Гърция е готова да изпрати сили за постигане на примирие в Либия, заяви гръцкият министър на външните работи Никос Дендиас след срещата си с командващия Либийската национална армия Халифа Хафтар в Атина, съобщи гръцката телевизия Скай. ЛНА воюва срещу Правителството на националното съгласие в Триполи и подкрепя базираната в Тобрук алтернативна държавна власт.
„Казах (на Хафтар), че Гърция е готова да помогне за утрешния ден на Либия или със сили, за да има примирие, или с помощ за вдигане на оръжейното ембарго (на ООН). Всичко това е принос в бъдещето на либийския народ. Ние искаме Либия да стане една модерна демократична страна“, заяви гръцкият първи дипломат.
Вчера турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция започва да изпраща в Либия войници в подкрепа на правителството в Триполи.
Според гръцкия министър с Хафтар са се обединили около желанието си за прекратяване на огъня в Либия, изтегляне на наемниците и отмяна на незаконните меморандуми (между Триполи и Анкара - б.ред.).
На срещата, продължила час и половина, Дендиас е поискал от Хафтар да постави на предстоящата в неделя конференция за Либия в Берлин въпроса за анулирането на меморандума, подписан в края на ноември от Турция и либийското Правителство на националното съгласие в Триполи за морско делимитиране, съобщава „Катимерини“. Според Атина документът нарушава суверенните ѝ права на изключителна икономическа зона край остров Крит.
Без предварителна информация и при строга секретност в Атина снощи пристигна Халифа Хафтар.
Според коментари на политически анализатори вероятно Европейският съюз използва добрите дипломатически отношения между Гърция и Либия, за да окаже натиск за успешен резултат от международната среща в Берлин в неделя.
Сделка за примирие в Москва не беше постигната след отказ на генерал Хафтар да приеме условията. С включването на Атина в дипломатическата инициатива се очаква да се постигне в Берлин споразумение за примирие и решаване на конфликта в Либия.
Берлин отказа участие на Гърция в предстоящата международна среща по либийския конфликт, което предизвика реакция лично от страна на генерал Хафтар, който реши сам да разговаря с гръцкото правителство преди да застане на масата за преговори в Германия, подчертават първите коментари по неочакваното посещение в Атина.
Без резултат приключиха снощните преговори в Москва между враждуващите страни в Либия при посредничеството на Русия и Турция. Тази сутрин командирът на Либийската национална армия Халифа Хафтар напусна руската столица без да подпише..
Турция е готова да даде урок на „превратаджията Хафтар“, предупреди днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган в реч пред парламентарната група на Партията на справедливостта и развитието. Така той коментира отказа на маршал Халифа Хафтар да..
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу се надява Русия да убеди ген. Халифа Хафтар да приеме призива за примирие в Либия. На съвместна пресконференция в Анкара с външния министър на Гана Чавушоглу посочи, че Турция е убедила правителството..
Община Пещера ще кандидатства за инсталиране на фотоволтаици върху сградите за социални услуги в града. Решението е на Общинския съвет. Проектът предвижда реализирането на две основни дейности. Освен инсталирането на фотоволтаици, социалните..
Частните съдебни изпълнители в област Велико Търново са обявили за продажба през август 28 имота, сред които са хотели в Арбанаси и в Свищов и над 60 декара ниви. Заради дългове към Българската банка за развитие и запор от община Велико..
Полицията в Берковица издирва неизвестен нанесъл побой на фелдшер от филиала за спешна медицинска помощ на болницата в града. Медицинското лице е с разкъсно-контузна рана на главата и хематом на веждата Сигналът за инцидента е получен в..
И в момента може да се доказва автентичност на скрийншотове, но тя е много по-трудна и се прави с помощта на експертизи, свидетели. Тя е и по-несигурна. С нотариалната заверка това ще става много по-лесно и ще доведе до по-голяма сигурност в правния..
Движението на влаковете "Евростар" между Париж, Лондон и Брюксел още не е възстановено напълно, след като вчера авария блокира целия жп трафик на парижката Северна гара. Сутринта бяха отменени най-малко девет бързоскоростни влака за Северна Франция,..
До петък трябва да бъдат готови критериите за подбор и показателите за оценка на потенциални банки, които да обслужват Столичната община, след като изтече предизвестието за прекратяване на договора ѝ с Общинска банка. Те се подготвят от работна група,..
Разпоредени са мерки срещу разпространението на син език в Кюстендилско след заседанието на областната епизоотична комисия. Както БНР съобщи, заболяването беше регистрирано при две овце в стадо в кюстендилското Ново село миналата седмица...
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Ново повишение на температурите започва в края на седмицата . Това обясни пред БНР синоптикът Анастасия Стойчева. "От петък нататък". Циклон във..
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..