Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи работен ден с ограничения за пътуване между областните градове заради Covid-19

| обновено на 23.03.20 в 11:29
Автор:
Снимка: Кремена Данева, БНР

Километрично задръстване се е образувало на магистрала "Люлин", сигнализира наш слушател, който пътува от Перник към София, за да отиде на работа. Пред БНР той сподели: 

„Трафикът се движи изключително бавно, с чести спирания за по 10-20 минути. След това го пускат за малко, за около няколко секунди - хората просто седят в редица и чакат. На тунел „Люлин“ проверяват документа най-вероятно.

Аз се грижа и за възрастен родител  - с две тазобедрени стави следоперационно. Абсолютно трябва да ходя в София и имам всички необходими документи издадени. Всичко е наред при мен.

Лошото е, че при такива огромни задръствания всичко става безсмислено и нефункционално“.

Днес е първият работен ден, в който са в сила ограниченията за пътуване между областните градове, въведено заради разпространението на коронавируса у нас.

На вход-изход на градовете са изградени контролно-пропускателни пунктове. Преминаващите през тях удостоверяват причината за пътуването си със служебна бележка от работодател, медицинско удостоверение или документ за самоличност.

Жителите на по-малките населени места трябва да имат основателни причини, за да посещават областните центрове и да докажат това пред контролните органи.

19 са пропускателните пунктове на входовете на София, на които се извършват подобен вид проверки, информира БГНЕС.

На КПП край Драгичево трафикът е засилен и се е образувала опашка от автомобили.Четирима полицаи проверяват всяка една от колите.

Във Варна трафикът е натоварен навсякъде, макар проверките да минават бързо, информира Радио Варна. Снимки от морската столица вижте тук.

Единични са случаите на нарушения на пропускателния режим в Ямбол.  На входно- изходните артерии на града са разположени 7 пункта, информира кореспондентът ни Даниела Костова.

Няма колони от автомобили на двата най- важни за града пункта на пътните участъци Ямбол- Сливен и Ямбол- Елхово.

Автомобилите преминават за около 2-3 минути.

Улиците на града са безлюдни, определените за възрастните часове за пазаруване навсякъде се спазват, но желаещи почти липсват.

Опашки по контролно-пропускателните пунктове в Пловдив тази сутрин започнаха да се образуват малко след 7.30 часа, когато работещите в офиси и предприятия извън града потеглиха с автомобилите си за работа.

На някои от пунктовете е натоварено и в обратната посока, защото много от живеещите в близките населени места работят в града.

13 са КПП-та, като проверките от полицейските екипи са извършват в двете посоки. На изхода на „Голямоконарско шосе“, откъдето се отива към Северната индустриална зона и към магистрала „Тракия“ колоната започваше още от булевард „България“.

Иначе преминаването става за една-две минути, като се извърши проверката:

„Това са нормални мерки за това положение, което е в момента. Няма как, трябва просто да бъдем търпеливи и така - служебна бележка имам, издадена от фирмата, в която работя“.

„Нормален е режимът, щом има проблеми“.

„Има нужда от малко ред“.

„Имам договор и сега ще ми издадат този документ“, казаха пловдивчани пред микрофона на БНР.

Повечето от преминаващите през пунктовете и работещи в предприятията извън Пловдив обясняваха, че днес очакват да получат служебни бележки от работодателите си. Срокът е до 17 часа днес.

В третия ден на строгите ограничения в Благоевград мерките срещу безцелното пътуване вече се прилагат.

Строг контрол е въведен  на граничните пунктове за влизане в Гърция. Пропускат се само чужди граждани, които живеят или работят в Гърция и могат да го удостоверят с документ на гръцки език. Ограничението не се отнася за товарни автомобили.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38

Моймир Хампл: Златната епоха на мир и глобални пазари приключи. Европа е пред съдбовен избор

Европа - иновативна, конкурентоспособна и демократична. Така могат да се обобщят приоритетите, които представи тази седмица в Европарламента Урсула фон дер Лайен за втория си мандат начело на Европейската комисия. Фон дер Лайен вече многократно дава да се разбере, че ще се опита да приложи на практика препоръките от публикувания през..

публикувано на 30.11.24 в 10:35

ДСБ издига кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на НС

ДСБ издига кандидатурата на лидера на партията Атанас Атанасов за председател на 51-вото НС, научи БНР от свои източници. Решението е взето от Националното ръководство на партията и ще бъде предложено за обсъждане на коалиционните партньори в ПП-ДБ. От ПП-ДБ първоначално номинираха за поста бившия министър на регионалното развитие Андрей..

публикувано на 30.11.24 в 10:10

Какво става с германската икономика?

Отворената икономика на Румъния, също както нашата, е до голяма степен зависима от икономиката на Германия, а тя преживява сериозни сътресения. Към тях се добави и политическата несигурност след разпадането на управляващата коалиция в Берлин. "Фолксваген" обяви, че ще затваря 3 завода в Германия и че продава дела си във фабрика в Китай. "Форд"..

публикувано на 30.11.24 в 10:05