Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов: От общ интерес е да бъдат подкрепени най-бедните и изоставащи европейски региони

Групата „Приятели на кохезията“ с обща декларация

| обновено на 05.11.19 в 15:56
Борисов и останалите лидери на държавите от групата „Приятели на кохезията“
Снимка: Пресслужба към МС

Седемнайсет държави от Евросъюза, сред които и България, настояват сумите за икономическо сближаване между регионите да бъдат запазени и в следващия 7- годишен годишен бюджет на Общността. Призивът се съдържа в приетата в Прага декларация на страните от така наречената група "Приятели на кохезията".

Съвместното изявление е факт, след като предложеният от Европейската комисия бюджет за следващия 7 годишен период между 2020-та и 2027-а година се оказа, че включва намаляване на средствата по кохезионната и общата селскостопанска политика и увеличаване на парите за климата и програмите за изследвания, иновации и образование.

​„Амбициите на ЕС да бъде глобален лидер следва да бъдат подкрепени с необходимите средства. Това означава и осигуряване на адекватно финансиране на Кохезионната и Общата селскостопанска политика, които най-добре демонстрират резултатите от европейските инвестиции“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в Прага по време на пленарната сесия на Срещата на високо равнище на групата „Приятели на кохезията“, съобщи правителствената пресслужба. 

Борисов бе категоричен, че Кохезионната и Общата селскостопанска политика имат доказана добавена стойност, а техните резултати са видими и осезаеми за европейските граждани.

„За Кохезионната политика е важно да се гарантира не само достатъчно финансиране, но и справедливо разпределение на средствата, така че да се преодолеят неравенствата между различните региони и изостаналостта“, очерта министър-председателят Борисов. По думите му е необходим специфичен фокус към развитието на най-бедните, изоставащи европейски региони. 

„Такива региони с БВП под 50% от средното за ЕС има не само в България и считам, че е от общ интерес те да бъдат подкрепени“, изтъкна премиерът Борисов в Прага, където лидерите на 17-те държави членки на ЕС, които формират групата, се събраха, за да изпратят силно послание за значимостта на Кохезионната политика с оглед на наближаването на последната фаза от преговорите на Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г.

Борисов допълни, че правилата както за Кохезионната, така и за Общата селскостопанска политика трябва да не водят до допълнителни административни и финансови тежести за националните бюджети, което крие риск за изпълнението на програмите и за инвестициите, особено в по-слабо развитите региони. В изявлението си министър-председателят посочи, че лидерите от групата следва да насочат усилията си в няколко направления: 

„Важно е да се противопоставим на разделението между нетни получатели и нетни донори. Ползите от двете политики са за всички европейски граждани“, посочи българският премиер. Той акцентира също, че не трябва да се допуска налагане на разделение между нови и стари приоритети за ЕС. 

„За нас са важни и традиционните политики, и науката и иновациите, и миграцията и сигурността, и борбата с климатичните промени. Именно затова настояваме за амбициозен бюджет на ЕС, който да ни позволи да съхраним постигнатото до момента и да отговорим на многобройните предизвикателства“, подчерта министър-председателят Бойко Борисов. 

В края на срещата лидерите приеха декларация: 

„Кохезионната политика представлява ключов инструмент за инвестиции на ЕС. Тя подпомага реалното сближаване на регионите и държавите членки в Общността, както и функционирането на вътрешния пазар, увеличаването на растежа, конкурентоспособността, създава заетост, улеснява преминаването към нисковъглеродна икономика“, записаха в документа Борисов и останалите 16 държавни ръководители.

В него се изтъква, че Кохезионната политика трябва да продължи да се базира на целите, както са посочени в Договора за функционирането на ЕС, като в същото време тя е важно средство за справяне с новите предизвикателства - включително климатичните промени, индустриалната трансформация и демографските въпроси.

