Британският премиер Тереза Мей отговори днес за последен път на въпроси на депутати в парламента. Следващата сряда тя ще предаде официално поста си на един от двамата кандидати - Борис Джонсън или Джеръми Хънт.
Тереза Мей имаше сериозен сблъсък с лидера на опозицията Джеръми Корбин по въпросите на антисемитизма в неговата Лейбъристка партия. Мей поиска от Корбин да се извини на часа за провала да се справи с расизма.
Брекзит този път почти не бе засегнат, но, както отбеляза бивш министър от редиците на торите „реалността бързо ще почука на вратата с идването на новия премиер на Даунинг стрийт 10“.
Политическият анализатор на Би Би Си Норман Смит определи като „много мъдра стратегически“ последната изява на Тереза Мей в парламента. При опита на Джеръми Корбин да я притисне за стореното от правителството в борбата с климатичните промени, тя ловко премина в контранастъпление за антисемитизма в Лейбъристката партия – проблем, който преследва все повече партията и лично нейния лидер Джеръми Корбин.
„Преди уважаемият джентълмен да стане и да се представя за борец срещу климатичните промени, за защитник на хората и защитник на равенството и справедливостта, той трябва да се извини за провала да се справи с расизма в Лейбъристката партия. Днес 60 изтъкнати членове на партията писаха до медиите, че „Лейбъристката партия изглежда приема всеки друг, но не и евреите“. Това е вашето наследство господин Корбин. Все още не сте си отворили очите, още не сте казали цялата истина, не поехте отговорност. Извинете се сега!“, каза Тереза Мей.
Корбин не се извини.
Неговата Лейбъристката партия има сериозни проблеми. Но не са по-малки проблемите на управляващата Консервативна партия, която след седмица ще осъмне с нов лидер, а страната с нов премиер. Днес в Камарата на общините темата „Брекзит“ почти не бе засегната. За разлика от парламента обаче Брекзит продължава да е тема номер едно в страната, особено на фона на ширещи се слухове, че Борис Джонсън, ако стане премиер, смята да разпусне парламента около 31 октомври - определената дата за излизане от ЕС, за да няма кой да му попречи, ако се наложи сценарият „без сделка“.
„Част от проблема е, че ЕС все още се надява, може би насърчаван от сегашния премиер, че някак си нейната сделка може да бъде ратифицирана“, каза Джон Уитингдейл - бивш министър от Консервативната партия. „Мисля, че следващата седмица ще излезе наяве реалността, че сделката е „мъртва“. И ние трябва да постигнем различна сделка с надеждата това да стане много бързо“, добави той.
По-късно Тереза Мей изрази сериозна загриженост за състоянието на съвременната политика и настъплението на популизма. Това стана във вероятно последната ѝ публична изява като премиер в Чатъм хаус по въпроси на вътрешната и международната политика.
„Думите имат последици“, каза Тереза Мей в нейната реч, в която изтъкна, че е загрижена от начина, по който се води политическия дебат, както във Великобритания, така и по целия свят. Мей каза, че за съжаление вече няма търпеливо изслушване на противоположните мнения, а вниманието привличат само онези, които са изказани по агресивен начин.
„Популистките движения използваха възможността и натрупаха капитал в така създалия са вакуум. Те прегърнаха политиката на разделение, набелязвайки „врагове“, които да бъдат обвинени за проблемите ни и предлагайки лесни отговори.“
Мей изрази убеждението си в търсенето на компромис и че „политиката на прагматично убеждаване“ е най-добрия начин за справяне с предизвикателствата.
По въпроса за Брекзит Тереза Мей отново изрази съжаление, че не е успяла да прокара в парламента нейната сделка за Брекзит, която е носител именно на този компромис, за който тя говори.Резултатите от гласуването на членовете на Консервативната партия за лидер ще станат ясни на 23 юли, а новият премиер ще поеме поста на следващия ден.
Визуализация на проекта за Национална детска болница беше представена в Министерството на здравеопазването. Въпреки че строителството все още не е започнало, беше потвърдено намерението болницата да бъде готова след три години. Представеният визуален проект показва как сградата би изглеждала на терена, но още няма дори и обявен конкурс за..
Полицаи заловиха в Лом пиян 64-годишен шофьор, карал с близо 2 промила алкохол. Малко след 12.30 часа вчера униформени спрели лек автомобил, управляван от 64 годишен шофьор. Извършената проверка с алкотест на водача от Лом показала 1,95 промила алкохол в издишания въздух. Издаден му е талон за медицинско изследване, като шофьорът..
В Деня на детето Столичната библиотека организира приказен карнавал на книгите на площад "Славейков". "Важно е да се чете, за да можем да имаме бъдеще" - казва Борислава Борисова, ръководител на Детския отдел в Столичната библиотека, която разполага със 72 000 книги. Малките читатели са над 22 000: "Децата са щастливи, когато..
Работник на външна фирма, изпълняваща дейности по договор с АЕЦ "Козлодуй", е пострадал на територията на централата вчера, съобщават на интернет страницата на ядреното дружество. Работникът е извършвал дейности с ъглошлайф без издаден огневи наряд и при неспазване на необходимите мерки за противопожарна защита. С това са нарушени стриктните..
Изпълнителният съвет на една от партиите в коалиция ПП-ДБ - "Демократи за силна България", излезе с резолюция, с която определя като своя стратегическа цел спечелването на президентските избори. За целта от формацията инициират кръгла маса с коалиционните си партньори от "Продължаваме промяната", "Да, България" и общественици, за да излъчат единна и..
Да се въведе механизъм, който да контролира изплащането на минимално възнаграждение за младите лекари и за медицинските сестри, акушерките и другите специалисти по здравни грижи. Това е едно от исканията, които поставят организаторите на втория национален протест "Бъдеще в България", който ще се проведе утре вечер в шест от големите градове у нас...
Среднощното срутване на два моста в руски области, граничещи с Украйна, при което загинаха 7 души, е предизвикано от "експлозии", съобщиха днес руски официални лица, според които става въпрос за "терористични актове", предаде АФП. В Брянска област на Русия взрив срути мост върху жп линия късно в събота, вследствие на което пътуващ към Москва..
„Аз не съм за еврото в този момент, и съм за провеждане на референдум. В момента това политическо натискане отвън озверява хората.“ Това каза..
"Изключително ми е трудно! Получавала съм заплахи. Това си е вид репресия - да си заключен и самата администрация да те репресира. Администрацията..
" Газа е прегазена. Въпросът е за това как Газа ще изглежда, когато се сложи официално край на войната. Дали Газа ще съществува в някакво състояние на..