Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът "Caged" - сценично огледало на съвременните страхове

Снимка: Стефан Щерев

Най-голямата танцова продукция, създавана до момента в България, е част от афиша на Пловдив Европейска столица на културата 2019.Това е световна премиера на българо-корейския спектакъл „CAGED“, посветен на страховете - индивидуални и обществени, които ни управляват. Продукцията е микс между съвременен танц, куклен театър и музика и рамкира предстоящото издание на традиционната инициатива One Dance Week.
   

Въпреки че продукцията завършва с голям минус, независимо от усилията да се финансира изцяло преди премиерата, сме изключително горди с резултата, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Асен Асенов, копродуцент на спектакъла. За нашата географска ширина и предвид контекста, в който се намираме по отношение на развитие на сцената за съвременен танц у нас, има сериозна заявка за интерес от страна на колеги от Бразилия, Мексико, Канада, Франция, Чехия, Хърватска, Германия, разказа той.

Музиката в "Caged" е на Павел Терзийски и Емилиян Гацов – Елби, уникалната сценография е на Никола Тороманов, маските и куклите са на Мариета Голомехова. Хореограф на представлението е Пансън Ким, чийто най-голям страх е да бъде добър, обичащ и щастлив човек.

Асен Асенов Снимка: Ирина Недева

Заглавието на спектакъла се превежда като „Заключен в клетка“ – в случая в клетката на болните ни умове, изтъкна Асен Асенов. Творците правят сценичен прочит на постчовешкото, през роботизиран образ на смъртта.

„Страховете всъщност са основната причина за цялата тази агресия, отмъстителност и гнусотия, без извинение, в която напоследък живеем. Това наистина е отвъд човешкото. Няма много общо с човешкото. И за съжаление именно страховете са причина за всички тия негативни емоции, в които ние плуваме ежедневно. Тази отмъстителност, тази тотална липса на емпатия в общуването между хората, тази липса на човечност и на нормалност в общуването помежду ни – това е истински тъжно“, смята Асенов.

Да се страхуваш е нормално и човешко, но когато капсулираме свои стари и нови страхове, пространството, в което ги събираме, се стеснява твърде много, коментира още той.   

„В момента в Дирекция „Култура“ на Пловдив Европейска столица на културата работят хора, които са бивши магазинери, бивши служители на „Чистота“ - Община Пловдив и други интересни хора, събрани пред една антиселекция“, коментира Асен Асенов. 

За реализация на проекта на „Гая Денс Къмпани“ в Южна Корея е било отказано минимално частично кофинансиране от страна на Дирекция „Култура“ в Община Пловдив, като не са били допуснати подадените документи, съобщи Асен Асенов. Аргументът е, че „Гая Денс Къмпани“ не е пловдивска компания. Асенов уточни, че ще си търсят правата в съда.

По думите му образованието в областта на съвременния танц е „изключително лошо“ и на ниво средно хореографско училище. България е единствената страна в ЕС, в която няма нито един театър, който целогодишно да показва международно съдържание в областта на съвременния танц, отбеляза още Асенов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31