Британският национален ежедневник The Times публикува редакционна статия, в която представя своята гледна точка за това как Западът трябва да отговори на автократите, които по всяка вероятност ще доминират международния дневен ред и през новата 2020 година.
Това означава, че светът ще трябва отново да се съобразява с лидери като Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган и Си Дзинпин.
Според изданието периодът от 1990 г. до 2015 г. ще остане като най-демократичният в историята на човечеството:
Краят на Студената война позволи на бившите съветски републики и държави от Централна Европа да преминат към самоуправление. Сложен бе край на апартейда в Южна Африка. Западните страни, предимно САЩ, популяризираха идеята за преход към демокрация. Турция на Ердоган се разглежда като мек модел за това как политическият ислям може да бъде отслабен. Появиха се и много добри идеи по отношение на модернизацията и глобалното сътрудничество.
При администрацията на американския президент Барак Обама изглеждаше, че може да се постигне реален напредък по въпроса за ядреното разоръжаване.
„ И тогава всичко се обърка. През 2014 г. Путин реши, че анексията на Крим и подбуждането на конфликт в Източна Украйна ще се разминат. Си Дзинпин просто отхвърли критиките на западните, азиатските и арабските страни, когато създаде масови лагери за „преквалификация“ на мюсюлманските уйгури. След неуспешен опит за преврат Ердоган изпрати десетки хиляди хора в затвора, закри вестници и инициира чистки в съдебната система и армията. Освен това Турция, член на НАТО, сметна за добре да закупи нови руски ракети“, пишат още авторите на статията.
Германските политици призоваха Европа да приеме защитни мерки срещу американските санкции, след като Вашингтон успя да спре завършването на новия подводен газопровод, свързващ Русия директно с Германия, пише американския вестник The Wall Street Journal.
Двупартийният ход на САЩ, иницииран от Конгреса миналата седмица, заплаши с налагане на санкции срещу компании, работещи по довършването на "Северен поток-2", най-големият проект за енергийна инфраструктура в Европа, който САЩ и някои европейски страни се страхуват, че може да даде на Русия известен контрол върху енергийните доставки на континента и да увеличи приходите за все по-войнствения Кремъл.
Ново, 42-о отделение на Министерството на отбраната на Русия, ще се занимава с реализацията на държавната политика в сферата на международната информационна сигурност, съобщава руският „Спутник“, като се позовава на съобщение от външното ведомство.
„Отделът ще се занимава с разработването и прилагането на държавната политика в областта на международната информационна сигурност, включително борбата срещу използването на информационни технологии за военно-политически, терористични и други престъпни цели“, обясниха от министерството.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..
Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..
Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..
Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..
3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..
Сирийската опозиция няма да спре да се бие срещу режима на Башар ал Асад докато той не се съгласи да преговаря, за да сдаде доброволно властта в Дамаск. Това заяви в Истанбул лидерът на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили Хади ал Бахра. Групировката "Тахрир аш Шам", която е основната сила на щурма в Алепо и в други селища..
За пета поредна вечер в центъра на Тбилиси хиляди хора протестират срещу решението на управляващите да замразят преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година. Антиправителствени демонстранти блокираха ключов път в Грузия При досегашните такива демонстрации се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..