Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от чуждестранния печат

Снимка: Pixabay

Заключителните пледоарии в процеса за импийчмънт на американския президент Доналд Тръмп са основна тема в западния печат.

Демократите от Камарата на представителите заявиха, че той ще продължи да излага на риск американските интереси, ако Сенатът не го отстрани от длъжност.

Защитата на Тръмп пък заяви, че той не е направил нищо нередно и трябва да бъден съден от гласоподавателите, пише в. "Ню Йорк таймс".

Обвинителите на процеса заявиха също, че историята няма да е благосклонна към тези сенатори, които решат да оневинят Тръмп, а екипът на защитата определи воденото в Камарата на представителите разследване като партийно и политизирано, отбелязва "Индипендънт".

Нито една от двете страни не очаква да промени изхода от окончателното гласуване утре, когато Сенатът почти сигурно ще оневини президента, като гласовете до голяма степен ще се разпределят по партиен признак, прогнозира "Ню Йорк таймс".

Влиянието на коронавируса върху китайската икономика ще бъде ограничено и временно, а финансовите пазари на страната ще се върнат към нормалното си равнище в дългосрочен план, коментира в. "Файненшъл нюз".

В същото време зам. -председателят на Националната комисия за развитие и реформи на Китай Лян Вейлян заяви, че икономика на страната е изправена пред нарастващото отрицателно влияние на избухналата вирусна епидемия, най-вече върху потреблението.

Китайското министерство на финансите ще субсидира изплащането на лихвите на някои компании, които са засегнати от коронавируса, съобщи китайският в. "Гуанмин дейли".

Китайската централна банка обяви, че ще инжектира близо 174 млрд. долара в националната икономика, която среща трудности заради коронавируса, отбелязва още изданието.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет.

Самолетът на Пийт Хегсет е кацнал непланирано във Великобритания

Самолетът на американския министър на отбраната Пийт Хегсет е извършил непланирано кацане във Великобритания по време на обратен полет за САЩ, съобщи Би Би Си, позовавайки се на информация от Пентагона в социалната мрежа "Екс".  Самолетът, превозващ Хегсет на връщане от срещата на министрите на отбраната на НАТО в Белгия, е имал „пукнатина в предното..

публикувано на 15.10.25 в 22:15

Върховенството на закона в България влиза в програмата на ЕП

Европейският парламент ще обсъжда продължаващите посегателства срещу демократичните институции и върховенството на закона в България, става ясно от окончателната програма на пленарната сесия в Страсбург следващата седмица. Дебатът е насрочен за следобед на 22 октомври. Той е свикан по искане на  „Обнови Европа“ заради ареста на варненския кмет..

публикувано на 15.10.25 в 22:06
Кая Калас

Калас: Няма дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение защитата от дронове

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас отрече да има дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение на защитата от дронове на пространството на ЕС.  Инициативата за дронове на европейско ниво е за страните-членки. Какво трябва да направим - сензорите, които са ни необходими, прихващачите на дронове, как всичко това..

публикувано на 15.10.25 в 21:35

Вицепрезидентът удостои с орден "Св. св. Кирил и Методий" китайския българист проф. Ма Сипу

Вицепрезидентът Илияна Йотова, която е на посещение в Китай, разговаря със студенти в Пекинския университет за чужди езици.  Над 60 години във висшето учебно заведение се изучава специалност "Българистика". Йотова e подарила на университетската библиотека книги с българска класика.  В Пекински университет за чужди езици се преподават 101 езика,..

публикувано на 15.10.25 в 21:27

Активираха BG-Alert и в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените

Системата BG-Alert в района на Свети Влас и ваканционното селище Елените беше активирана по разпореждането на областния управител на Бургас. Причината са очаквани интензивни валежи на територията на Общината. Съобщението има информационен характер и цели да предупреди жителите.  "Поради очаквани интензивни валежи по Южното Черноморие,..

публикувано на 15.10.25 в 21:20

Близо 100 безработни от кюстендилския кв. "Изток" посетиха специализирана трудова борса

Близо 100 безработни от 12-хилядния кв. "Изток" в Кюстендил посетиха организираната от Бюрото по труда специализирана борса с предложения за работа. 16 работодатели представиха условията и офертите си да ги наемат.  По неофициална инхормация безработните в кв. "Изток" са около 800, а стотици не са регистрирани. Преобладаващо са млади хора,..

публикувано на 15.10.25 в 21:07
Протестиращи с плакати и знамена в подкрепа на палестинците пред Roig Arena във Валенсия, Испания, 15 октомври 2025 г.

Обща стачка в Испания в подкрепа на палестинския народ

Испания е обхваната от обща стачка в подкрепа на палестинския народ. Засегната е работата на градския транспорт, болници, министерства, училища и университети. Стачката е организирана от синдикатите, които настояват правителството да прекъсне дипломатическите и търговските връзки между Испания и Израел. Участниците в протеста спряха работа за два..

публикувано на 15.10.25 в 20:38