Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Александър Морфов

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" този път имаме повод да си припомним един скромен български музикант с големи заслуги към музикалното изкуство - Александър Морфов, създателят на българския военен марш. На 13 януари се навършиха 140 години от неговото рождение. 

Много може да се говори за този изключително даровит човек, работил в много области. Освен музикант със заслуги, той е бил талантлив поет, писал е стихове на български и френски език, либрето за опери - по негов текст Маестро Атанасов е композирал операта си „Запустялата воденица“, занимавал се е и с рисуване, дърворезба, скулптура, бил е художник-фотограф, даже е изработвал мебели и обувки. 

Музикалното образование на Морфов е било много скромно - учил е флейта само в гимназията в Одрин, а всичко останало е научил сам. Това не му е попречило да композира около 30 марша, солови песни, да прави хармонизации на народни песни и да създаде няколко великолепни хорови песни, между които и един от шедьоврите на нашата хорова песен - „Дамян танец води“. 

Създава и няколко музикални инструмента - оригинална цитра, инструмента “Орфеин“, съчетал възможностите на виолата и виолончелото, усъвършенства флейта, която италианците започват да произвеждат под името концертна флейта "Рампони". И всичко това той прави без шум и себеизтъкване - скромен идеалист, Александър Морфов цял живот живее много бедно, работи като военен възпитател във Военното училище,   участва и в трите войни на фронта, даже е  ранен. 

Когато го пенсионирит през 1922 г., изпада в тежко материално положение. Неговите приятели полагат усилия в продължение на 10 години, за да му намерят някаква работа и успяват - през 1932 г. Морфов най-сетне е назначен на щатна служба като началник на секцията за военните гробове. Две години след тази “милост“ той умира - на 12 април 1934 г. Така държавата се отплаща на създателя на първия български марш!

За творчеството на Морфов говори композиторът Александър Танев в запис от 1996 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте го в звуковия файл, където ще откриете и изпълнение на марша "Ний ще победим" от Александър Морфов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28