Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама депутати влязоха в клетка пред Народното събрание

Ерджан Ебатин от ДПС и Михаил Христов от БСП
Снимка: Даниел Инков

Двама депутати - Михаил Христов от БСП и Ерджан Ебатин от ДПС влязоха в клетката пред Народното събрание, която бе поставена преди седмица като форма на протест срещу фермите за ценни кожи и в подкрепа на Забрана за тяхното съществуване у нас. 

Демонстрацията се организира от сдружение КАЖИ („Кампании и активизъм за животните в индустрията“) и Гражданската инициатива за забрана добива на ценни кожи. Акцията вече има и внесен законопроект, който забранява умъртвяването на норки, лисици и чинчили. 

В България функционират две ферми за ценни кожи - и двете са за американски норки. Общият им обявен капацитет е близо 130 хиляди животни. Около 70% от тях ще бъдат убити за кожите им през месец ноември. Петя Алтимирска от Гражданската инициатива и председател на сдружение КАЖИ:

"Оттук преминаха стотици, може би хиляди хора, които се информираха най-напред за проблемите, за това, че въобще в България има такива обекти на страдания, където животни се отглеждат и се дерат единствено и само, за да се ползват кожите им". 

Михаил Христов и Ерджан Ебатин са единствените депутати, които влязоха в клетка за животни в знак на протест и солидарност:

"Не ми е приятно да се живее в едно общество, което няма чувствителност към съдбата, на което и да е животно". "За мен влизането в клетката е не само морален акт, и си поставих наистина за цел този законопроект да мине. Имам надежда това да се случи, защото първият доклад от комисията е положителен. 12 народни представители гласуваха "за" и един се въздържа. Основната промяна, която предлагам, е в Закона за ветеринарно-медицинската дейност и тя забранява отглеждането на животни само с цел кожата им".

Организацията на акцията "Седмица в клетка" ще проведе и шествие на 29-и ноември в рамките на Световния ден без кожа, с участието на граждани, което ще настоява за бързи законови промени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Забранени за продажба у нас лекарства открити в магазини в София

Множество лекарства, забранени за продажба в България са открити в два търговски обекта в столицата при специализирана акция на „Икономическа полиция“ - СДВР, съобщиха от МВР.  Операцията е проведена вчера съвместно с експерти от столичната Регионална здравна инспекция, Националната агенция по приходите и Агенцията по безопасност на храните.  Обектите..

публикувано на 22.11.25 в 22:46

Расте броят на жертвите на израелските удари в Газа

Най-малко 24 души са убити и 54 ранени при израелските удари срещу ивицата Газа, съобщава Асошиейтед прес, позовавайки се на здравните власти в анклава. По-рано кабинетът на израелският премиер Бенямин Нетаняху съобщи, че са убити петима висши членове на Хамас, в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка. Според..

публикувано на 22.11.25 в 22:16
Председателят на КОП 30 в Бразилия Андре Кореа до Лаго

В споразумението от КОП 30 не се споменават изкопаемите горива

Окончателният проект за споразумение между близо 200 държави на конференцията на ООН за климата КОП30 в Бразилия не споменава изрично изкопаемите горива, предаде Франс прес. Текстът, който все още предстои да бъде ратифициран с консенсус на заключителна сесия в Белем, призовава за утрояване на финансирането за адаптация към климата в развиващите се..

публикувано на 22.11.25 в 22:10

Хиляди протестираха в Марсилия срещу насилието свързано с наркотиците

Хиляди граждани и десетки политици се събраха във френския град Марсилия, за да осъдят насилието на нарко престъпниците след бруталното убийство на 20- годишен младеж - брат на активист срещу наркотрафика. В бели дрехи, с вдигнати високо ръце като знак за отхвърляне на насилието над 6000 души почетоха паметта на 20- годишния марсилец Мехди..

публикувано на 22.11.25 в 21:35

"Политико": ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите по мирния план на Тръмп за Украйна

ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..

публикувано на 22.11.25 в 21:14

МС: България приветства усилията на САЩ и на президента Тръмп за установяване на мир в Украйна

България приветства последователните усилия на Съединените американски щати и на президента Доналд Тръмп, насочени към прекратяване на огъня и установяване на справедлив и траен мир в Украйна, заявяват от Министерския съвет (МС) на правителствената страница във "Фейсбук". Окончателните условия на бъдещо мирно споразумение биха засягали пряко..

публикувано на 22.11.25 в 20:55

Тръмп: Настоящото предложение за мир в Украйна не е окончателно

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че настоящото предложение от него за мир в Украйна, с което да се сложи край на войната на Русия, не е окончателно, като коментарът му идва в момент, в който Украйна и европейските съюзници на Вашингтон заявяват, че мирният план може да бъде основа за преговори, но се нуждае от "допълнителна работа",..

публикувано на 22.11.25 в 20:36