Закон, въвеждащ нов контрол върху интернет влезе в сила в Русия на фона на опасения, че може да бъде използван от правителството да заглуши критиците си, предаде Би Би Си.
На теория законът за „суверенен интернет“ дава на властите широки правомощия за ограничаване на трафика в руската мрежа.
Кремъл заяви, че новите мерки ще подобрят киберсигурността. Говорител посочи, че потребителите няма да забележат никаква промяна.
Критици на закона обаче се опасяват, че Кремъл ще създаде интернет защитна стена, подобно на Китай.
Експерти казват, че не е ясно как правомощията в закона може да бъдат използвани или как ефективно може да бъдат прилагани предвид технологичните предизвикателства и високите цени.
Какво предвижда законът?
Той дава на Кремъл възможност да прекратява връзки в Русия или изцяло със световната мрежа „при извънредни ситуации“. От правителството зависи решението какво представлява заплаха и какви действия трябва да бъдат предприети.
Законът изисква интернет доставчиците да инсталират мрежово оборудване, което може да идентифицира източника на трафик и да филтрира съдържанието. На практика това позволява на телекомуникационната агенция „Роскомнадзор“ да бъде по-ефективна в блокирането на сайтове.
Русия търси начин да пренасочи уебтрафика и данни към контролирани от държавата точки и да намали зависимостта от чуждестранни сървъри, върху които има по-малък контрол.
Привърженици на идеята казват, че това ще защитава системата от атаки в чужбина.
Президентът Владимир Путин подписа днес закон, който трябва да защити руския сегмент на Интернет срещу евентуални атаки от чужбина. Противниците на закона са убедени, че истинската му цел е засилването на цензурата в мрежата. Законът значително..
348 млн. лева, получени заради оказаната помощ на Украйна ще отидат за модернизация на армията. Военните очакват за армията да има и още близо милиард лева. На фона на все още неприетият бюджет министър Атанас Запрянов увери, че плащанията по..
Със заповед на министър-председателя Росен Желязков са назначени шестима заместник-министри, съобщава правителственият пресцентър. За заместник-министри на финансите са назначени Кирил Ананиев и Галя Димитрова. Кирил Ананиев е утвърден специалист..
Ако Газа имаше нормално управление, а не "Хамас", щяха да я превърнат в Ривиера, но те я прокопаха с тунели за война . Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф във връзка с изявлението на Доналд Тръмп, че САЩ искат да поемат възстановяването..
Украйна си върна 150 войници от руски плен при поредната размяна на военнопленници с Русия. В същото време Москва потвърди готовност да преговаря за край на войната си срещу Киев, но продължава да твърди, че украинският президент Володимир Зеленски..
Не спират земетресенията на гръцките острови Санторини и Аморгос. От 1 февруари досега са регистрирани стотици трусове от около 3 по Рихтер и над 70 от над 4 по Рихтер. Само днес три земетресения от над 4 по Рихтер бяха регистрирани до..
Не може да имаме претенцията, че сме демократична и правова държава , докато хората, които заемат изборни държавни длъжности, стоят на тях години след като мандатът им е изтекъл ! Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и подчерта: "..
Министърът на образованието Красимир Вълчев съобщи, че утре ще бъде обсъдено новото предложението на синдикатите за увеличение на учителските заплати с 15% от 1 март, вместо с 12,8% от 1 януари. Според колективния трудов договор педагозите трябва да..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..