Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: БНР

Водещото заглавие на “24 часа“ предупреждава: Коронавирусът вече се предава по- бързо и лесно. У нас пневмонията "кунгфу" може да влезе през Москва, Лондон и Истанбул, затова полетите от тези райони се наблюдават с повишено внимание, поддържа се връзка с трима българи, които живеят в Ухан (епицентърът на заразата), съобщават от Министерството на външните работи.

Изданието уточнява, че китайците, живеещи в България, са основно от град Нинбо, намиращ се на 900 км от огнището на заразата.

“Труд“ помества прогнозата на Националния консултант по вирусология - проф. Ива Христова: "До месец в България ще има тест за коноравируса".

Според проф. Христова вероятността китайският вирус да достигне нашата държава е много малка. Мерки против заразата са въведени в целия ЕС.

Във в. "Дума" централната тема е озаглавена "ГЕРБ клатят валутния борд". Управляващите тайно са внесли поправка, която може да промени фиксирания курс на лева, твърди изданието.

Промяната е в закона за БНБ и се предвижда с нея официалният валутен курс на лева към еврото да бъде равен на централния, договорен със страните от еврозоната, Дания и ЕЦБ.

Това означава, че левът може да се окаже под натиск и обезценка, обяснява изданието.

В “Труд“ председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обяснява - "курсът лев - евро е гарантиран" и няма риск от нарушаване на валутния борд заради приемане на страната ни в еврозоната.

Фирмите на отчет само пред данъчните до 30 юни, съобщава “Монитор“. Бизнесът и приходните агенции са се договорили, коригирането на данъчните декларации отпада, четем още в изданието.

“Телеграф“ акцентира върху изявлението на Хасан Адемов (председател на парламентарната социална комисия), че по-дълъг срок за прехвърляне на втората пенсия води до дефицит в НОИ.

Вестникът добавя и мнението на социалния министър Деница Сачева пред БНР, която казва, че няма срок за прехвърлянето на партиди за пенсиониране на жените, които са изпуснали крайния срок.

"Война за земя" е централното заглавие на в. “ЗЕМЯ“. От публикацията става ясно как над 50 земеделски кооперации са атакувани от “напористи момчета“ с цел да сменят председателите и по-късно да присвоят земеделските терени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка, предоставена от иранския президентски офис, показва как техник работи в иранския завод Натанз за обогатяване на уран, архив, април 2021 г.

Иран е ускорил производството на обогатен уран

Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия.  В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..

публикувано на 26.02.25 в 22:05
Хора се изкачват по стълбите на бившия рудник Rheinelbe към скулптурата, наречена Himmelstreppe, в Гелзенкирхен, Германия, архив, октомври 2024 г.

"Шпигел" търси връзка между победата на "АзГ" в Гелзенкирхен и мигранти от България и Румъния

Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на  партия "Алтернатива за Германия"  (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен  и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния.  ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..

публикувано на 26.02.25 в 21:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп за митата на стоките от ЕС: 25%, ще ги обявим много скоро

Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..

публикувано на 26.02.25 в 21:12

Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци

Избраха временно временен кмет на община Бойчиновци, след като: Кметът на Бойчиновци окончателно е отстранен от длъжност Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на..

публикувано на 26.02.25 в 20:56

СДВР разкри складови помещения за съхранение на вейпове

При акция на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) в кв. "Люлин" е открито голямо количество вейпове и течност за електронни цигари, които са без разрешително . Това каза пред журналисти началникът на 9-то Районно управление комисар Георги Несторов.   Той заяви, че все още не може да се посочи точното количество, тъй като предстоят огледи...

публикувано на 26.02.25 в 20:49
Володимир Зеленски

Зеленски планира да посети Обединеното кралство през уикенда

Украинският президент Володимир Зеленски ще посети Обединеното кралство през уикенда за участие в среща на върха заедно с други европейски лидери, съобщи Скай нюз. Зеленски обяви плановете си да посети Обединеното кралство в контекста на обсъждането на гаранции за сигурност за Украйна с европейските лидери. В коментар пред украински журналисти той е..

публикувано на 26.02.25 в 20:38

КС нареди повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание

Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Освен подадените хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, ЦИК ще трябва да установи повторно..

публикувано на 26.02.25 в 19:53