Бившият британски министър на финансите Филип Хамънд обвини правителството на Борис Джонсън в опит да провали шансовете за нова сделка за Брекзит с ЕС, като поставя искания, които Брюксел никога няма да приеме. Първо в статия тази суртин във вестник „Таймс, а по-късно и в интервю за Би Би Си Хамънд изтъкна, че Брекзит без сделка ще бъде предателство спрямо референдума от 2016 година. Освен това той посочи, че е мит твърдението, че Брекзит без сделка ще бъде безболезнен. Борис Джонсън обаче обвини от своя страна хората като Хъмънд в сътрудничество с ЕС.
Филъп Хамънд ясно заяви намерението си като човек, който твърдо е против Брекзит без сделка, че той ще бори с всички сили и средства с неговите съмишленици в парламента, който подновява работата си на 3 септември, да спре излизането от евросъюза без сделка. Това е и сигнал, че хората като Хамънд започват да се страхумват, че сценарият „без сделка“ става все по-вероятен.
Освен предупрежденията, че такъв ход ще бъде катастрофален за британската икономика, не по-малко важно е посланието на Хамънд за тактиката на Борис Джонсън в преговорите. Премиерът вече заяви, че иска отпадането на така наречения „предпазен механизъм“ за ирландската граница, целящ запазване на свободното движение на хора, стоки и услуги след Брекзит чрез частично обвързване с общия пазар. Именно заради този механизъм сделката на Тереза Мей не бе одобрена в парламента и Джонсън смята, че без него ще бъде постигната това сделка, но ето какво каза по този повод Филип Хамънд:
„Много е изкушаващо от страна на Лондон да вижда в ЕС монолитен блок, застрашаващ Обединеното кралство. Истината е по-друга. Коалицията от 27 държави е доста крехка. Те обаче постигнаха обща позиция и ако трябва да се преразглеждат условията в споразумението за излизане тази коалиция без съмнение ще се пропука. Те няма да искат да поемат този риск. Умните хора в британското управление разбират, че като се вдига летвата чрез премахването на „предпазния механизъм“ на практика се слага край на всяка възможност за дискусия с ЕС“.
От Даунинг стрийт последва контраизявление, че Хамънд е направил всичко възможно да блокира приготовленията за Брекзит без сделка, че на практика помага на ЕС и че прави по-трудно постигането на сделка.
Самият Джонсън говори в първите по рода си отговори на премиера на въпроси от народа по Фейсбук за „ужасяващо сътрудничество“ между искащите да блокират Брекзит в парламента и ЕС и допълни:
„Ако европейците продължават да мислят, че Брекзит може да бъде блокиран в парламента, ужасното нещо е, че колкото по-дълго продължава това, толкова по-вероятно е да бъдем принудени да излезем без сделка“.
Джонсън посочи, че той не иска това да се случи, но за да не се случи европейците трябва да правят компромиси.
Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..
Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник". Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..
НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята. "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..
Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..
С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..
Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..
Община Сапарева баня забрани фойерверките и използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..