Двустранните отношения между България и Северна Македония доминираха заключителните изказвания на външните министри Екатерина Захариева и Никола Димитров в края на министерската среща в рамките на съвместното председателство на Берлинския процес. Двамата първи дипломати коментираха спирането на работата на смесената българо-македонска комисия за решаване на историческите спорове. Никола Димитров обясни този факт с предизборната ситуация, а Екатерина Захариева повдигна въпроса за силната антибългарска реторика.
„Знам, че е трудно по време на избори да се политизират тези въпроси, за съжаление виждаме доста силна антибългарска кампания от някои от основните кандидати, използвайки много лесно, заигравайки се с националистическата тема. Това е краткосрочна политика. Много по-мъдро е да работиш за приятелство със съседите си, отколкото да използваш краткосрочни политически дивиденти. Много се надявам това да е част от политическата предизборна реторика“, каза тя.
България е поставила акцент върху добросъседските отношения в позицията си за новата методология за водене на преговори за еврочленство. Предстои тази методология да бъде приета на срещата на върха на европейските лидери в края на март.
„Неслучайно в своето изявление казах, че Берлинският процес подпомага решаването на отворените въпроси и че никой няма да внесе проблемите на Балканите в ЕС. Хоризонталният принцип на добросъседство трябва да бъде много ясно видим в тази нова методология, както е досега“, подчерта още Захариева.
В края на първото събитие от съвместното председателство на Берлинския процес страните от Западните Балкани приеха декларация, с която потвърждават отново ангажимента си за спазване на върховенство на закона, основните европейски ценности и решимост да продължат по пътя на евроинтеграцията.
Президентът Румен Радев връчи отличия на 12 лауреати на президентската инициатива Награда "Джон Атанасов" за 2025 година. Церемонията се провежда за 23-а поредна година. Отличията, които са в няколко категории, получават заслужили български ученици - олимпийски състезатели по информатика и информационни технологии, перспективни млади визионери,..
Франция е в тежка политическа криза, след като премиерът Себастиан Лекорню внезапно подаде оставка часове след съставянето на новия си кабинет. Лекорню остана на поста по-малко от месец и е третият оттеглил се премиер от девет месеца насам. Френският премиер Льокорню подаде изненадващо оставка "Не са изпълнени условията, за да остана на..
След 19:30 часа тази вечер се очакват валежи по Южното Черноморие. Днес по крайбрежието преваля за кратко слаб дъжд. Хората в Черноморските общини са предупредени за опасно време, а тези които живеят в рискови райони, се призовават да напуснат домовете си за две денонощия. Системата BG-ALERT беше задействана тази сутрин в община Царево и курорта..
Вълни от дронови удари са си разменили Украйна и Русия през изминалата нощ - съответно по военнопромишлени обекти и енергийна инфраструктура. Командването в Киев съобщи, че е бил поразен завод за взривни вещества и боеприпаси в град Дзержинск, в руската Нижегородска област. А също и терминал за петролни продукти във Феодосия, на окупирания..
Кметът Васил Терзиев трябва да бъде поздравен, че се опълчва , но не знам дали инструментите, с които разполага, ще му позволят да успее, а искрено желая да успее, но не ми се вярва да го постигне 100%! Това каза пред БНР проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в Софийския университет, бивш общински съветник в Столичния общински съвет..
Четвърти ден екипи на ЕРМ Запад работят по възстановяване на електрозахранването в община Трън. Електропреносните мрежи са засегнати сериозно, съобщават от Общината. Усилията са съсредоточени в направата на просеки за достъп до Вуканския далекопровод. Около 20 села в Трънско остават без ток и мобилна връзка Работи се усилено и за..
Израел депортира в Гърция и Словакия 171 души от хуманитарната флотилия "Глоубъл Сумуд", които бяха задържани при опит миналата седмица да пробият блокадата на Ивицата Газа. Българинът Васил Димитров, който беше част от флотилията, е сред депортираните, става ясно от съобщението на израелското външно министерство. По информация на БНР Димитров е в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Крум Зарков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
" Ще положа лични усилия виновните, ако има такива, да получат най-строги наказания, предвидени от закона. С нетърпение очаквам резултатите от..
Към настоящия момент има фигура, която изпълнява функциите на главен прокурор . Това заяви пред БНР Димитър Костов, член на УС на Асоциацията на..