Канадският премиер Джъстин Трюдо стана първият правителствен лидер, който директно обвини Иран за катастрофата на украинския пътнически самолет близо до Техеран:
„Имаме разузнавателни данни от различни източници, включително от нашите съюзници и нашето разузнаване, които сочат, че самолетът е бил свален от иранска ракета „земя-въздух“.
От своя стана Техеран поиска от Отава да предостави разузнавателните данни, които сочат, че украинският самолет е бил свален от иранска ракета, предаде Асошиейтед прес.
Джъстин Трюдо каза още, че поразяването на самолета може да е станало случайно. След Трюдо и британският премиер Борис Джонсън също заяви, че самолетът е свален от ракета и призова за пълно и прозрачно разследване.
Всичките 176 души на борда на "Боинг 737" на Украинските международни авиолинии са загинали малко след излитането от Техеран в сряда сутринта. Властите в Иран отричат ракетен удар - нарочен или случаен. Те поискаха представител на компания Боинг да участва в проучването на данните от черната кутия на падналия самолет.
Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лв, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, да заплати равностойността на автомобила за извършеното престъпление от 7500 лв и да покрие разноските по делото. Прокуратурата иска 2..
Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на второ четене общия законопроект за промени в Закона за държавната собственост. Той обедини приетите на първо четене от пленарната зала на 24 юли проекти за изменения, внесени от Николай Нанков от ГЕРБ-СДС и група депутати, и от Министерският съвет. Комисията прие с 12 гласа..
Правителството отпусна на областната управа в София 1 365 000 лева за стопанисване на парка "Врана". Столичната община се оттегли от управлението на парка около някогашния царски дворец, след като съдът го определи като държавна собственост. Паркът е затворен за посетители, а областният управител Стефан Арсов обвинява общината, че го е..
Очаква се на 5 август, вторник, 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъде включен към енергийната система на страната . Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков пред ресорната парламентарна комисия. Блокът беше спрян за ремонт заради проблем с един от парогенераторите. Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" вече е спрян за планиран ремонт..
Държавата не се е отказала от отварянето на т. нар. Магазини за хората, от които се очакват по-ниски цени на български земеделски стоки. Според агроминистъра Георги Тахов няма забавяне в процеса на учредяване на държавното дружество, което ще управлява магазините, въпреки че без обяснения точката отпадна от дневния ред на Министерския съвет..
Софийският градски съд остави в ареста обвинения за палежа във Велико Търново Стоян Денчев. Случаят с умишления палеж във Велико Търново ще бъде разглеждан в СГП 33-годишният мъж е обвинен в тероризъм, а магистратите приеха аргументите на прокуратурата, че действията му са били умишлени, като са застрашавали и имоти на граждани...
Призив да има регистър на фирмите за киберсигурност и киберексперти отправиха ВУЗ-овете, в които има обучение по тази специалност. Причината е, че секторът се е наводнил с кибершарлатани, каза проф. Георги Манолов, ректор на Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив. Италиански депутати са поискали официално правителството..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..