Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

„Всеки десети вече не издържа финансово“, пише „Дума“. Изданието цитира данни на агенция АФИС, според които други 20 на сто от анкетираните заявяват, че могат да издържат в условията на извънредно положение не повече от още една седмица. Около 45 на сто от заетите в туризма, хотелиерството и ресторантьорството са без работа, уточнява публикацията.

„Европейската комисия ни помага със 770 милиона евро за запазване на работните места“, пише „Земя“. Мярката е ограничена до предприятията с дейност в секторите, които са най-силно засегнати - търговията на дребно, туризма, пътническия транспорт и други.

Ако не ни върнат на работа след кризата, държавата плаща да си сменим професията, пише „Монитор“ на първа страница. Министърът на труда и социалната политика е дала писмен отговор на депутатско питане, от който става ясно, че ще се осигурява квалификация и преквалификация за освободени трудещи се от сектори, които не се възстановяват след извънредното положение. НОИ плати първите пари, близо 280 хиляди лева, за помощите по мярка 60 към 40, пише още изданието.

От него научаваме още, че правителството е решило да плаща интернет за деца, изключени от онлайн обучението, което се провежда сега. Разходите ще са за сметка на икономиите от училищните бюджети.

Заради срива на борсите, кризата взе по 350 лева от втората пенсия, съобщава „Телеграф“. Експерти подчертават, че пенсионните фондове са вид дългосрочна инвестиция и трябва да се гледа доходността им в по-дълъг период от време.

Заради бензина, дрехите и обувките, инфлацията за март е отрицателна, информира „Труд“. Месото е поскъпнало за една година с 19 на сто, а плодовете - с близо 13 процента. За 12 месеца общото поскъпване на храните е скочило с 6,7 процента, отчита националната статистика.

Фирми за бързи кредити разсрочват заеми, информира още „Телеграф“. Вестникът пише и че правителството е определило концесионерите на плажовете в Слънчев бряг и Равда. Възможно е това лято чадърът и шезлонгът да са безплатни, ако се състои летния туристически сезон. 

Брюксел обяви „пътна карта“ за излизане от кризата, пише „Труд“. Европейската комисия препоръчва масово тестване и призова за внимателно разхлабване на мерките. Не е време още за прекратяване на изолацията, смятат от Брюксел.

16 април е ден на Конституцията и юриста, припомня „24 часа“. Висшият адвокатски съвет поздравява, чрез вестника, колегите си.

В интервю за „24 часа“, бившият финансов министър  Петър Чобанов отбелязва, че липсват сценарии за възстановяване на икономиката ни по отрасли след края на кризата с коронавируса.

Също в интервю за вестника, проф. Мария Миланова от „Пирогов“ споделя, че сърдечноболните пациенти не търсят лекарска помощ от притеснение да не се заразят с коронавирус. Има случаи на потърсено лечение дни след настъпил инфаркт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДПС-Доган не е съгласно с назначението на Людмила Петкова начело на АДФИ

Парламентарната група на "ДПС-Демокрация, права и свободи" и ДПС на Ахмед Доган обявиха "категорично несъгласие с назначението на Людмила Петкова за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция". Бившата финансова министърка Людмила Петкова оглави АДФИ За новото назначение на бившия служебен вицепремиер и министър на финансите стана ясно..

публикувано на 10.02.25 в 20:42
Израелският министър на отбраната Израел Кац определи съобщението на „Хамас“, че отлага освобождаването на поредната група заложници като пълно нарушение на споразумението за прекратяване на огъня.

"Хамас" съобщи, че отлага за неопределено време освобождаването на заложници

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отлага за неопределено време планираното за събота освобождаване на още израелски заложници. Израелският министър на отбраната Израел Кац отвърна с обвинение, че с изявлението си "Хамас" нарушава споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари, и разпореди пълна бойна готовност на..

публикувано на 10.02.25 в 20:25
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Подготвя се международна среща по Кипърския въпрос

Подготовката и провеждането на разширена международна среща по Кипърския въпрос през март в Женева бе в центъра на разговорите на заместник-генералния секретар на ООН Розмари ди Карло с лидерите на двете кипърски общности днес в Никозия. Регионалната ѝ дипломатическа обиколка продължава в сряда и четвъртък в Атина и Анкара. Дискусиите днес..

публикувано на 10.02.25 в 20:22
Файтони чакат туристе в историческия център на Брюж, Белгия, 6 февруари 2025 г.

Национална стачка в Белгия в четвъртък

Нито един самолет няма за излети от летище "Завентем" в Брюксел в четвъртък, ще бъдат засегнати и пристигащите полети. Причината е обявената национална стачка в Белгия.   Решението за стачката, в което участват трите най-големи белгийски синдиката, идва след обявената програма на сформираната преди седмица петорна коалиция начело с председателя на..

публикувано на 10.02.25 в 20:12
Гжегош Браун

Председателката на ЕП Роберта Мецола наложи наказания на полски евродепутат

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола наложи наказание на независимия полски евродепутат Гжегож Браун, с което го лишава от дневни за два дни и каквото и да било участие в Европарламента също в рамките на 2 дни. Причината са обидни и дискриминационни реплики към лица от ЛГБТ общността в края на ноември м.г. Мецола се..

публикувано на 10.02.25 в 20:07
Министърът на културата Мариан Бачев.

Министър Мариан Бачев е поискал с 0,5% по-висок бюджет за култура за 2025-а

До края на седмицата ще станат ясни имената на заместник-министрите на културата, заяви министърът на културата Мариан Бачев. По думите му според механизма, по който работи новото правителство, Коалиционният съвет може да прави предложения кои да бъдат заместник-министрите, но той също има свободата да не се съгласи с подадените имена и сам да..

публикувано на 10.02.25 в 19:56
Свлачището на пътя Кухиндол - Севлиево е укрепено за около 8,7 млн. лв.

Държавата е дала близо 10 млн. лв. за укрепване на свлачища във Великотърновско

Държавата е отпуснала близо 10 милиона лева, с които през последните години са били укрепени три свлачища във Великотърновска област. В региона са регистрирани 271 пропадания и срутвания на земни маси. Великотърновска област е на едно от челните места в страната по свлачища. Последното им картиране е от преди няколко години от държавната..

публикувано на 10.02.25 в 19:45