Конференция с международно участие, посветена на 100-годишнината от Ньойския договор, се проведе в София. Договорът, подписан в парижкото предградие Ньой сюр Сен от министър-председателя Александър Стамболийски на 27-и ноември 1919-а година, слага край на участието на страната ни в Първата световна война. България губи значителни територии - Западна Тракия, Южна Добруджа и Западните покрайнини.
Историкът акад. Георги Марков припомни, че последиците от подписването на договора са видими и днес:
"Трябва да проумеем, че сателитният синдром е опасен за една външна политика. Българската външна политика и дипломация да умеят да лавират, а не да се обвързват само с една велика сила, тъй като и великите сили не са вечни".
Сто години след Ньой много въпроси остават без отговори, посочи министърът на отбраната Красимир Каракачанов в приветствието си. И припомни, че българският народ показва на света, че може да отстоява твърдо правото си за национално обединение. Историкът Александър Гребенаров допълва:
"Над 1 милион българи остават отвъд пределите на тогавашната територия на България. Голяма част от тях са запазили българското си народностно име, съзнание, и се опитваме по всякакви начини, дори и с тази изложба, която виждате тук, да напомним на потомците на тези българи, че не са забравени".
Само преди дни - в деня на Западните покрайнини - председателят на Културно информационния център на българите в Босилеград Иван Николов настоя за преосмисляне на политиката на България в Западните покрайнини:
"България даде образование на стотици млади българи от Западните покрайнини. Даде българско гражданство на всички, които го поискаха и оказваше хуманитарна и медицинска помощ на населението. Това не беше достатъчно да се запази българският характер и да се задържи българското население по родните си места", подчерта Иван Николов.
В египетския курорт Шарм ел Шейх днес продължават непреките преговори между Израел и палестинската терористична организация "Хамас" по мирния план на американския президент Доналд Тръмп. Според американския президент Доналд Тръмп преговорите с "Хамас" напредват бързо. "Мисля, че нещата ще станат бързо, много бързо. Преговорите протичат..
Кризата с липса на ток в общини около Перник и Кюстендил се задълбочава. Слушатели на БНР алармират, че от четвъртък в две села в община Брезник няма ток. Живеещите там се опасяват, че ако се наложи да викат спешна помощ или ако попаднат в друга опасна ситуация, са безпомощни. В много други населени места също са без електричество за пореден..
Центърът за градска мобилност е на 100% подготвен за всички предизвикателства, свързани с преминаването към единната европейска валута. В това увери в ефира на БНР Владимир Лазаров, директор на дирекция "Маркетинг и продажби" в ЦГМ. "Строго се спазват всички законови разпоредби за превалутиране. Системите отдавна са настроени. Сумите се..
Трябва да се преустанови практиката да се допуска застрояването на речни корита. Това заяви пред БНР Георги Стефанов, експерт по климатични промени, след като по Черноморието ни се стигна до жертви и сериозни материални щети, причинени от обилни валежи. "Корупцията убива. Имаме поредното доказателство. Очакваме отново наводнения през..
Държавният културен институт към Министъра на външните работи организира работно посещение под наслов "Преосмисляне на културното сътрудничество на Западните Балкани", предаде БТА. Събитието ще се проведе в периода 6-10 октомври в София и Пловдив и е финансирано от програма "Българската помощ за развитие", съобщават от екипа. Те посочват, че..
След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с."Елените". Причина за това са очакваните валежи. Забраната за пребиваване на територията ще остане в сила до второ нареждане , а заповедта е на областния управител на Бургас Владимир Крумов. Целта е да се гарантира максимална сигурност на населението. Екипи на РИОСВ и..
Президентът Румен Радев ще връчи отличията на лауреатите на президентската инициатива Награда "Джон Атанасов" за 2025 г. На 4 октомври се навършиха 122 години от рождението на българския изобретател Джон Атанасов, създал един от първите електронни цифрови компютри. На негово име е учредена инициативата Награда "Джон Атанасов". Престижните..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Крум Зарков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
" Ще положа лични усилия виновните, ако има такива, да получат най-строги наказания, предвидени от закона. С нетърпение очаквам резултатите от..
"Става дума за директна подмяна на обществено важен наратив . В момента някой се опитва – Новото начало на г-н Пеевски, да яхне една модерна вълна..