Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 29 септември-5 октомври

Дхаулагири (8167 м)
Снимка: Wikipedia

Антония Григорова зае осмото място в последния старт за сезона от Световните серии по скайрънинг. Състезанието се проведе в Бага, Испания. Победиха Jan Margarit Sole при мъжете и Ainhoa Sanz при жените - и двамата от Испания.

===

14-годишните Александра Тоткова (НСА) и Слав Киров (“Алтиус”) са новите държавни шампиони по скално катерене. В края на миналата седмица се проведе катерачната среща и държавно първенство "Врабча 2019". Участваха 69 състезатели. За срещата, станала традиционна, беше разработен нов катерачен обект по скалите до село Врабча, община Трън.

===

Близо 40 души се включиха в края на миналата седмица в състезанието по скоростно изкачване на фасадата на НДК. Събитието беше по повод 90-ата годишнина от началото на организираното пещерно движение в България. Най-младият участник беше на 6 години. Той, както и другите състезатели, изминаха 25-метровата височина с техниката на единичното въже, която пещерняците използват в работата си. Победиха Михал Мачишок (1:05 мин) и Соня Дудрик (1:42 мин) - и двамата от Полша. По същото време в с. Долни Лозен се проведоха и Спелео олимпийски игри, в рамките на Европейския спелео форум, който тази година за първи път се проведе в нашата страна.

===

На 3 октомври Атанас Скатов изкачи Дхаулагири (8167 м) - четвърти осемхилядник за него за годината и десети общо. Върхът беше изкачен и от испанеца Сержи Минготе и чилиеца Хуан Пабло Мор - без допълнителен кислород. Бразилецът Мозес Фиамончини, който се движеше с тях, се наложи да се върне малко под върха заради измръзвания на ръцете. Това е седми осемхилядник без допълнителен кислород за Минготе в рамките на 444 дни. Целта му е да изкачи всичките 14 осемхилядника за по-малко от 1000 дни.

Дълбока снежна покривка и силни ветрове затрудняваха придвижването към Дхаулагири през последните седмици. 80-годишният испанец Карлос Сория започна изкачването си към височинните лагери за своя десети опит на Дхаулагири.

===
Тази седмица стана ясно, че след успеха на Владимир Павлов, който изкачи и се спусна със сноуборд от Манаслу, върхът е бил изкачен 2 дни по-късно, на 28 септември и от българина Момчил Бошняков, който от години живее в Кипър.

Анджей Баргиел и Килиан Жорнет прекратиха експедициите си на Еверест, след като огромен серак надвисна над ледопада Кхумбу. Планът на поляка Баргиел беше да изкачи върха без допълнителен кислород и да се спусне със ски от него. 

===

Очаква се в близките дни да стане ясно дали Нирмал Пурджа все пак ще получи разрешение от китайските власти за изкачване на Шиша Пангма. Това е последният осемхилядник от проекта му за скоростно изкачване на 14-те най-високи върха на планетата за 7 месеца. Тази седмица Китай чества 70 години от основаването на народната република и това забави придвижването на документите.

===
27-годишен германски алпинист ще направи опит идната зима да изкачи Еверест по Западния гребен, при това соло. Йост Кобуш (Jost Kobusch). Най-високият връх на планетата е изкачен за първи път през зимата през 1980 г., но досега не е осъщетсвено зимно изкачване без допълнителен кислород.

През 2016 г. Кобуш изкачва Анапурна самостоятелно, година по-късно прави премиера на Nangpai Gossum II (7296 м), соло и без външна помощ. Германецът вече е в Непал за дълга аклиматизация.

===

16-годишна австралийка стана най-младата жена, стъпила на осемхилядника Чо Ою (8188 м). Габриел Джен Канизей (Gabrielle Jane Kanizay) е изкачила върха заедно с майка си и петима шерпи. Миналата година тя и майка й са направили трек до Базов лагер на Еверест.

===

Влади Гюров успя с опита си за самостоятелно изкачване с инвалидна количка от Ястребец до хижа “Мусала”. Превозното средство е разработено от родни изобретатели и може да преодолява големи наклони при спускане и изкачване. През юни 37-годишният Влади Гюров успя да изкачи по този начин Черни връх. Той е в националния отбор по баскетбол на колички, играе тенис на корт, кара хендбайк (специално колело, което се задвижва с ръце). Освен това, е първият български състезател по ситски (ски, пригодени за инвалидна количка) и е амбициран да участва в Олимпийските игри след 3 години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04

15.12.24 - Законите на Мърфи

Рубриката от 15.12.24 година.

публикувано на 15.12.24 в 08:20
nadezhda_zaharieva

Надежда Захариева е надежда за много хора

Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..

публикувано на 15.12.24 в 05:19
Урубко (вляво), Револ и Биелицки

Адам Биелицки: По-интересно е да достигнеш неизкачван връх, отколкото да си 2568-ият на някой осемхлядник

Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест.  Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..

публикувано на 14.12.24 в 16:20
Наградите

Екстремните спортове 8 - 14 декември 2024

Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..

публикувано на 14.12.24 в 13:54

"Надпяване" – Албум на годината за 2024

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 09.12.24 в 19:45