Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 27 октомври - 2 ноември

Нирмал Пурджа
Снимка: Nirmal Purja

Непалецът Нирмал Пурджа разбуни духовете в алпийските среди, след като тази седмица успя да завърши Хималайската корона за едва 6 месеца и 6 дни, изкачвайки на 29 октомври последния останал осемхилядник - Шиша Пангма. Нимс, както го наричат накратко, обаче използва допълнителен кислород и шерпи. Въпреки това, постигнатото време надмина всички очаквания. Досегашният рекорд беше на корееца Ким Чанг-хо - 7 години, 10 месеца и 6 дни. (Разбира се, трябва да се отбележи, че неговата цел не е била скоростно завършване на Хималайската корона.)

Италианският алпинист Симоне Моро отбеляза, че макар да смята стореното от непалеца за височинен туризъм, Нирмал е елиминирал “всички, които се смятат за герои в трупането на осемхилядници с хубаво време, кисолород, фиксирани парапети и водачи. Сега, поне що се отнася до спонсорите и медийното внимание, Нирмал Пурджа сложи добронамерен и здравословен край на това шоу.” - написа Симоне Моро.

Райнхолд Меснер, първият носител на Хималайската корона, отбеляза, че е изненадан от изключителната физическа устойчивост на непалеца и организационните умения на екипа му. “Той показа, че непалските алпинисти нямат повече какво да учат” - написа за Нирмал и екипа му Меснер и добави: “Ще видим кога някой ще успее да бъде толкова бърз и силен без изкуствен кислород”.

Кшищоф Виелицки - петият човек в света, завършил Хималайската корона (който този месец ще бъде сред гостите на Банско филм фест), определи стореното от Нимс като “организационен подвиг, но без особена важност”. Сънародникът На Виелицки - Лешек Чихи, който направи с него първото зимно изкачване на Еверест, напомни, че изкачванията с истинска стойност в алпинизма са по нови, трудни маршрути, преминаването на нови стени, проучване на нови райони, изкачване на девстени, макар и по-ниски върхове, изкачвания в алпийски стил, самостоятелни или зимни изкачвания.

С 36-годишния Нирмал Пурджа, който е бивш британски командос, на Шиша Пангма бяха и трима шерпи - за единия от тях това също беше последният връх от Хималайската корона. Така Мингма Давид Шерпа стана най-младият й носител - на едва 30-годишна възраст.

След няколкодневна почивка Нирмал Пурджа се отправя към шестхилядника Ама Даблам. Следващата голяма цел, която той обяви неотдавна, е зимно изкачване на К2 - последният осемхилядник, неизкачван досега през зимата. При това, за разлика от досегашните си изкачвания, непалецът смята да го направи без допълнителен кислород. При поставянето на сегашния си рекорд Нимс обясни, че използвал изкуствен кислород, заради мащаба на проекта си и защото целта му е била скоростни изкачвания. Сега очевидно ще тества в друг аспект физическите и психическите си граници.

===

Заради лошо време, тримата алпинисти, които имаха намерение да направят траверс на масива Чамланг в Непал, се наложи да прекратят експедицията си. Италианецът Ерве Бармас (също гост в предстоящия Банско филм фест), герамнецът Давид Гьотлер и колумбиецът Андрес Марин искаха да изкачат един след друг и трите върха, най-високият от които е 7319 м. Триото се готви за пролетния сезон на 2020 г., когато възнамерява да изкачи осемхилядника Чо Ою по нов маршрут.

===

След нерегламентирано изкачване на шестхилядника Чукима Го (6257 м) испанският алпинист Давид Суела Фернандес получи от непалските власти 5-годишна забрана да влиза в страната. Партньорът му - Фелипе Валверде, загина при слизане от върха миналата седмица, след като падна от 700-метрова скала. 40-годишният Фернандес пък беше спасен от хеликоптер на частна компания след намесата от разстояние на Алекс Чикон (също сред гостите на предстоящия Банско филм фест). Освен че е предприела изкачване на шестхилядника без официално разрешение (струващо 125 долара), двойката Валверде-Фернандес не е имала и застраховка. Затова сега близките на двамата испанци трябва да съберат 44 000 долара за покриване на спасителната операция и за връщането на тялото на загиналия алпинист.

===

Българската федерация по скайрърнинг обяви крайното класиране за сезона. При мъжете с най-много точки е Константин Василев, следван от Тони Петков и Станимир Димитров. При жените победител е Каролина Калибацева, втора - Антония Григорова и трета - Мая Малканова.

Българин има и в топ 10 на световната класация по скайрънинг за тази година - това е Кирил Николов-Дизела, който зае десетата позиция, победители са японецът Руй Уеда и Шейла Авилес от Испания.

===

Нов световен рекорд за женско пещерно гмуркане беше поставен от туркинята Шаика Еркюмен. Тя се спусна на дълбочина 100 метра без кислородна бутилка и плавници в ледените води на пещерата Джилиндъре, провинция Мерсин. Така 34-годишната Шаика подобри собствения си рекорд - 90 метра. Дългата 555 метра пещера е с дълбочина 46 метра и се намира на южното крайбрежие на Турция. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Портрет на Мими Балканска от Евгений Вашченко

Мими Балканска: Между нотите на съдбата

На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..

публикувано на 22.07.25 в 03:00

20.07.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 20 юли 2025 година.

публикувано на 20.07.25 в 07:39
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00

29.06.25 г. Законите на Мърфи

Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово. 

публикувано на 29.06.25 в 08:15