Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нено Димов остава за постоянно в ареста

Защитата ще протестира мярката пред Апелативния спецсъд

| обновено на 11.01.20 в 18:44
Специализираният наказателен съд заседава по искането на прокуратурата за постоянен ареста на Нено Димов
Снимка: БГНЕС

Министърът на околната среда и водите в оставка Нено Димов остава за постоянно в ареста. Това реши Специализираният наказателен съд. 

Има обосновано предположение за съпричастност на министър Димов към престъплението, в което е обвинен - умишлена безстопанственост заради водната криза в ПерникСпоред съда Нено Димов е отговарял за утвърждаване на графиците за това къде да отива водата от язовир "Студена" и когато е видял, че има проблеми с дебита на водоема, е трябвало да спре подаването на вода за промишлени потребители. 

Съдът се съгласи с прокуратурата, че макар и в оставка, ако бъде на свобода, Димов може са повлияе на своите доскорошни подчинени, да укрие документи или да манипулира техните показания, които са дали досега.

Спецсъдът обясни, че проблемът с липсата на вода в Перник е обществено значим и разследващите органи трябва да бъдат оставени спокойно да намерят всички отговорни за кризата в града.

Прокуратурата коментира, че е удовлетворена от решението на съда.

Защитата на Димов не е съгласна и ще протестира пред Апелативния спецсъд, който ще заседава в четвъртък, когато трябва да реши окончателно дали Нено Димов да остане в ареста.

"След като тепърва ще се разследва кризата с водата, защо го задържат затова, че е причинил кризата с водата. Съдът всъщност призна, че тепърва трябва да се установява защо това се е случило, но го задържа без изненада, защото обществото така очаква и защото с новата вълна в прокуратурата се обеща, че ще се заеме прокуратурата с високите етажи на властта", заяви адвокат Ина Лулчева

Наблюдаващият прокурор Ангел Кънев отговори:

"Не съм твърдял, че г-н Нено Димов трябва да има мярка за неотклонение "задържане под стража", за да можем да разследваме спокойно. Считам, че са налице законовите предпоставки за тази мярка за неотклонение, защото към момента е налице опасност да извърши друго престъпление, с оглед високата степен на обществена опасност - на него самия, като длъжностно лице, и на деянието, което е извършил, само към момента го казвам. При наличие на нови факти и обстоятелства, евентуално такива, които вие твърдите (гласуване на оставката на Нено Димов - бел.ред.), когато тя (оставката - бел.ред.) стане факт, тогава ще я коментираме. Разбира се, ние сме длъжни да коригираме позицията си, да съобразим и тези факти при преценката за мярката за неотклонение".

Работата по установяване на отговорните за водната криза в Перник продължава: 

"Най-вероятно ще има привличане към наказателна отговорност и други длъжностни лица, не само от МОСВ. На този етап доказателствата са били достатъчни за повдигане на обвинение на обвиняемия Нено Димов", увери прокурор Ангел Кънев. 

Пред Специализирания наказателен съд Димов заяви, че е изпълнявал добросъвестно задълженията си.

Прокурорът от Специализираната прокуратура Ангел Кънев поиска от Спецсъда да остави за постоянно в ареста Нено Димов заради изключително високата обществена опасност на извършеното престъпление.

Прокуратурата извежда обвинението за умисъл от факта, че въпреки че от месечните справки, които Димов е получавал от януари 2018 година, е ставало ясно, че водата в язовир „Студена“ драстично спада, казвал „да“ на исканията за промишлено водоподаване към „Стомана Индъстри“ и „Топлофикация – Перник“.

Според прокурор Кънев Перник днес нямаше да е на драстичен воден режим, ако екоминистърът в оставка беше отказвал вода за двете дружества.

Адвокатът на Димов Ина Лулчева твърди, че клиентът ѝ само е слагал подписа си под становища на експерти, които е трябвало да направят преценката да се ползва ли водата от „Студена“ и за промишлени нужди. Според нея по делото няма доказателства, че Димов е бил изрично уведомяван за проблем с водата в "Студена". Освен това не Нено Димов, въпреки че подписите под графиците на язовирите е негов, а заместникът му - Красимир Живков е имал преки ангажименти да следи какво е състоянието на язовирите от т.нар. "стратегическа система". 

