Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАСА подкрепя идеята за международно участие в следващата си мисия до Луната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

НАСА е отворена към идеята за международно участие в следващата си мисия до Луната. Това може да означава, че за първи път в историята граждани на различна от САЩ държава ще могат да стъпят на земния спътник, предаде агенция Франс прес.

На 70-тия международен конгрес по астронавтика във Вашингтон администраторът на НАСА Джим Брайдънстайн заяви пред репортери: "Когато идем отново на Луната, ще останем задълго. Ще отидем с международни партньори. Ще отидем с търговски партньори. Ще използваме ресурсите на Луната"

САЩ в момента разработват космическия кораб "Орион" и малка космическа станция, която да остане в лунна орбита. На теория тя може да бъде използвана за мисия с екипаж през 2024-а година.

Само един елемент за мисията ще бъде произведен извън САЩ, а именно обслужващият модул за "Орион", който ще осигурява електричество, задвижване, термален контрол, въздух и вода в Космоса. Той ще бъде доставен от Европейската космическа агенция.

НАСА също така планира да изпрати робот с размер на количка за голф на Луната през 2022 година, за да търси находища на вода под повърхността, което ще бъде част от усилието да се оцени жизненоважния ресурс преди планираното завръщане на човека на Луната през 2024-а година.

Целта е евентуално намерената на Луната вода да се използва за пиене от астронавти и за производство на ракетно гориво, съобщи американската космическа агенция в петък.

Роботът VIPER ще измине няколко мили по прашната лунна повърхност, за да разгледа по-отблизо това, което Джим Брайдънстайн от НАСА определя като подпочвени джобове от "стотици милиони тона воден лед", които биха могли да помогнат за превръщането на Луната в стартова точка за мисия до Марс.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реакцията на Великобритания на COVID-19 е довела до повече смъртни случаи, твърди доклад

Реакцията на Великобритания на пандемията от COVID-19 беше "твърде слаба, твърде закъсняла“ и доведе до хиляди повече смъртни случаи през първата вълна, се казва в доклад от разследването на вземането на решения от правителството, съобщи Би Би Си. Цели четири британски правителства не успяха да оценят мащаба на заплахата, породена от COVID-19, нито..

публикувано на 21.11.25 в 02:42

Испански съд осъди Meta да изплати 479 млн. евро на медии заради нелоялна конкуренция

Съд в Мадрид осъди компанията Meta да изплати 479 млн. евро на медии в Испания заради нелоялна конкуренция. Освен тази сума, технологичният гигант ще трябва да плати още 60 милиона евро лихви. В решението на Търговския съд в Мадрид е записано, че обезщетението, което ще бъде изплатено на 87 дигитални издатели и информационни агенции, е свързано с..

публикувано на 21.11.25 в 02:36

Молитви за дъжд в Кипър, нивото на язовирите падна под 10%

За първи път от 35 години чудотворната икона на Пресвета Богородица от най-големия манастир в Кипър - Кикос, ще бъде изнесена днес от светата обител за религиозна процесия за прекратяване на продължителната суша на острова. Пълнотата на язовирите в страната вече падна под критичните 10%. Историческото решение бе взето от монашеското братство на..

публикувано на 21.11.25 в 02:16

Китайци и американци се борят за надмощие за гръцките пристанища

В интервю за гръцките медии американският посланик в Атина Ан Гилфойл каза, че Вашингтон обмисля да ограничи китайското влияние на гръцките пристанища. Най-големият порт Пирея е с 35-годишна концесия от китайския гигант "Коско". Въпреки натиска Атина не може нито да промени договора, нито да го анулира, казаха юристите. Пристанище Пирея е входната врата..

публикувано на 21.11.25 в 01:37

Кандидатът за председател на ДАНС Деньо Денев беше изслушан в Комисията по вътрешна сигурност в НС

Преодоляване на кадровия дефицит в ДАНС, взаимодействие с прокуратурата, службите за сигурност, както и международната дейност на агенцията. Това са трите приоритета, които изпълняващият функциите председател на ДАНС Деньо Денев изтъкна пред депутатите от вътрешната комисия в парламента. Денев е и кандидат за туитуляр на поста. В отговор на въпрос,..

публикувано на 21.11.25 в 01:30

С шествие до централата на ДПС приключи протестът на ПП "Свобода за политическите затворници"

С шествие през Орлов мост до централата на ДПС приключи протестът на "Продължаваме промяната" под наслов "Свобода за политическите затворници". Протестът започна пред сградата на Народното събрание, където от ПП тази сутрин инсталираха "прасе касичка", стигна до Орлов мост, където се раздели на две и част от събралите се се насочиха към централата на..

публикувано на 20.11.25 в 21:23

Петгодишна ефективна присъда получи бившата полицайка Симона Радева

Петгодишна ефективна присъда получи бившата полицайка Симона Радева за това, че е помогнала на бившия футболист Георги Семерджиев да се укрие след жестоката катастрофа преди три години, в която живота си загубиха две млади жени. Съдия Велизар Костадинов мотивира решението си с доказателствата по делото, материалния закон и  вътрешното си убеждение...

публикувано на 20.11.25 в 21:14