Активни участници бяха седем млади певици. Като артистична натура със свое специфично виждане Александрина Пендачанска пренареди този концерт с идеята многобройната публика да присъства по-скоро на открит урок, отколкото на оперна гала. Седемте талантливи момичета, които очевидно гледат на преподавателката си с огромен респект и блеснали погледи, бяха предразположени до последния момент да се учат, а не да се „надпяват“ – да бъдат на сцената и да блеснат с дадености, но и с готовността да се усъвършенстват още и още. За всяка от тях беше избран фрагмент от работена по време на майсторския клас ария, а Пендачанска разкриваше пред присъстващите тънкостите, трудностите и не на последно място добрите постижения от работата й с ученичките.
Идеята беше осъществена по прелестен начин, с много позитивна енергия, и публиката си тръгна щастлива от срещата с талантите, нищо че не беше чула целите арии, както обикновено се случва на такива концерти. Беше красиво преживяване, за което допринесе предразполагащото майчинско отношение на оперната ни прима към ученичките й и искреността й към зрителите. Обръщението й можете да чуете в първия звуков файл.
Не много отдавна Александрина Пендачанска смяташе, че не е дошло още времето да преподава и да съчетава тази взискателна дейност с толкова активната й изпълнителска кариера. Какво се промени?
"Започнах в последните няколко години да усещам, че имам нужда да коригирам, когато чуя нещо неправилно, нещо, което може да бъде изпято по-добре. Изпитвам някаква вътрешна необходимост и едва се сдържам, защото нямаме право (да го правим) със колеги и с хора, които не са поискали съвет."
(целият отговор чуйте в интервюто във втория звуков файл)
Примата изказа мнение и по повод дискусията, която се разгоря в социалните мрежи, свързана с конкурса за преподаватели в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София, предизвикал скандал между оперната певица със световна кариера в миналото Дарина Такова, директорката на училището Столина Добрева и намесата на министъра на културата Боил Банов:
"Абсолютно нямаме право да се лишаваме от знанието и от това, което могат да допринесат хора, които са доказали себе си - това със сигурност са и Дарина Такова, и от по-старото поколение толкова много хора - само си представете: нито Гена Димитрова беше професор, нито Никола Гюзелев, нито Александрина Милчева, нито Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова... Не сме се възползвали от този невероятен капацитет и от тези огромни майстори. Нямаме право да се лишим от тях! Твърде малко сме и просто е глупаво да се лишим от това знание.", заяви Александрина Пендачанска, но добави: "Със сигурност е въпрос на мярка. Принципно съм против това да бъдат нарушавани правилата. Реакцията на Столина (Добрева) категорично е била грешна, има някаква неадекватност, ако щете, но от друга страна, да бъде наказан човек, просто защото той спазва правилата, означава, че е очевидно, че правилата са грешни. Правилата са сбъркани. Въпросът е в политики. Политики на правителства. (...) Със сигурност има решение."
Интервютата с Александрина Пендачанска, излъчени в предаванията "Каста дива" и "Алегро виваче" по "Хоризонт", чуйте в звуковите файлове.
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
Допускът до парламента ми бе отнет след едно блиц-интервю с Делян Пеевски през лятото на 2023 г., сподели журналистът Боби Ваклинов в интервю..
ПП-ДБ е единствена опозиция в този парламент - Делян Пеевски не е опозиция, ГЕРБ правят това, което им каже той, а "Възраждане" помагат за прокарване на..
"Нашето общество вече приема за нормално и фалшивото, и ограничаващото. По въпроса за свободата ние реагираме не с инстинкта за повече свобода, а за..