Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Сомов и Николай Лалов гостуват на Радиооркестъра в петък

На 7 февруари от 19.30 ч. в зала "България" Александър Сомов ще изпълни всички произведения за виолончело и оркестър на Пьотр Илич  Чайковски: Ноктюрно, Pezzo capriccioso и Вариации по рококо тема. Диригент на Симфоничния оркестър на БНР ще бъде Николай Лалов, който пристигна от Португалия за събитието и много рядко дирижира на родна сцена. 


Александър Сомов, концертмайстор на Страсбургската филхармония, е любимец на българската публика и често свири тук като солист и в камерни ансамбли. Разкрива, че е избрал музиката на Чайковски, за да почете 180-годишнината на композитора, а интерес предизвиква фактът, че ще изпълни оригиналната версия на Вариации по рококо тема, която от самото си създаване е неглижирана от виолончелистите. Чайковски посвещава пиесата на Вилхелм Фитценхаген, който си позволява не само да я промени по свое усмотрение, но и я издава в тази негова редакция, въпреки недоволството на автора. Чак през 1950 г. руският виолончелист Святослав Кнушевицки изпълнява оригиналната версия, която и до днес не е свирена често. 

По избор на маестро Николай Лалов, създател и ръководител на Камерния оркестър на Кашкайш и Оейраш, прераснал в Симфоничен оркестър на Кашкайш в Португалия, в концерта на Радиооркестъра за първи път в България ще прозвучи увертюрата към романтико-героичната опера на Антонин Дворжак "Ванда". А най-голяма тежест в програмата има Симфония №1 от Йоханес Брамс, предпочетена от диригента заради близките приятелски отношения и огромното уважение между композиторите Дворжак и Брамс. 

За интересните връзки между музикалните пиеси в програмата и за личните им проекти през 2020 г. Александър Сомов и Николай Лалов разказаха в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25