Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисия на ЕП подкрепи кандидатурата на Кристин Лагард за ръководител на ЕЦБ

| обновено на 04.09.19 в 19:31
Кристин Лагард
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Комисията по икономически и парични въпроси на Европарламента гласува днес в подкрепа на номинацията на Кристин Лагард за шеф на Европейската централна банка. Целият парламент ще трябва да потвърди кандидатурата с вот идните седмици. Гласуването не е обвързващо, но носи политическа тежест.

След това - в средата на октомври, лидерите на ЕС трябва да одобрят официално назначаването ѝ на новия пост. 

Номинираната за наследник на Марио Драги като ръководител на Европейската централна банка - Кристин Лагард защити по-рано днес пред Европейския парламент политиките на рекордно ниски лихви и на извънредните стимулиращи мерки, прилагани вследствие на Голямата рецесия и дълговата криза в еврозоната.

По време на нейното изслушване пред комисията по икономически и парични въпроси в Брюксел преди гласуването на кандидатурата ѝ от страна на депутатите, Кристин Лагард посочи, че е  е съгласна, че "е необходима силно приспособима парична и лихвена политика за продължителен период от време".

Тя също така защити новите финансови инструменти на Европейската централна банка, включващи покупките на еврооблигации и политиката на отрицателни лихви, като каза, че те са помогнали за разкриването на 11 милиона нови работни места от 2013-а година насам и че без тях "кризата щеше да бъде много по-лоша“.

Според нея ЕЦБ трябва да слуша и да разбира финансовите пазари, но не е необходимо да се ръководи от тях при определяне на паричната си политика.

Г-жа Лагард отбеляза, че централните банкери трябва да действат в рамките на паричната и фискалната политика и да продължат да настояват за структурни реформи в рамките на ЕС, за да могат страните-членки да се преборят с опасността от рецесия. 

Лагард определи климатичните промени, технологиите и фрагментацията на многонационалния ред като основни предизвикателства пред институцията.

На въпрос дали Банката и еврозоната са подготвени за очертаващата се търговска война със Съединените щати и набиращите сила популисти в Европа, чиито действия могат да доведат до нова рецесия, тя отговори:

„Категорично трябва да има сътрудничество, ако всички институции в Европа и особено в еврозоната искат да дадат отговор на заплахата от национализма и популизма. И това е свързано с фискалната роля, която много страни биха могли да играят. Някои страни в еврозоната могат да използват фискалното си пространство, за да подобрят широколентовата инфраструктура, както и да задействат публични разходи, които да помогнат в битката с рецесията“

Кристин Лагард също така призова държавите с дефицит в рамките на 0,5% от БВП да помогнат за борбата с рецесията, като инвестират в инфраструктура. Останалите, отбеляза тя, трябва да работят по-усилено върху структурните реформи, докато е налице икономически растеж, тъй като това "ще даде по-добри техните резултати".

Лагард подаде оставка като ръководител на Международния валутен фонд, която влиза в сила от 12-ти септември, след като европейските лидери я номинираха да застане начело на ЕЦБ за осемгодишен мандат от 1-ви ноември.

Очаква се евродепутатите от комисията да гласуват за кандидатурата ѝ около 19 ч. българско време. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Копие на прочутата статуя на Афродита в селището Фира, Санторини.

Сеизмолози очакват силно земетресение на Санторини до няколко дни

Взети са всички мерки за реакция, каквото и да се случи на Санторини, съобщават от Гражданска защита. Местните жители заминават, но пък туристите не се отказват и пристигат на почивка. Обстановката на Санторини продължава да е динамична, съобщават сеизмолозите, които следят трусовете на острова. Местните жители продължават и днес да напускат..

публикувано на 06.02.25 в 14:11
Народният представител от

Проект за забрана на фотоволтаици и вятърни турбини върху земеделски земи общинска и държавна собственост

От "Възраждане" подновяват инициативата си за забрана на изграждането на фотоволтаици и вятърни електроцентрали върху земеделски земи общинска и държавна собственост, обяви в кулоарите на НС  депутатът от ПГ на партията Даниел Петров. Той напомни, че преди две години проектът им беше отхвърлен с аргумента, че държавата е поела ангажимент за..

публикувано на 06.02.25 в 14:09
Александър Бубиа

Александър Бубиа: Нужен е таван на надценките, а не на цените

Има шанс да се намалят цените в големите хранителни вериги и супермаркети, стига да се обединим. Важно е да се разбере, че е нужен таван на надценките, а не на цените . Защото този на надценките регулира дейността на търговеца, а ако е на цените ще позволи търговците да мачкат производителите. Това каза студентът по икономика в Нидерландия..

публикувано на 06.02.25 в 13:55

Започва изграждането на тунела на метрото през столичния кв. "Слатина"

Днес в експлоатация бе пусната машината, която ще прокопае тунела за метрото през столичния кв. "Слатина". Тя е произведена специално за проекта на софийското метро. Строителството на тунела трябва да приключи през втората половина на 2026 година, а отсечката да бъде пусната в експлоатация през 2027 година. Метротрасето е с 6 станции, ще..

публикувано на 06.02.25 в 13:48

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на "Евростат". За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента средногодишно. Преди 10 г. нивото на минималната..

публикувано на 06.02.25 в 13:32
Стою Стоев

Стою Стоев: Управляващите бързат за регулаторите, за да си бетонират постове за дълго

Безпрецедентно парламентът започва ударно избиране на регулатори, което показва, че правилникът на Народното събрание не е спазен, защото никой не знае какъв е графикът за избор.   Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев, заместник-председател на парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, като уточни, че едва на заседанието..

публикувано на 06.02.25 в 13:31
Радостин Василев

МЕЧ подкрепя идеята за таван на надценките на основни храни

Депутатите от МЕЧ биха подкрепили предложението на "БСП-Обединена левица" за ограничаване на надценките на основни хранителни продукти. Това обяви председателят на партията Радостин Василев: "Такъв подобен закон има в Унгария. За малката потребителска кошница там има таван на цените - в Унгария. Ние бихме го подкрепили и бихме дали идеи,..

публикувано на 06.02.25 в 13:21