сигурност помага да разбереш по-добре и да навлезеш в подходящо настроение за концерта. В този смисъл ми се иска да подчертая колко щастлив и удовлетворен се чувствам след концерта си на фестивала „Варненско лято“, защото този тип рецитали - от една страна за соло цигулка, на всичкото отгоре и с три партити от Бах - това не е „хапка за всяка уста“, така да се каже. Разбира се, музиката е за всеки, аз вярвам в това, но Бах всъщност не е лесен за слушане, както са популярните оперни арии, например. Не! Изисква концентрация, почти като форма на медитация е, и хората трябва да навлязат във вълшебния свят на Йохан Себастиан Бах, а после се отварят безкрайни възможности за всеки от нас. Затова по време на концерта си във Варна споделих моите идеи с публиката и открих, че тя е знаеща и откликваща, и бях много, много приятно изненадан."

Александру Томеску е бил гост на същия български форум преди 8 години и сподели: "Много съм щастлив да открия, че, наближавайки вековен юбилей, фестивалът расте и става все по-добър и по-престижен. А да имаш толкова ентусиазирана публика, винаги е удоволствие!"

Специално са слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Александру Томеску подари и представи накратко своя двоен албум „Bach to Basics“, който включва интеграл от соловите сонати и партити на Бах. Затова и заглавието на диска - в превод „Назад към основите“, е всъщност игра на думи: думата „назад“ е изписана като името на Бах. А цигулката "Страдивариус", на която свири музикантът, е единствена по рода си в Румъния, собственост на румънската държава и предоставена му по заслуги.

Чуйте още подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01