Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът "Caged" - сценично огледало на съвременните страхове

Снимка: Стефан Щерев

Най-голямата танцова продукция, създавана до момента в България, е част от афиша на Пловдив Европейска столица на културата 2019.Това е световна премиера на българо-корейския спектакъл „CAGED“, посветен на страховете - индивидуални и обществени, които ни управляват. Продукцията е микс между съвременен танц, куклен театър и музика и рамкира предстоящото издание на традиционната инициатива One Dance Week.
   

Въпреки че продукцията завършва с голям минус, независимо от усилията да се финансира изцяло преди премиерата, сме изключително горди с резултата, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Асен Асенов, копродуцент на спектакъла. За нашата географска ширина и предвид контекста, в който се намираме по отношение на развитие на сцената за съвременен танц у нас, има сериозна заявка за интерес от страна на колеги от Бразилия, Мексико, Канада, Франция, Чехия, Хърватска, Германия, разказа той.

Музиката в "Caged" е на Павел Терзийски и Емилиян Гацов – Елби, уникалната сценография е на Никола Тороманов, маските и куклите са на Мариета Голомехова. Хореограф на представлението е Пансън Ким, чийто най-голям страх е да бъде добър, обичащ и щастлив човек.

Асен Асенов Снимка: Ирина Недева

Заглавието на спектакъла се превежда като „Заключен в клетка“ – в случая в клетката на болните ни умове, изтъкна Асен Асенов. Творците правят сценичен прочит на постчовешкото, през роботизиран образ на смъртта.

„Страховете всъщност са основната причина за цялата тази агресия, отмъстителност и гнусотия, без извинение, в която напоследък живеем. Това наистина е отвъд човешкото. Няма много общо с човешкото. И за съжаление именно страховете са причина за всички тия негативни емоции, в които ние плуваме ежедневно. Тази отмъстителност, тази тотална липса на емпатия в общуването между хората, тази липса на човечност и на нормалност в общуването помежду ни – това е истински тъжно“, смята Асенов.

Да се страхуваш е нормално и човешко, но когато капсулираме свои стари и нови страхове, пространството, в което ги събираме, се стеснява твърде много, коментира още той.   

„В момента в Дирекция „Култура“ на Пловдив Европейска столица на културата работят хора, които са бивши магазинери, бивши служители на „Чистота“ - Община Пловдив и други интересни хора, събрани пред една антиселекция“, коментира Асен Асенов. 

За реализация на проекта на „Гая Денс Къмпани“ в Южна Корея е било отказано минимално частично кофинансиране от страна на Дирекция „Култура“ в Община Пловдив, като не са били допуснати подадените документи, съобщи Асен Асенов. Аргументът е, че „Гая Денс Къмпани“ не е пловдивска компания. Асенов уточни, че ще си търсят правата в съда.

По думите му образованието в областта на съвременния танц е „изключително лошо“ и на ниво средно хореографско училище. България е единствената страна в ЕС, в която няма нито един театър, който целогодишно да показва международно съдържание в областта на съвременния танц, отбеляза още Асенов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15