Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 300 жени са убити в Турция през 2019 г., сочат данни на правозащитници

| обновено на 25.11.19 в 16:42
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Между 302 и 420 са жените, които са били убити от началото на годината до днес в Турция, според различни данни на правозащитни организации и медии. В над 20 града в цялата страна са планирани публични прояви във връзка с Международния ден за премахване на насилието над жени.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган публикува в „Туитър“ послание, в което призовава със съвместни усилия физическото и сексуално насилие над жените и дискриминацията да бъдат напълно изличени в страната. 

В редица градове, сред които столицата Анкара, Измир, Анталия, се провеждат различни шествия, протестни прояви или публични събирания. Участничките призоваха за прилагане на Истанбулска конвенция и турското законодателство по въпроса и издигнаха плакати с лозунги „Да спрем насилието над жените!“ и „Не искаме да умираме!“.В Истанбул областната управа забрани провеждането на митинг на главния пешеходен булевард „Истиклял“. Миналата година в града също беше наложена забрана на публичните прояви на тази дата.

Поне 302 жени са били убити от мъже в страната от 1 януари тази година до днес, сочат данните на доклад, публикуван от правозащитния сайт „Бианет“. Според Платформата за спиране на насилието над жени броят е 390, а частният телевизионен канал НТВ съобщи, че 420 жени са били убити през 2019 г. Най-често извършителите са бивши приятели или съпрузи или роднини на жертвите. Много често искане за развод е причина за физически посегателства с фатален изход. Според някои анализи няма ръст на насилието над жени, а е нараснала видимостта на проблема, тъй като по-голям брой жертви на насилие знаят правата си и подават оплаквания.

Дружеството за правата на човека заяви, че разпоредбите на Истанбулската конвенция, която е подписана и ратифицирана от Турция, не се прилагат. 

Конвенцията за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, както е официалното ѝ название, е документ на Съвета на Европа. Конвенцията беше открита за подписване от страни-членки на организацията на 11 май 2011 г. в Истанбул и заради това получи това название. Тя влезе в сила на 1 август 2014 г. До момента Конвенцията е подписана от 46 страни и ратифицирана от 34 от тях. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗП забрани повишаването на цените от мобилните оператори без съгласието на клиентите

Завишаването на цените от мобилните оператори без съгласието на клиентите е нелоялна търговска практика и се забранява със заповед на председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, съобщиха от Комисията. След извършени проверки е установено, че два от мобилните оператори са променили условията на действащи договори,..

публикувано на 10.01.25 в 19:25

Удължават програмата за компенсации срещу високите цени на тока за небитовите клиенти

Програмата за компенсиране на бизнеса заради скъпия ток ще бъде продължена най-вероятно за първите три месеца на годината, заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов след съвещание с представители на работодателите. "Моето лично разбиране и аз това ще предложа на Министерски съвет, програмата за компенсациите за небитовите клиенти при сега..

публикувано на 10.01.25 в 19:25
Калин Джорджеску

Хиляди поддръжници на Калин Джорджеску протестираха пред румънския парламент

Хиляди поддръжници на националиста и кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску протестираха пред парламента на страната, където се намира и Конституционният съд на страната. Те са недоволни от решението на съдебния орган, който в края на миналата година анулира първия тур на президентските избори. На провелите се на 24 ноември избори изненадващо..

публикувано на 10.01.25 в 18:52

САЩ наложиха най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол

Администрацията на американския президент Джо Байдън наложи най-всеобхватния пакет от санкции досега, насочен към приходите от петрол и газ на Русия, в опит да даде на Киев и бъдещата администрация на Доналд Тръмп лост за постигане на сделка за мир в Украйна, съобщава Ройтерс. Този ход има за цел да намали приходите на Русия от петрол за..

публикувано на 10.01.25 в 18:29

Десет вече са жертвите на пожарите в Лос Анджелис

Десет вече са жертвите на мащабните пожари в американския град Лос Анджелис. Над 400 хиляди души са евакуирани, след като пламъците унищожиха цели квартали. Според властите броят на жертвите, който е установен до момента, вероятно е много по-висок от съобщения до сега.  Ситуацията ще стане ясна едва когато има безопасни условия..

публикувано на 10.01.25 в 18:14
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп беше осъден на "безусловно освобождаване от отговорност" от съдия в Ню Йорк

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп беше осъден на "безусловно освобождаване от отговорност" от съдия Хуан Мърчан в Ню Йорк, което означава, че бъдещият държавен глава няма да бъде осъден на затвор, глоба или пробация, съобщиха световните агенции. Присъдата е по делото "Пари срещу мълчание", като обвиненията са, че Тръмп умишлено е..

публикувано на 10.01.25 в 18:12
Кирил Петков

Прокуратурата обвини Кирил Петков в длъжностно престъпление

Съпредседателят на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков официално вече е обвиняем за длъжностно престъпление във връзка с арестите през март 2022 година на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, партийния пиар Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. Кирил Петков - обвинен, но пуснат с "подписка" от прокуратурата..

публикувано на 10.01.25 в 18:03