Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВКС пренасрочи заседанието по случая "Полфрийман" за 7-и октомври

Властите в Австралия са издали документи за пътуване на Полфрийман

| обновено на 01.10.19 в 13:43
Джок Полфрийман
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Австралийските власти са издали документи за пътуване на Джок Полфрийман, съобщи директорът на дирекция "Миграция" в МВР - Николай Николов. Той допълни, че Полфрийман предстои да бъде уведомен за насроченото заседание на ВКС на 7-и октомври. В момента австралиецът се намира в дома за настаняване в Бусманци и не създава проблеми, обясни Николов:

"За обезпечаване на тази мярка господин Полфрийман е настанен в дома и са предприети действия за неговото експулсиране. Към момента на издаване на заповедта са били валидни две пречки: липсата на валиден документ за пътуване и наложени забрани за напускане на страната от съдебната власт. Уведомени сме от австралийските дипломати, че същият вече разполага с документи за пътуване, които все още се намират в тях, и са предприети действия по искане за снемане на забраната, за което сме уведомени, че има искане за възобновяване на наказателното производство и г-н Полфрийман е призован да се яви в съдебна зала от Върховния касационен съд".

Делото за възобновяването на производството за предсрочното условно освобождаване на Джок Полфрийман е пренасрочено за 7-и октомври заради високия обществен отзвук на случая и заради невъзможността на Полфриймън да напуска Дома за чужденци в Бусманци.

Според председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет е абдикирала от своите задължения да брани независимостта на магистратите.

Коментарът му беше по повод двете противоположи позиции, с които съдебните кадровици излязоха по повод критиките към тримата апелативни съдии, пуснали предсрочно от затвора Джок Полфрийман:

"Целият този подход, с който се насажда омраза, ненавист към магистрати, независимо дали сме съгласни или не с постановени съдебни актове, е връщане към епохи, които смятам, че би трябвало да сме позабравили", коментира Лозан Панов, който миналата седмица не е участвал в обсъжданията по казуса "Джок Полфрийман" в Съдийската колегия.

Репортаж на Силвия Великова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22
Христо Гаджев

Управляващите с проектодекларация за забрана на изпращането на български военни в Украйна

Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..

публикувано на 20.02.25 в 14:04