Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виенският оркестър „Йохан Щраус“ с четири юбилейни албума

Виенският оркестър „Йохан Щраус“ има своя собствена звукозаписна марка. Съставите, които изпълняват музиката на династията Щраус, особено във Виена, не са един и два, но ето какво разказа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Михаел Бок - мениджър и отговорник за музикалните архиви на Виенския оркестър „Йохан Щраус“: 

"Този оркестър с право претендира да бъде един от най-автентичните ансамбли, интерпретиращи творчеството на фамилията Щраус. През 1966 г., почти 120 години след като Йохан Щраус-баща създава своя оркестър, голямата нужда от висококачествени интерпретации на леката музика довежда до това група музиканти от Виена, част от ансамбъла на Австрийското радио ОRF, да сформират Виенския оркестър „Йохан Щраус“. Основната цел на състава и до днес е да представя музиката на династията Щраус, както и така наречената „лека виенска музика“, като спазва традицията, наложена от прочутата фамилия,  да използва 42-ма музиканти. След преждевременната смърт на Едуард Щраус II - последният професионален представител на музикантската династия - през 1969 г.,  ръководството на ансамбъла поема Вили Босковски - човекът, с чието име свързваме най-вече възраждането на прочутите Новогодишни концерти на Виенските филхармоници. Именно Босковски засилва дейността - както с турнета по света, така и с издаването на звукозаписи на Виенския оркестър „Йохан Щраус“ - и тя продължава до наши дни. Откакто е създаден, оркестърът е свирил в повече от 30 страни и е изнесъл повече от 1300 концерта. Една от вече традиционните му сцени е Златната зала на Музикферайн във Виена - концертите там започват през 1981 г., а от 1999 г. ансамбълът има и свой концертен цикъл. Оркестърът се радва на дългогодишно творческо сътрудничество с двама доказани специалисти в музиката на династията Щраус - диригентите Алфред Ешве и  Йоханес Вилднер. През 2016 г. Виенския оркестър „Йохан Щраус“ отпразнува 50-годишнина и реши да основе собствена звукозаписна компания. Оттогава има издадени 4 компактдиска с тези двама свои диригенти - надяваме се, че вие, слушателите на БНР, ще се насладите на тези висококачествени записи от Виена. Надяваме се също, че ще се срещнем скоро - може би на наш концерт в България. Най-добри пожелания на всички слушатели от Австрия." 

Михаел Бок - мениджър и отговорник за музикалния архив на Виенския оркестър „Йохан Щраус“, предостави на предаването "Алегро виваче" не само новите албуми, издадени под собствената марка на състава, но и няколко от историческите записи. Представяме първия от поредицата юбилейни албуми, наречен „Радвай се на живота!“ - в звуковия файл можете да чуете едноименния валс на Йохан Щраус-син, записан под диригентството на Алфред Ешве, който беше гост на Софийската филхармония неотдавна с голям успех и можем да се надяваме, че ще дойде пак в България, а защо не и с Виенския оркестър „Йохан Щраус“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05