20-годишният българин Емануил Иванов е големият победител на 62-рото издание на Международния конкурс за пианисти на името на италианския пианист, диригент и композитор Феручо Бузони, съобщава Раи нюз.
Конкурсът се проведе в италианския град Болцано. Кандидатите бяха над 420, а след предварителен подбор журито с председател Тил Фелнер одобри 22-ма финалисти. След тежко състезание в няколко тура: полуфинал, солов рецитал и изпълнение на камерна музика в ансамбъл, до големия финал с оркестър достигнаха трима млади пианисти.
Емануил Иванов, който на полуфинала представи творба от Панчо Владигеров, а за големия финал беше избрал Концерт за пиано и оркестър №2 от Камий Сен-Санс, свири блестящо в партньорство с Оркестър "Хайдн" на Болцано и Тренто под диригентството на Арво Волнер и беше обявен за победител в късните часове на 6 септември. На второ и трето място останаха японката Шиори Кувахара и грузинецът Гиорги Гигашвили.
Изключителният наш млад пианист е завършил Езиковата гимназия "Бертолд Брехт" в Пазарджик. Негова учителка в родния му град е Галина Даскалова, а в София учи при проф. Атанас Куртев. В колекцията си има голям брой награди от национални и международни конкурси. От есента на 2018 г. Емануил е студент в Кралската консерватория в Бирмингам при Паскал Немировски и Антъни Хюит.
Победата му в Болцано е изключително постижение: Конкурсът "Феручо Бузони", основан преди точно 70 години, е смятан за един от най-престижните и взискателни в света на клавирната музика. Сред носителите на първи награди са пианисти като Йорг Демус, Марта Аргерич, Гарик Олсън, Лиля Зилберщайн, Борис Блох, Александър Кобрин и др.
Българските пианисти, оставили своя следа в историята на конкурса, са Иван Дреников (трета награда през 1964 г.), Божидар Ноев (втора, при неприсъдена първа награда през 1965 г.), Боян Воденичаров (трета награда през 1981 г) и Ралица Пачева (четвърта награда през 1999 г.). Поради високите стандарти, в много от годините първа награда не е присъждана.
На българска сцена младият пианист ще се завърне на 1 октомври в галерия "Оборище 5" - в концерта на носителите на голямата награда от конкурса “Млади виртуози”, и с рецитал на 12 октомври в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", в рамките на фестивала "Пиано Екстраваганца".
Чуйте интервюто с Емануил Иванов за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в звуковия файл.
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..