Късно вечерта на 22 февруари беше разпространена новината, че Деляна Лазарова е победителката в Първия международен конкурс за млади диригенти "Сименс - Хале" в Манчестър. Бългаката се пребори на полуфинала с 10 претенденти от осем страни. Общо младите диригенти, заявили участие в състезанието, бяха 287 от 55 държави, а до финала достигнаха четирима.
Трета награда грабна британецът Джоел Санделсън, а втора - Родолфо Бараес от Венецуела.
Деляна Лазарова ще получи парична награда от 15 000 паунда и ще бъде назначена от есента за асистент-диригент на манчестърския оркестър "Хале", ръководен от прочутия маестро сър Марк Елдър. А в добавка тя ще ръководи в продължение на две години Младежкия оркестър "Хале". Тя ще получи и много възможности за концерти като гост-диригент на други оркестри.
Деляна Лазарова прави първите си стъпки в музиката в Пловдив, където завършва Националното училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" с цигулка. Заминава да учи при известния цигулков педагог Кеворк Мардиросян в САЩ, където започва да се занимава и с дирижиране. Имала е шанса да учи от големи диригенти като Бернард Хайтинк и Пааво Ярви. Сред фигурите, които я вдъхновяват, е и румънецът Кристиан Мъчелару. В момента Деляна Лазарова живее в Цюрих, където продължава обучението си в класа на маестро Йоханес Шлефли.
Името й остава в историята на новия конкурс в Манчестър, но това не е първият подобен случай в нейната кариера - така беше и през 2019 година, когато спечели Първия диригентски конкурс на Албанското радио и телевизия. Съвсем скоро, през март ѝ предстои и участие в конкурс за жени-диригентки - La Maestra в Париж.
"Аз се надявам, че тази победа допринася с нещо не само за нашата страна, но също така и за млади музиканти - млади хора, които имат желание да продължат, да видят, че абсолютно всичко е възможно - с определена доза работа, много работа, и наистина да знаеш какво си пожелаваш, да го поискаш със цялото си сърце. След това няма граници! Абсолютно всичко е възможно!" - сподели в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" младата диригентка.
Цялото интервю с Деляна Лазарова чуйте в звуковия файл.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..