Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Лазаровден

Снимка: архив

Днес, на Лазаровден, във всички православни храмове у нас ще бъде отслужена света литургия.

Ловчанският митрополит Гавриил припомня историята на Лазар според разказите на евангелистите.

„Господ на Лазарова събота възкресил свети Лазар, който от четири дни бил вече в гроба. Това е изключително велико чудо. След Лазарова събота, в неделя той влязъл в град Йерусалим. Тълпи народ са го посрещали, с радост, с надежда, тъй като Юдея тогава е била поробена от Рим, те са мечтаели за свобода. Децата са посрещали Господ не като земен  цар, а като Бог, като спасител“, каза той за предаването „Закуска на тревата“ на програма „Хоризонт“.

Ловчанският митрополит Гавриил

"След най-тържественото посрещане на Господ по време на неговия земен живот, защото великото чудо, което е извършено предишния ден, тежкото състояние на народа и очакването, че трябва да се яви Спасителят на света е дарувало радост и надежда на хората и действително той е един радостен празник в преддверието на седмицата, която идва, тя е Страстна или Страдална седмица, седмицата всъщност, когато Господ е пострадал, бил е предаден, бил е мъчен, бил е разпънат, Разпети петък, и накрая на третия ден той възкръсва от гроба", каза митрополит Гавриил.

Той уточни, че тази година няма да раздават върбови клонки за Цветница, за да няма струпване на хора.

"Истината е, че всяка година при раздаване на върба най-много народ има. Символиката на тези върбови клонки означава, че това е един спомен как са посрещали Христос в Йерусалим преди повече от две хиляди години. Раздаването на върба е едно благословение за вярващите хора все едно ние духовно сме присъствали на посрещането на Христос в Йерусалим".

За благодатния огън митрополит Гавриил каза:

"Има църкви и манастири, които пазят благодатен огън от миналата година и ние решихме да го вземем от там. Решихме парите, които трябваше да се дадат, а те не са малко, да се пътува за благодатния огън, да се използват за борбата срещу епидемията. Има пророчество, че когато дойде краят на света, няма да слезе благодатният огън, но никой не знае кога точно ще се случи това".

"Призовавам с търпение и с молитва, с вяра да преминем през тези ограничения и изпитания и да се надяваме, че след Христовото възкресение ще дойде вече отминаването на тази пандемия", каза още митрополит Гавриил.

По стара традиция днес се изпълнява обичаят Лазаруване. Млади жени, наречени лазарки, облечени в народни носии берат цветя, с които ще изплетат венци за утрешния празник Цветница. Момите обикалят и къщите, пеят обредни лазарски песни, благословят стопаните за здраве, щастие и берекет, а те ги даряват с яйца, пари и плодове.

За да спазят традициите на Лазаровден в условията на ограничителни мерки, от читалището в мездренското село Крапец организират конкурс за най-усмихната лазарка. Ще се оценяват снимки на момичета с народни носии и видеоклипове с изпълнения на лазарски песни.

"Голяма красота е и е чудесно, че по този начин се демонстрират и народните носии, възкръсва и се продължава традицията, възпитава се и младото поколение деца в любов към българското".

Свещеник от Русе призова да бъдем съвестни и отговорни и да спазваме правилата на извънредното положение.

"Да бъдем съвестни, защото най-важното е това. Аз може да съм много смел, много вярващ, да не се страхувам от зараза, но аз не знам дали в този момент не съм носител на вирус, така че отговорността е преди всичко за другите".
На Лазаровден църквата ни припомня извършването на най-голямото чудо от Божия спасител - възкресяването на починалия Лазар, извършено пред очите на народа. Чудото станало причина мнозина да повярват в Христовата вяра.
Затова Лазаровото възкресение предизвикало възмущение сред първосвещениците и фарисеите, станало непосредствен опит за издаването на смъртната присъда на Спасителя.
На Лазарова събота се отслужва неделното богослужение и така се поставя началото на пасхалното тържество.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече средства за образование и социални дейности в Пазарджик

Проектобюджетът на община Пазарджик е в размер 186 милиона лева.  Увеличават се средствата за образование и социални дейности.  Предстои и създаването на общинска фирма, която ще поеме сметопочистването, сметоизвозването и поддържането на зелените площи. Парите за образование се увеличават с близо със 7,7 процента, в сравнение с миналата..

публикувано на 15.04.25 в 09:39

Фандъкова: Да насърчим младите да търсят специалности, необходими на трудовия пазар

Държавата да финансира второ висше образование в приоритетни професионални направления и защитени специалности . Това предвиждат промени в Закона за висшето образование, внесени от депутати от ИТН, ГЕРБ и БСП. Планирано е промените да влязат в сила от 1 януари 2026 г. Един от вносителите е Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС. Пред БНР тя..

публикувано на 15.04.25 в 09:24
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп иска да намали наполовина бюджета на Държавния департамент на САЩ

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп иска да намали бюджета на Държавния департамент почти наполовина, става ясно от вътрешни документи за финансово планиране, видени от Ройтерс.  Това може да доведе до затварянето на близо 30 американски представителства в чужбина и рязко намаляване на чуждестранната помощ, отбелязва агенцията...

публикувано на 15.04.25 в 09:08

Засилено полицейско присъствие в столичния кв. "Захарна фабрика"

Екипи на СДВР и Жандармерията са разположени в столичния квартал "Захарна фабрика". От МВР съобщиха за "Хоризонт", че полицейското присъствие там е с цел съдействие на екипите, които започнаха премахването на незаконни постройки в квартала. Започна премахването на незаконните бараки в столичния квартал "Захарна фабрика" На място..

публикувано на 15.04.25 в 09:08
проф. Димитър Димитров

Ректорът на УНСС за безплатното второ висше: Да има стимули и гаранции за работа след това

Финансирането на второ безплатно висше образование може да се мотивира с идеята за учене през целия живот . Хората, които са завършили преди 20-30 години, са учили при друга структура на икономиката. Тогава не е имало изкуствен интелект, киберсигурност, навлизащи нови технологии като сегашните. Това обясни пред БНР ректорът на УНСС проф...

публикувано на 15.04.25 в 09:05
Президентът Никос Христодулидис ще представи визията на правителството за развитието на кипърската икономика.

Икономически конгрес събира в Никозия новите бизнес-лидери

Новите лидери на кипърския бизнес – представители на милениалите и следващото ги поколение Z, са основните участници в провеждащия се днес 15-и Икономически конгрес в Никозия (Nicosia Economic Congress). На събитието, което е едно от най-важните на годината в Кипър, президентът Никос Христодулидис ще представи визията на правителството за..

публикувано на 15.04.25 в 08:50

Форум за съвместни трансгранични проекти между България и Сърбия се провежда във Враца

Във Враца ще се проведе Форум за търсене на партньори между България и Сърбия за съвместни трансгранични проекти с европейско финансиране. Програмата осигурява общо 5 мил. и 600 хил. евро директна подкрепа за малки и средни предприятия от двете страни. Проектите са за разширяване на капацитета, внедряване на нови технологии и подобряване на..

публикувано на 15.04.25 в 08:39