Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МЗ излиза до месец с мерки за в подкрепа на протестиращите сестри

| обновено на 16.10.19 в 17:30
Протестиращи пред МЗ медицински сестри
Снимка: БГНЕС


След четиричасова среща с протестиращите медицински сестри министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обеща, че до месец ще предложи конкретни мерки за удовлетворяване на техните искания, основното от които е увеличение на заплатите.

Министърът на здравеопазването е поел ангажимент, че ще бъдат изготвени правила, които да влязат в сила с приемането на новия бюджет на Здравната каса, според които част от сумите в клиничните пътеки да се отделят за работни заплати, а обещаните повече 200 милиона лева в бюджета за догодина да се насочат предимно за работни заплати, обясни Мая Илиева след срещата:

"Това са правилата, които те са подготвили и които ще ни докажат на практика дали работят след месец, след като бъде приет бюджетът. Единственото хубаво нещо е, че ще започнат контрол и проверки за това, че се нарушават условията на труд, за това, че масово се работи на 24 и 36 часа, за това, че се работи много извънреден труд, който не се изплаща или въобще не се подава информация към НАП. Затова се надяваме поне с контрол да се подобрят условията на работа, а пък след това заплатите. Ще изчакаме да видим дали наистина ще проработят тези правила".

Медицинските сестри разчитат правилата и контролът за разпределение на средствата за работни заплати да стане факт, а също и договореното в колективните трудови договори да бъде задължително за всички болници.

Веселина Ганчева обясни:

"Убедиха ни, че са изготвили правила и стандарти, които, ако сега ги вкарат, до началото на годината някъде би трябвало ние да усетим разликата в заплатите си. Показахме, че това ще е последният път, в който вярваме".

Някои от сестрите отказаха да напуснат сградата 

След края на срещата, няколко от сестрите отказаха да напуснат сградата на МЗ, докато не се изпълнят исканията им. Нежеланието им да излязат беше потвърдено и от протестиращите пред сградата медицински сестри в съобщение, също изпратено през социалните мрежи. Когато сестрите излязоха от сградата обаче, те увериха, че не е имало барикада, както твърдяха някои медии. Обещаха, че няма да спрат с протестите и че ще има нов идния месец.

По-рано през деня медицинските сестри и специализантите блокираха бул."Мария Луиза" в двете посоки

Протестиращите настояваха за две минимални работни заплати като стартова заплата за медицински специалисти, а специализантите - да могат да работят в избрани от тях болници, независимо дали държавата заплаща обучението им. Няколко медицински сестри поискаха и оставката на министъра на здравеопазването.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обвиниха бивш министър на здравеопазването на Хърватия за корупция

Хърватската Служба за борба с корупцията и организираната престъпност (USKOK) обяви, че е внесла обвинителен акт срещу бившия министър на здравеопазването Вили Берош и седем съобвиняеми пред Окръжния съд в Загреб, за корупция при обществените поръчки на медицинско оборудване, предаде националната телевизия ХРТ.  Властите твърдят, че при..

публикувано на 16.07.25 в 15:58
Атанас Запрянов

Меморандум за по-добро взаимодействие между отбранителната индустрия и държавата

Отбранителната индустрия и държавата подписаха меморандум за подобряване на взаимодействието. Министърът на отбраната Атанас Запрянов посочи, че необходимостта от превъоръжаване на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в тази област . Министър Запрянов акцентира и на необходимостта..

публикувано на 16.07.25 в 15:56

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на..

публикувано на 16.07.25 в 15:41
Снимката е илюстративна

Пожар в Кресненския дял на НП "Пирин"

Служители на Национален парк "Пирин" и пожарникари от Сандански гасят пожар, възникнал в Кресненския дял на защитената територия. Огънят е бил забелязан от парковата охрана в късния следобед вчера и веднага група служители са тръгнали към мястото, което е труднодостъпно и е на 1880 метра надморска височина, потвърди БНР главният експерт в..

публикувано на 16.07.25 в 15:35
Андрей Марков

Андрей Марков: Колкото са средства за пациентите - 5 млрд. лв., още толкова доплащат

Проблемът с кадрите в болниците може да се реши с бърза промяна на финансовия модел на системата на здравеопазване, каза в интервю пред БНР управителят на частна болница в София Андрей Марков , който е и член на УС на Българската болнична асоциация.  "Започнахме тази дейност през 1995 – 1996 г. и замръзна в 2000 г. Оттогава..

публикувано на 16.07.25 в 15:31
Екрем Имамоглу

Осъдиха арестувания кмет на Истанбул за обида и заплахи към градския прокурор

Арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу получи присъда от година и осем месеца за "обида и заплахи" към градския прокурор Акън Гюрлек.  В съда Имамоглу отрече всички обвинения, като посочи, че е преследван заради плановете си да участва в президентските избори през 2028 г. Днешното дело е по едно от поредицата обвинения срещу..

публикувано на 16.07.25 в 15:18

Ключов свидетел по делото срещу варненския кмет оттегли показанията си

Един от двамата основни свидетели по делото срещу варненският кмет Благомир Коцев - бившият му заместник Диан Иванов, оттегли показанията си с аргумента, че са дадени под натиск на инспектор от антикорупционната комисия. Иванов е уведомил за това Софийската градска прокуратура, става ясно от негов пост в социалната мрежа Facebook. Диан Иванов:..

публикувано на 16.07.25 в 15:15