Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени текстове от Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса при регистрация на тирове и автобуси.
Наредбата беше приета през април 2016 година и съгласно текстовете фирмите трябваше да заплащат такса за рециклиране.
Отменените разпоредби засягат автобуси за превоз на пътници над осем места, както и за МПС, предназначени за превоз на товари над 3,5 тона.
Административното дело бе образувано по жалба на сдружение "Съюз на международните превозвачи". Според върховните магистрати, отменените текстове влизат в пряко противоречие с нормативни разпоредби от по-висока степен.
Размерът на таксата трябва да е определен по нормативно, регулиран и обоснован метод, а в случая липсва каквато и да е информация относно механизма за определянето на продуктовата такса.
Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.
До въвеждане на продуктова такса за тежкотоварните автомобили и автобусите няма да се стигне дори ако решението на 3-членен състав на Върховния административен съд за отмяната на спорната наредба бъде обжалвано.
Увереност в това изрази Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи:
“Тази наредба противоречи на Европейското законодателство. Повече от 10 години се плаща продуктова такса за леките автомобили. И ние не бяхме съгласни с тези допълнения, които се случват, за нас. Тази продуктова такса, когато е насочена към превозни средства, които се използват от превозвачите за дейността им, не би следвало да бъде насочена към товарните автомобили и автобусите“.
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
В Плевен овладяха пожара, разразил се в местността Бала баир край града. Спасен е фотоволтаичен парк в близост до пламъците. Големи облаци и дим обезпокоиха плевенчани. Марияна Цветкова, говорител на ОД на МВР : "Голям пожар избухна в сухи треви, нискостеблена растителност, в стърнища и храсти, в близост до фотоволтаичен парк край Плевен,..
Продължава потушаването на пожара, който възникна на 2 000 м надморска височина в Рила на 12 юли и обхвана около 600 декара гора. Все още има тлеещи, но и възобновили се огнища. Не е допуснато разрастване, увери началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Светлин Георгиев. Днес на място..
Депутатите от здравната комисия приеха на първо четене три законопроекта, с които се определят правила за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват заплащането с процент от средната работна заплата, а от управляващото мнозинство предлагат праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен трудов..
Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар край Опицвет. От пожарната казаха, че екипи пътуват към западния фронт за разгорелия се преди повече от денонощие огън в района. Комисия е започнала да описва щетите в селата Богьовци и Безден, които бяха засегнати по-рано. Пострадали хора няма, но жители на Безден се..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..