Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лавров: Русия ще реализира "Северен поток 2" и "Турски поток" въпреки санкциите на САЩ

Харесва ми как Тръмп обсъжда международните проблеми, заяви още руският външен министър

Сергей Лавров
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров заяви, че газопроводите "Северен поток 2" и "Турски поток" ще бъдат пуснати в действие, въпреки наложените американски санкции на компаниите-участници в тези проекти. В интервю, в което коментира двустранните отношения между Русия и САЩ, руският дипломат номер едно посочи, че Москва планира да отговори на мерките на Вашингтон.

В ефира на предаването „Голямата игра“ по Първи канал на руската държавна телевизия Лавров увери, че 

Москва със сигурност ще отговори на американските санкции, но така, че да не навреди на собствените си интереси. 

Той сподели също така личните си впечатления от президента на Съединените щати Доналд Тръмп:

„Харесва ми как Тръмп обсъжда международните проблеми, проблемите в двустранните отношения. Той избягва всякакви двусмислици и казва направо каквото мисли. Това невинаги се среща сред политиците от висшата категория, но според мен е доста продуктивен подход“.

В интервюто Лавров коментира и отношенията на Москва с НАТО и с Европейския съюз.

Руският дипломат номер едно обяви Европейския съюз за "безпомощен"

Пред аудиторията на руската държавна телевизия Сергей Лавров посочи, че репутацията на европейците е пострадала сериозно от събитията през 2014 година, когато украинският президент Виктор Янукович бе свален от власт, и страда и в момента заради действията на Косово в разрез с подписани с европейско посредничество договорености с Белград.

„Неведнъж съм казвал, че за голямо съжаление позицията и на НАТО, и на Европейския съюз по отношение на Русия се определя от достатъчно агресивно и шумно русофобско малцинство“, коментира Лавров.

Той допълни още, че 

Тръмп е изпратил кратко писмо на руския си колега Владимир Путин относно Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег. 

В него се изказва готовност за работа от страна на Вашингтон за преодоляване на проблемите в двустранните отношения. Писмото е в отговор на предложение на Путин за въвеждане на мораториум за разработката на ракети, забранени от спогодбата.

САЩ официално се оттеглиха от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег през август, след като обвиниха Москва, че го нарушава и вече разполага със забранена ракета - твърдение, което Кремъл отрича.

Лавров изрази готовността на Русия да включи тежката ракета "Сармат" и свръхзвуковата ракета "Авангард" в нов договор за намаляване на стратегическите оръжия СТАРТ, ако той бъде продължен.

Москва също така е готова и да демонстрира ракетата "Сармат" на САЩ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради огнище на шап: Забранява се внос от Унгария на чифтокопитни животни и продукти от тях

България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните.  От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..

публикувано на 12.03.25 в 22:13

Плевен се присъедини към протеста под надслов "Кой блокира Конституцията?"

Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..

публикувано на 12.03.25 в 22:08
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов на заседанието на ресорната парламентарна комисия - 12 март 2025 г..

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна

Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът  от документи за изравняване на цената на вода за..

публикувано на 12.03.25 в 21:51
Кадър от видео показва руския президент Владимир Путин, придружен от ген. Валерий Герасимов, вляво,  които посещават военен щаб в района на Курск, Русия - 12 март 2025 г.

За 430 пленници, взети в Курска област, съобщават руските военни

Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..

публикувано на 12.03.25 в 21:37
Стив Уиткоф

Пратеникът на САЩ Стив Уиткоф ще посети Москва тази седмица за разговори за Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие.  САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..

публикувано на 12.03.25 в 20:39

Протест на "Величие" пред сградата на Народното събрание

Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..

публикувано на 12.03.25 в 20:14
Кирил Петков

Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София

Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..

публикувано на 12.03.25 в 20:02