Майсторски класове, концерти и конкурс за млади таланти ще съберат на едно място изтъкнати педагози и изпълнители, както и най-заинтригуваните млади таланти, изучаващи контрабас в България. На заключителния концерт ще прозвучат премиерно творби, специално написани от Станислава Стойчева.
Една от звездите на Бас фест 2019 е Роман Патколо от Словакия. За него вече са чували всички, които се интересуват от класическа музика, защото той е от онези феноменални изпълнители, чиито талант и майсторство не остават скрити задълго. Започва да свири на контрабас на 13-годишна възраст, на 15 вече има награди от конкурси, а обучението му преминава през Мюнхен, където е ученик на уважавания контрабасист, изследовател и педагог - проф. Клаус Трумпф. Сега, 37-годишен, Роман Патколо е прочут солист и камерен изпълнител, свири с много от най-известните елитни музиканти по света като Ане-Софи Мутер, Максим Венгеров, Даниил Трифонов и др. През 2018-а беше провъзгласен за един от „Инструменталистите на годината“ на наградите „Опус Класик“ в Германия (наследници на престижните „Ехо Класик“). Но той е и педагог - професор в Университета за музика в Базел и чест лектор в майсторски класове по целия свят.
"Аз гледам на бъдещето на контрабаса много позитивно. Защото, благодарение на само няколко личности в целия свят - трима-четирима, една от които е и проф. Бъговска, нашият инструмент - контрабасът - преживява своя ренесанс и е поставен на много по-високо ниво в сравнение с миналото. Проф. Бъговска допринася за това със своето изкуство, със свиренето и педагогическата си дейност. На нея се дължи и много от организацията на събития и т.н. Тя е толкова активна, че аз не бих могъл да издържа на такова темпо. Не съм толкова силен като нея.
Когато бях на 15 срещнах за първи път госпожа Бъговска и тя ми даде урок. И това беше за мен най-голямото вдъхновение, защото тя ме учеше за музиката и за новите тенденции в свиренето на контрабас. Това беше много важно за мен. Сега откривам, че класът й в Музикалната академия в София наистина е много добър, много от студентите й имат успешна кариера - на много добри позиции в оркестрите."
Когато е на 6, Роман Патколо започва да свири на цигулка, но е цигулар само три месеца, след което предпочита да играе футбол. На 13 музиката се връща в живота му и с контрабаса любовта му вече е завинаги. Една от най-важните и вдъхновяващи фигури в живота му като музикант несъмнено е Ане-Софи Мутер, която не само забелязва неговия талант, но и го привлича като стипендиант на нейната фондация, която има за цел именно подкрепата на млади виртуози от цяла Европа.
"Разбира се, дори само да съм с нея на една сцена е вече огромно вдъхновение. На нас, стипендиантите на нейната фондация, тя даде много възможности - не само със средства, но и с концерти. Без нея едва ли щяхме да имаме такова развитие в кариерата. Г-жа Мутер наистина ни помогна много. Заедно с нея аз направих четири премиери на чудесни композиции от Кшищоф Пендерецки, Себастиан Куриер, Андре Превен и Волфганг Рим. Превен ни посвети Двоен концерт - мащабно произведение в 4 части с оркестър. Създаде и Нонет за два квартета и контрабас. Съвсем скоро, към края на октомври, заминаваме отново на турне с Ане-Софи Мутер в Южна Америка. От композиторите най-близък до сърцето ми беше Андре Превен, затова за мен е чест, че бях поканен да участвам в концерт в негова памет, който предстои, организиран също от Ане-Софи Мутер.
За Бас фест 2019 и за програмата, избрана от Роман Патколо за концертите му в София на 11 октомври и в Пловдив на 12 октомври, в рамките на "Дни на музиката в Балабановата къща", чуйте в звуковите файлове.
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..
Българското национално радио подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда", която провежда престижния конкурс за пианисти в Цюрих на името на големия унгарски пианист , живял и творил в Швейцария. Конкурсът се провежда на всеки три години от 1979 г. насам. Негов създател е вдовицата на големия изпълнител –..
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..