До септември 2019-а година в справките от ВиК Перник пишело, че няма проблем с нивата на "Студена" и че режимът е средно влажен. През октомври 2019-а той вече става средно сух, а през ноември е сух режим и се стига вече и до водния режим. 

Според прокурор Кънев, ако е на свобода, Димов може да попречи на разследването. Напротив - смята адвокат Лулчева - такава опасност няма, защото прокуратурата вече притежава всички документи, свързани с обвинението му.

Нено Димов беше задържан - първо за 24 часа, а след това и с прокурорско постановление в четвъртък - 9-и януари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Редакцията на в.

Вашингтон пост: Руската офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени

Втората руска офанзива в Харковска област свари украинците неподготвени, пише "Вашингтон пост" седмица след началото на битката. Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили В навечерието на руското нападение една единствена украинска териториална бригада е трябвало да следи движенията на руснаците по..

публикувано на 17.05.24 в 22:59
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски: Цялата "Харковска операция" е опит да бъдат отслабени нашите сили

Настъплението на руснаците в Харковска област цели да отслаби позициите на украинската армия по цялата линия на фронта. Това заяви във вечерното си видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Униан. По думите на Зеленски, Русия иска да покаже, че именно тя определя какво ще става по-нататък във войната:  "Фактически..

публикувано на 17.05.24 в 22:38
Кириакос Мицотакис

Мицотакис предупреди Скопие, че "пътят към Европа ще остане затворен", ако не спазва Преспанския договор

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис предупреди Северна Македония, че "пътят ѝ към Европа ще остане затворен", ако новото правителство в Скопие не спазва Преспанския договор от 2018 година. По силата на документа името на бившата югославска република беше променено от Македония на Северна Македония. Вчера потенциалният македонски..

публикувано на 17.05.24 в 22:01

Въоръжено нападение в Афганистан отне живота на трима туристи и местен жител, ранени са още 7 души

Трима чуждестранни туристи и гражданин на Афганистан са били убити от въоръжени мъже в централната афганистанска провинция Бамян.  Това предаде Ройтерс, като се позова на афганистанското министерство на вътрешните работи. Четирима чужденци и трима афганистанци са били ранени.  Във връзка с въоръженото нападение са задържани четирима души...

публикувано на 17.05.24 в 21:54

Путин: Разходите ни за отбрана са 8,7% от БВП, а по времето на СССР са били 13%

Русия може да поддържа високите разходи за офанзивата си в Украйна, смята руският президент Владимир Путин, цитиран от АФП.  Той сравни настоящото равнище на разходите за отбрана - 8,7 на сто от брутния вътрешен продукт, с времето на Съветския съюз от 80-те години на миналия век, когато те са били 13 на сто. Руската икономика расте четвърто..

публикувано на 17.05.24 в 21:49
Служебният премиер Димитър Главчев (вляво), финансовият министър Людмила Петкова (в центъра) и председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова (вдясно)  -  17 май 2024 г.

Университетите може да бламират новата учебна година

Университетите заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцента върху висшето образование. Това стана ясно след извънредното заседание на Съвета на ректорите.  По-рано, след среща, в която участваха и служебният премиер, и министърът на финансите, беше анонсирано, че протестните действия, организирани..

публикувано на 17.05.24 в 20:26
Ракия

Каква е културата на пиене на българина

В България има хора, които пият по половин литър ракия на ден. Това отбеляза пред БНР журналистът Иван Бакалов. Той посочи, че у нас "куцо, кьораво и сакато вари домашна ракия". "Във Франция има лицензиран пътуващ казанджия. Хората си заявяват и специалист им вари ракията". Бакалов напомни в предаването "РадиоТочка", че..

публикувано на 17.05.24 в 20:11