Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Български вестници
Снимка: БНР

"НАП пусна приложение за проверка дали данните ни са атакувани от хакерската атака, но от него не става ясно каква информация е разкрита, пише "Сега" на първа страница. Според вестника сериозно застрашени от информационния пробив са над 47 хиляди българи, а не само 189, както ни уверяваха управляващите, пояснява изданието.

В днешния брой на "Сега" е публикувано разследване, озаглавено "Борбата с чумата – бутафория за милиони". Фирмите, с които Агенцията по храните подписа договори за обезвреждане на животински отпадъци, нямат капацитет да реагират на бедствието.

"Монитор" цитира заключение на Европейската комисия: "България е на път да загуби свиневъдството си". Стопаните на нерегистрираните животни няма да получат компенсация за щетите. Земеделският министър Десислава Танева призна, че е допусната небрежност в превенцията, пише вестникът.

"И шестте български банки издържаха тестовете на Европейската централна банка", пише "24 часа" на първа страница. Провериха трите най-големи банки и трите банки с наши акционери, уточнява вестникът. Страната ни е първата, минала мониторинг след приетите нови, по-строги правила.

"24 часа" предлага приложение "Докторе, кажи", в което пише :"До 70 процента от българите над 50 години са хипертоници". И още: "Безопасно е да се яде месо от заразените свине".

И в "Стандарт" е поместен съветът на специалисти: "Не се отказвайте от пържолата, африканската чума по свинете не е опасна за хората".

До 40 на сто е поскъпнало свинското месо на европейския пазар, пише още вестникът. 

"В началото на септември ще са ясни кандидатите ни за кметове", казва, в интервю за "Труд" председателят на парламентарната група на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова. На въпрос с кого управлява ГЕРБ, д-р Дариткова пояснява, че има подписано коалиционно споразумение с "Обединени патриоти" и въпреки разногласията там тя смята, че всички се придържат към споразумението за управление с хоризонт 2021 година.

В приложението си "Здраве" "Труд" цитира министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, според когото има проблем с недостига на медицински сестри. Няма кадрова криза за лекари, допълва той.

Според водещото заглавие на "Дума" обаче положението с лекарите съвсем не е толкова добро. "Само девет на сто от лекарите са под 30 години, пише опозиционният вестник.

"Стандарт" информира за още една кадрова криза – "Учители бягат в САЩ и Нова Зеландия". Нашите кадри напускат заради огромната разлика в заплащането и отличното познаване на чужди езици, с които ще работят отвъд граница.

Според "Телеграф" учителите ще преподават без учебен план. Програмата ще се нагажда според темпото на класа, предлагат от просветното министерство.

В интервю за "Телеграф" експертът по туризъм проф. д-р Стоян Маринов заявява: "Туризмът губи заради презастрояването и свръхпредалагането на легла. Необходима е безопасна инфраструктура в общините и по-добра хигиена".

"Хиляди на Бузлуджа" е водещото заглавие на "Земя". БСП отбелязва своята 128-а годишнина, пояснява вестникът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Член на борда на директорите на Би Би Си подаде оставка заради "проблеми с управлението"

Член на борда на директорите на Би Би Си подаде оставка и посочи като причина "проблеми с управлението" на върха на корпорацията.  В писмо, с което подава оставката си, Шумит Банерджи също така отбелязва, че "не е бил консултиран" относно събитията, довели до напускането на генералния директор Тим Дейви и директора на новините на корпорацията..

публикувано на 22.11.25 в 03:15

Католическата църква в Испания е получила тази година над 100 жалби от жертви на сексуални посегателства

Католическата църква в Испания е получила тази година над 100 жалби от жертви на сексуални посегателства. Сигналите са получени по силата на създаден миналата година механизъм за обезщетяване на пострадали от сексуално насилие. Точно преди една година беше стартиран Всеобхватен план за обезщетение на жертвите на насилие в Църквата. Тези случаи не..

публикувано на 22.11.25 в 02:21

Бивш лидер на "Реформирай Обединеното кралство" беше осъден на над 10 години затвор

Бивш лидер на уелския клон на "Реформирай Обединеното кралство" беше осъден на 10 години и половина затвор за приемане на подкупи, за да прави проруски изявления пред медиите и Европейския парламент. Петдесет и две годишният Нейтън Гил от Северен Уелс се призна през септември за виновен по осем обвинения за подкуп между 6 декември 2018 г. и 18 юли..

публикувано на 22.11.25 в 02:07
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Всяко мирно споразумение трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..

публикувано на 22.11.25 в 00:00

Наводнени къщи и мазета след пороен дъжд в Петрич

На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..

обновено на 21.11.25 в 23:54
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Швейцария предоставя на Кипър 11 млн. евро за миграционни проекти

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..

публикувано на 21.11.25 в 22:55

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..

публикувано на 21.11.25 в 22:36