Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разследването по случая „Гебрев“ чака експертизи от САЩ и Великобритания

Емилиян Гебрев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разследването за опита за убийство на оръжейния търговец Емилиян Гебрев, сина му и негов бизнеспартньор чака експертизи от ФБР и Великобритания, това съобщиха от държавното обвинение.  От там уточняват, че по делото се работи активно и публикуват хронология на свършеното дотук.

През април 2015 година - след вечеря в столичен ресторант, тримата са приети по спешност ВМА. Първоначалните съмнения за Гебрев, сина му и един от директорите в „Емко“ са за инсулт. След проведени изследвания и токсикологични анализи става ясно, че става дума за отравяне .

Оттогава прокуратурата работи по опит за убийство. За известен период от време делото е спряно, защото извършител не е разкрит.

Миналия октомври Емилиян Гебрев поиска от главния прокурор разследването да бъде възобновено, като твърди, че отравянето е с невропаралитичен агент „Новичок“ и твърди, че има връзка между българския случай и случая „Скрипал“ във Великобритания.

По линия на международния обмен българските власти са научили, че едно от лицата, разследвани за покушението срещу Сергей и Юлия Скрипал - Сергей Федотов, е идвал три пъти в България. Единият път съвпада с  времето, когато е отровен Гебрев. 

От прокуратурата уточняват, че до този момент отговори на молбите до САЩ и Великобритания няма и определят като неоснователни твърденията на Емилиян Гебрев, че не се предоставя информация за хода на досъдебното производство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Емилиян Гебрев пред БНР: Предупреждаваха ме - не се занимавай с "Дунарит", то е наше

Беше извършен опит за масово убийство и разследването не стигна до никъде, подчерта в специално интервю за БНР оръжейният бизнесмен Емилиян Гебрев. Повод за изказването му е опитът да бъде отровен през 2015-а, но от кого, как и с какво..

обновено на 19.02.19 в 17:20
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мъж пресича наводнена котловина в село Артана, в Кастельон, Източна Испания, на 29 септември 2025 г.

Отменени полети, затворени пътища и спрени учебни занятия в Испания

Отменени полети, затворени пътища и спрени учебни занятия. Така изглеждаха в първия ден от седмицата испанските области Валенсия, Каталуния и Арагон, след като бурята "Габриел" достигна до Иберийския полуостров. Предупреждение за опасно време в..

публикувано на 29.09.25 в 17:48
Николай Марченко

Николай Марченко: Молдова успя да остане на европейския път въпреки натиска от Русия

Молдова успя да остане на европейския път въпреки натиска от Русия.   Това каза пред БНР журналистът Николай Марченко в коментар на резултатите от изборите в Молдова, на които проевропейската Партия на действието и солидарността на президентката на..

публикувано на 29.09.25 в 17:42

Установен е проблем с първия от доставените за България Ф-16

Нов проблем с първия от доставените през пролетта самолети Ф-16 за България е бил констатиран, съобщава министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител от "Възраждане" Цончо Ганев. Става въпрос за "теч на..

публикувано на 29.09.25 в 17:09

ЕК: Преговорите за присъединяване с Молдова и Украйна трябва да започнат

Според говорителя на Европейската комисия Гийом Мерсие преговорите с Молдова и Украйна за присъединяване към ЕС трябва да започнат, тъй като няма обективна причина за отлагане. Той каза това в отговор на въпрос за резултатите от изборите в Молдова и..

публикувано на 29.09.25 в 16:47
В Съдебната палата служители на прокуратурата, МВР, ГДБОП и ИА

Над 43 хил. евро са открити в домовете и колите на служителите на ДАИ, задържани за подкуп

Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп от петима британски и нидерландски шофьори, превозващи техниката за концерта на поп звездата Роби..

публикувано на 29.09.25 в 16:45

ЕК: Всяка страна от ЕС решава дали да сваля дронове нарушители

Решенията за свалянето на дронове, навлезли във въздушното пространство на страна членка, се вземат от засегнатите държави, заяви говорителят на Европейската комисия Тома Рение. През октомври предстоят следващите стъпки след онлайн срещата..

публикувано на 29.09.25 в 16:43

57 български учени са сред първите 2% топ учени в света

57 учени, свързани с Българската академия на науките, са сред първите 2% топ учени в света. Това показва тазгодишната класация за цялостно кариерно развитие на учените, известна като Станфордска класация.  20 от тези учени са академици и..

публикувано на 29.09.25 в 16:40