Поради това е от жизнено важно значение да се запази нивото на финансиране на Кохезионната политика до размерите от Многогодишната финансова рамка (МФР) 2014-2020 г. в реално изражение, се акцентира в Декларацията от Прага. Според лидерите на 17-те държави от ЕС, които я подписаха, значителните съкращения в бюджета, включени в предложението за МФР 2021-2027 г., крият риск да се попречи на изпълнението на важните за ЕС цели.

В този контекст се подчертава, че гъвкавостта във фазите на програмиране и прилагане е предпоставка за гарантиране на гладкото, ефективно и ефикасно протичане на Кохезионната политика. В документа се посочва също, че трябва да се осигуряват едновременно благоприятна среда за бенефициентите и адекватна степен на гъвкавост, за да могат регионите и държавите членки да изпълнят своите приоритети. Така те ще могат и да отговорят на нуждите си от инвестиции като се отчитат различните им икономически условия. Този подход трябва да бъде отразен в прилагането на целите на Европейския семестър в рамките на Кохезионната политика, се изтъква в Декларацията.

„Призоваваме всички лидери и институции на ЕС да се стремят към приключване на преговорите и към постигане на съгласие по един честен и балансиран компромис по МФР за периода 2021-2027 г.“, се заключава в Декларацията от Прага.

Срещата е в рамките на чешкото председателство на държавите от Вишеградската четворка. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БСП кани на среща ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

БСП-Обединена левица кани на среща представители на пет парламентарни групи - ПП-ДБ, "Възраждане", Алианс за права и свободи, "Има такъв народ" и МЕЧ.  Целта е да се потърси съгласие по основни приоритети за работа на Народното събрание и спрямо тези приоритети да бъде определен най-подходящият кандидат за председател, съобщават от пресцентъра..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

Обучителен семинар на тема "Трафик на хора" в Плевен

В Плевен е организиран обучителен семинар на тема "Трафик на хора". Целта е да се развият и надградят умения за разпознаване и точното квалифициране на трафика на хора, както и умения за работа с жертви на трафик на хора. Ще бъдат представени и дискутирани практики в разследването и преследването, тема ще бъде и закрилата и подкрепата на..

публикувано на 26.11.24 в 08:15

Пожар гори край надлез "Надежда" в София

Голям пожар гори в района на надлез "Надежда" в София.  Запалило се е хале, съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" за БНР. Сигналът за пожара е подаден около 7:40 часа, а на място са изпратени четири противопожарни автомобила. Към момента няма данни за пострадали на мястото на инцидента. 

публикувано на 26.11.24 в 08:09
Даниел Стефанов

Даниел Стефанов: Доверието в изборния процес е сринато

"Очевидно доверието в изборния процес е сринато . То няма да се върне от само себе си." Това заяви пред БНР Даниел Стефанов от  Центъра за изборни изследвания. " Тези, които започнаха да злоупотребяват с изборния процес, са политическите партии . Същите тези политически партии подадоха искане до Конституционния съд за касиране на..

публикувано на 26.11.24 в 08:08
Британски танк на учения в Естония.

Британски войници пострадаха при верижна катастрофа в Естония

Дванадесет британски войници са били ранени при голяма верижна катастрофа в Естония, близо до границата с Русия, съобщи Скай нюз, позовавайки се на местни медии. Осем от войниците - част от голяма мисия на НАТО за възпиране на руската агресия, бяха транспортирани обратно в Обединеното кралство за лечение в неделя след инцидента, който се е..

публикувано на 26.11.24 в 08:01

БХРА връчва годишните си награди

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация ще връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма. От 1996 година организацията обявява имената на мениджъри и собственици в бранша, които са сред  най-успешните предприемачи и са реализирали най-големите инвестиции през годината. За участие в..

публикувано на 26.11.24 в 07:55
Стоян Мавродиев

СГС решава за европейската заповед за арест на Стоян Мавродиев

Днес Софийският градски съд се очаква да реши дали да издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев. Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие се разследва за отпуснат кредит за 150 млн. лв. на фирми, собственост на или свързани с бизнесмена Румен Гайтански, известен като Вълка. Прокуратурата иска еврозаповед..

публикувано на 26.11.24 в 07:55