На 4 август се навършиха 115 години от рождението на големия български виолончелист проф. Константин Попов - музикант със собствен принос в развитието на нашето професионално музикално изкуство.
Трудно е да се прецени в коя област на музикалното изкуство бе най-голям неговият принос: Попов създаде нашата виолончелова школа, като преподавател подготви най-големите наши изпълнители на този инструмент, а самият той като инструменталист разви голяма концертна дейност и беше първият изпълнител в България на много творби от световната класика за виолончело. Той беше първият изпълнител и на много пиеси от наши композитори. И още - беше ерудирана личност с особено голям принос в пропагандирането на класическата музика у нас.
Константин Попов е роден на 4 август 1904 г. в Русе. На 17 години започва да учи контрабас, но бързо го заменя с виолончелото - негов близък му изпраща старо счупено виолончело, без гриф и струни, и местен майстор - любител музикант, успява да го ремонтира. Отначало момчето учи при Александър Йорганджиев - първия български дипломиран виолончелист. Докато отбива военнана си служба, заедно с приятеля си Георги Златев-Черкин свири по заведения, за да си спестят средства за следване в чужбина. Попов отива първо във Виена и закратко учи при Йерал, после се остановява в Лайпциг, където учи в Консерваторията при известния педагог Юлиус Кленгел, а частно взема уроци при Бекер и Мюнх Холанд. В същото време следва музикални науки и философия в Лайпцигския университет. Още докато следва, развива усилена концертна дейност, член е на известното трио "Амати", с което гостува с голям успех в Скандинавските страни, Холандия, Германия, Италия, Швейцария, Австрия, Чехия, Унгария. През 1935 г. се завдръща в България и освен да концертира, започва и да преподава в Музикалната академия. През 1945 г. става професор.
Като виолончелист изнася самостоятелни концерти и солира на симфоничните оркестри в страната. Налага се като един от най-изявените камерни изпълнители у нас - основател е на Академчичното трио, заедно с цигуларя Христо Обрешков и пианиста Димитър Ненов. Закратко участва в квартет "Лечев" и триото "Въжаров", свири често с пианистката Люба Енчева. Има огромен репертоар. Умира на 6 май 1991 г.
За работата на проф. Константин Попов като педагог говори неговият ученик - прочутият виолончелист приф. Здравко Йорданов - запис от 1975 г., запазен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..