Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Западните Балкани, коронавирусът, Китай, Русия и САЩ обсъдиха лидери в Мюнхен

Президентът на Франция Еманюел Макрон на Мюнхенската конференция по сигурността.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Западните Балкани, новият коронавирус, политиката на Китай, Русия и Съединените щати бяха сред основните теми, обсъждани днес на Мюнхенската конференция по сигурността.

Президентът на Франция Еманюел Макрон обяви готовността си да даде зелена светлина за започване на преговори за членство със Северна Македония и Албания, ако резултатите в доклада на Европейската комисия за двете страни през март са положителни. Именно Франция блокира надеждите за членство в Европейския съюз на двете страни през октомври миналата година.

Макрон също така смята, че що се отнася до Русия единственият вариант е сближаване на диалога за решаване на различията.

След като американският държавен секретар Майк Помпейо отхвърли европейските притеснения за спад на трансатлантическото единство, френският държавен глава предупреди, че Западът отслабва.

„Ако нямаме свобода на действия, нямаме авторитет във външната политика. Не можем да бъдем младши партньор на Съединените щати, тъй като понякога имаме несъгласия, които трябва да приемем - например спрямо Иран. Ако не намерим финансов, икономически и военен суверенитет, не може да имаме подобаваща външна политика“, каза Макрон.

Макрон изрази също притеснение заради според него недостатъчния бюджет на Евросъюза.

От своя страна, отразявайки американските притеснения от увеличена зависимост на европейския континент от руския газ заради проекта „Северен поток 2, Майк Помпейо обяви, че Съединените щати ще финансират енергийни проекти в източните страни членки на блока:

„Смятаме да осигурим до един милиард долара финансиране за централноевропейските и източноевропейските държави чрез инициативата Три морета. Целта ни е проста - да стимулираме инвестициите в частния енергиен сектор, за да защитим свободата и демокрацията по света“.

Майк Помпейо си тръгва от Мюнхенската конференция по сигурността.

Последователно Майк Помпейо и американският министър на отбраната Марк Еспър обвиниха външната политика на Пекин в стремеж към установяването на империя и порочна стратегия посредством телекомуникационния гигант „Хаувей“.

Първият дипломат на Китай Ван И отхвърли американските критики като „лъжи, които не са базирани на факти“.

„Но ако заменим обекта на лъжата от Китай на Америка, може би тези лъжи ще станат факти“, каза той.

Друга тема, засегната на конференцията беше и новият коронавирус.

Докато Франция обяви първият смъртен случаи в Европа в резултат на инфекцията, в Мюнхен генералният директор на Световната здравна организация д-р Тедрос Гебрейесус заяви, че е окуражен от предприетите от Китай действия за ограничаването на заразата, но изрази и загриженост за увеличаващият се брой на случаите.

Междувременно пред мястото на провеждане на конференцията по сигурността се състоя протест срещу нея.

„Искам да демонстрирам срещу конференцията по сигурността на НАТО и особено срещу политическата тенденция да се харчат все повече и повече пари за военни и сигурност, вместо да се инвестира в социални сфери като здравеопазване и образование“, заяви демонстрант.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Обвинените в шпионаж българи са знаели какво правят, твърди британски прокурор

Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са са били подбрани лично от руски агенти, за да шпионират за Москва и са знаели точно какво правят, въпреки че не се признават за виновни и твърдят, че са „подведени или измамени“, заяви прокурорът Алисън Морган в Централния наказателен съд в Лондон в хода на процеса срещу българската шпионска клетка...

публикувано на 13.02.25 в 01:53
Изглед към сградата на британския парламент

Великобритания "споделя желанието на Тръмп" за край на войната в Украйна

Обединеното кралство „споделя желанието на Тръмп“ да сложи край на войната в Украйна, се казва в декларация на британското министерство на външните работи.  „Ние споделяме желанието на президента Тръмп да сложи край на тази варварска война. Русия обаче може да направи това още утре, като изтегли силите си и прекрати незаконното си нахлуване. Винаги сме..

публикувано на 13.02.25 в 01:06
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20