Необходими са уеднаквени стандарти за борба с горските пожари и ерозията, които да бъдат записани в нова директива на Европейския съюз. Това заявиха учени и изследователи от Европа, които участват в международен семинар у нас. Днес те посетиха района на големия пожар в Пирин, който преди две години унищожи над 14 хиляди декара горски територии около Кресна.
Югоизточната част на Европа има по-добър опит в превенцията и потушаването на горски пожари, които през последните пет години се оказаха сериозен проблем и за северните държави. Затова в следващите четири години обменът между учените и практиците трябва да стане по-интензивен, заяви по време на дискусията в Благоевград доц. Нина Добринкова от Института по информационни и комуникационни стратегии в БАН.
„И поради тази причина организираме поредица от срещи с една основна идея - да покажем как в трансгранични зони се реагира при големи горски пожари“, отбеляза тя.
Голямата цел на учените и експертите е да се уеднаквят стандартите за реакция при големи пожари и мерките срещу ерозията в горите, които да бъдат записани в нова евродиректива:
„Като това, което ще предложим, е да се унифицира един стандарт за реакция при горски пожари и най-вероятно крайният резултат ще бъде директива за работа в цяла Европа“.
Гостите от европейската мрежа „ Fire links“ се запознаха с организацията и мерките по потушаването на големия пожар в Пирин, който унищожи над 14 хиляди декара гори в района на Кресна. Те разгледаха и Единния координационен център за анализ и контрол на пожарната обстановка, който работи денонощно в сградата на Югозападното държавно предприятие.
За днес е насрочен нов кръг от преговори между синдикатите и бизнеса във връзка с транспонирането в българското законодателство на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Разговорите ще се проведат в сградата на Конфедерация на труда "Подкрепа". До момента бизнесът и синдикатите не са постигнали консенсус по..
"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина" , казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та г. Според него, след..
Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година, прогнозира чешкият евродепутат от Европейската народна партия Томаш Здеховски в интервю за БНР. Г-н Здеховски, Чехия е от страните-членки, които ще се присъединят към еврозоната, но след България. Как изглежда това във вашите очи? "Много се радваме, че България ще се присъедини към..
Със сигурност групата "Европа на суверенните нации", част от които е и "Възраждане", ще гласуват против присъединяването на България към еврозоната - това каза за БНР докладчикът в Европарламента за готовността на България да приеме еврото - евродепутатът Ева Майдел от Европейската народна партия: "Ако гледаме вота в комисия, виждаме, че..
Два протеста срещу въвеждане на еврото са насрочени за днес. В 12:30 часа гражданска инициатива "Будители" свиква протест пред сградата на Представителството на Европейската комисия у нас на ул. "Г. С.Раковски" 124 под мотото: "Не на еврото". България на прага на еврозоната За 18:30 ч. пък в т.нар. триъгълник на властта -..
Оранжев код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 22 области у нас. За останалите предупредителният код е жълт. Според прогнозата на НИМХ днес ще бъде слънчево и горещо с максимални температури в повечето места между 36° и 41°, за София: 36°-37°. След обяд ще има купеста облачност, по-значителна..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Изненади не се очакват, след като вече страните членки и европейските лидери единодушно препоръчаха България да приеме еврото от следващата година. Докладът..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..