Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Транспортни стачки в Испания може да затруднят връщащите се от отпуск

Опашка на летището „Прат” на Барселона на 24 август заради стачка на наземният персонал на авиокомпания „Иберия“.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заради транспортни стачки в Испания, са възможни затруднения при масовото завръщане от отпуски в края на август. Предупреждението е на българското Министерство на външните работи.

МВнР посочва, че на летище „Прат” (Барселона) служителите по сигурността на летището са в безсрочна стачка от 9 август 2019 г. Въздействието на стачката обаче е ограничено, тъй като е осигурено високо ниво на минималните услуги.

Служители на кабинния персонал на авиокомпания „Райънеър“ предвиждат стачни действия на територията на Испания на 1, 2, 6, 8, 13, 15, 20, 22, 27 и 29 септември (всички петъци и недели на месеца). Възможни са и стачни действия от страна на пилотите.

Наземният персонал на авиокомпания „Иберия“ планира 4 дни стачни действия на летище „Прат” – Барселона (24 и 25 август), и на летище „Барахас” – Мадрид (30 и 31 август). Възможно е към тях да се присъединят и служители на компанията на летището в Билбао.

Синдикатите от железопътния транспорт (RENFE) предвиждат осемчасови стачки на 31 август и 1 септември. Проведените предходни такива не са довели до сериозни затруднения.

В случай на нужда българските граждани могат да се свържат с посолството на България в Мадрид на следния телефон: +34 913455761 и в извън работно време на номер: + 34 913 456 651.

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или имейл: crisis@mfa.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Четири хеликоптера участват в гасенето на пожара в Пирин

И през нощта е продължила работата на десетки пожарни екипи и горски служители в Пирин, където огромният пожар превзе над 30 хиляди декара площ, предимно горска територия. Вятърът е разпалил два тежки фронта с върхово горене в планината над Струмяни и над санданското село Плоски. Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера..

публикувано на 29.07.25 в 08:47
Гръцки хеликоптер

Гърция засилва отбраната си с финансиране от ЕС

Гърция засилва отбранителната си мощ с финансиране от Евросъюза. Предвидено е снабдяване на гръцката армия с нови изтребители, дронове, подводници. Гърция започва изпълнение на националната програма за подобряване на военния капацитет, заяви премиерът Кириакос Мицотакис. Атина внася предложение за присъединяване към структурата на Евросъюза за..

публикувано на 29.07.25 в 08:46

НС гледа на второ четене промените в Закона за еврото

Парламентарната комисия по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене промените в Закона за еврото, които Народното събрание прие миналата седмица, предаде репортер на БНР. За недобросъвестни търговци са предвидени глоби от 5000 до 1 милион лева. Според внесените предложения глобите за недобросъвестно формиране на цените в периода от 8..

публикувано на 29.07.25 в 08:20

Япония приветства споразумението за прекратяване на огъня между Камбоджа и Тайланд

Япония приветства споразумението за прекратяване на огъня, постигнато между Камбоджа и Тайланд след дни на сблъсъци в спорната гранична зона, предаде Ройтерс. От Токио обявиха, че ще работят съвместно с други държави в подкрепа на усилията за намаляване на напрежението, допълва БТА. По информация на Ройтерс - ситуацията на границата..

публикувано на 29.07.25 в 08:20

Максималната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв.

Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни помощи" към Главна дирекция "Социално подпомагане".  Тя уточни, че този вид помощ е еднократна и се изплаща веднъж в годината. Ако обаче през годината лицето вече е ползвало правото си на тази..

публикувано на 29.07.25 в 08:18

Най-малко 30 души са загинали в Пекин след проливни дъждове

Най-малко 30 души са загинали в Пекин след проливни дъждове, предаде Синхуа, като цитира данни на общинската служба за контрол на наводненията. През последните дни в района на Миюн и други части на Пекин се наблюдаваха екстремни и тежки метеорологични явления, причинени от топъл и влажен въздух от края на субтропичния антициклон. В 20:00..

публикувано на 29.07.25 в 08:13

Румен Радев ще удостои с орден "Мадарски конник" посланиците на Франция и Нидерландия

На церемонии на "Дондуков" 2 президентът Румен Радев ще удостои днес с орден "Мадарски конник" I степен посланика на Френската република Жоел Мейер и посланика на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург.  Висшето отличие се връчва за особено големите заслуги на двамата дипломати за укрепването и развитието на двустранните отношения между..

публикувано на 29.07.25 в 08:02