Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Български вестници
Снимка: Ани Петрова, БНР

"По-вероятно е да спечелите от лотария, отколкото да се разболеете от коронавирус", пише "24 часа". Вестникът цитира изчисления на д-р Веселин Йолов от болницата на МВР в столицата. Тази констатация се отнася за хора, които не живеят в Китай и са на възраст под 50 години.

Заради топлия февруари пестим 30 лева от сметката за парно, изчислява "Телеграф". 90 лева ще е сметката за двустаен апартамент в София. Фактурите на "Топлофикация" ще са готови онлайн от 14 март нататък.

"Монитор" пише още нещо важно за живеещите в столицата - обмислят поскъпване на платеното паркиране. Предстои анализ, след което ще бъдат оповестени новите цени. 90 на сто от местата в синя зона са пълни, аргументират се от Центъра за градска мобилност.

"Монитор" съобщава още, че столичната община обмисля да изкупи мажоритарния дял и така да си вземе къпалнята "Мария Луиза". Вече 14 години сегашният мажоритарен собственик държи заключена бившата къпалня и не прави нищо, за да я възстанови, мотивират се общинари. Очевидно е, че ще има висока обществена полза, ако къпалнята заработи отново, казва те.

"Търсят под лупа хора, които да работят по полето", пише "Земя". Очакванията на агробизнеса не са оптимистични заради обезлюдяването. В началото на активния сезон, голяма част от земеделските производители са изключително притеснени от липсата на квалифицирана работна ръка.

Разпространението на новия тип вирус води до срив в икономиката, като ответна мярка финансистът Румен Гълъбинов предлага, в интервю за "Труд" да се намали ДДС.

Той е категоричен, че глобалната икономика вече е в рецесия. Гълъбинов дава за пример американския президент Тръмп, който вече е обещал намаление на данъците.

Специалисти прогнозират, че бензинът и дизелът ще са евтини дълго време, пише "24 часа". Очаква се ново поевтиняване на горивата до края на седмицата заради шестващия по света коронавирус. В интервю за изданието, доц. д-р Атанас Мангъров предупреждава - "Ако новият коронавирус преживее лятото, вероятно всички ще минем през него“.

"Труд" пише на първа страница "Очакват 60-70 на сто от населението на Европа да прекара вируса". В интервю за вестника, проф. Райко Пешев пояснява, че все още вирусът не е толкова добре познат, за да се използват ваксини за животни, каквито съществуват от години.

Кризата води до добри решения - театрите излъчват онлайн своите представления заради забраната от събиране на закрити места, разказва изданието.

"Телеграф" съобщава, че театрите губят по 250 хил. лева на седмица заради отложените представления. Музикалният театър в столицата използва карантината, за да направи ремонт.

Връчването на наградите на Съюза на артистите "ИКАР" вероятно ще се проведе без публика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07

Втори депутат от Лейбъристката партия на Великобритания е отстранен заради обидни коментари

Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..

публикувано на 10.02.25 в 21:58

Иран чества 46 години от Ислямската революция

В Иран отбелязват 46 години от революцията, довела на власт режима на аятоласите, на фона на предупреждения, че американският президент Доналд Тръмп иска да унищожи страната. През цялата сутрин голям брой иранци изпълниха публични пространства в големи и по-малки градове. През януари и началото на февруари 1979 година неспиращите протести срещу..

публикувано на 10.02.25 в 21:48

Тръмп даде още разяснения по идеята си за Газа

Палестинците няма да имат право да се върнат в Ивицата Газа според плана на Доналд Тръмп за възстановяване на опустошената от израелски бомбардировки територия. Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа Това става ясно от публикувани днес откъси от интервю на американския президент за "Fox News", цитирани от агенция..

публикувано на 10.02.25 в 21:38

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22