Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин при Орбан в Будапеща

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин ще посети Будапеща днес и ще се срещне с унгарския премиер Виктор Орбан, предава БГНЕС.

Двамата лидери, които споделят общо пренебрежение към западните либерални ценности, поддържат и засилват своите специални отношения през годините, дори когато ЕС наложи санкции срещу Москва заради анексирането на Крим от Русия.

„След избухването на конфликта в Източна Украйна през 2014 г., Путин посети много пъти Будапеща”, казва пред Euronews експертът Дорка Такаши от „Политически капитал“.

"Всяка година има среща между Путин и Орбан, а през 2017 те се срещнаха два пъти- това е доста и е показателно, че Унгария е някак свръхпредставена, имайки предвид нейната регионална или европейска роля", коментира Такаши.

„Има много повече срещи между двамата (Путин и Орбан), отколкото би било разумно, като се има предвид икономическата тежест на Унгария“, добави анализаторът.

Връзките на Путин с европейските лидери отслабнаха след анексирането на Крим преди пет години и много срещи на високо ниво бяха отменени.

Взаимни ползи

'' Путин може да демонстрира на руската общественост, че Русия не се възприема по един и същи начин във всички държави членки на ЕС и може да покаже, че въпреки кризата от 2014 г., той все още е добре дошъл в ЕС", продължава Такаши.

В рамките на ЕС Унгария е един от най-силните защитници за отказ от санкции, наложени от блока срещу Москва.

Но специалните отношения са полезни и за унгарския премиер и положението му на световната сцена.

„За Виктор Орбан тези срещи са много полезни, за да покажат ролята на Унгария като мост между ЕС и Изтока, а именно с Русия“, добавя Такаши.

Русия също има влияние що се отнася до доставките на газ и ядрената енергетика.

Енергийните проекти са на първо място

Според съобщения в унгарските медии се очаква срещата да бъде фокусирана върху договора за доставка на газ, който трябва да потече през 2021 г.

Унгария разчита на Русия за по-голямата част от своя газ - зависимост, която вероятно ще се увеличи, когато руската държавна газова компания „Газпром” завърши тръбопровода "Турски поток", който минава под Черно море до Турция, с разклонение, което планира да обслужва Унгария.

В момента руският газ достига до Турция по тръбопроводи, които преминават през Украйна. Договорът с Украйна приключва в края на 2019 г. и не е ясно дали преговорите за подновяването му ще успеят.

Другата точка, която вероятно ще бъде на дневен ред, е договор за модернизиране на единствената унгарска атомна електроцентрала - проект до голяма степен финансиран с руска кредитна линия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34