Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Турция заразените са над 82 хиляди

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Броят на заразените с коронавируса в Турция вече е над 82 хиляди души, сочат последните данни на здравното министерство на страната. В опит да ограничат разпространението на епидемията, властите за втора поредна събота и неделя наложиха забрана за излизане на улицата в 31 големи града в страната. Тя влезе в сила в полунощ и ще продължи до полунощ срещу понеделник.

Общо 1 890 достигна броят на хората, починали вследствие на вируса в Турция. Днес битката с новия вирус загубиха още 121 души. Отчетен беще обаче  по-малък брой новозаразени, отколкото предишните дни. Броят на излекуваните за деня пациенти е над 1800 и с тях общо оздравелите са почти 10 500 души.

По-рано председателят на Турския лекарски съюз д-р Синан Адъяман отбеляза, че е рано да се твърди, че болестта е под контрол, тъй като тестовете отчитат картината с известно забавяне. Освен това  коронавирусът не е отбелязан като причина за смъртта при всички пациенти, които може да са починали от него. 

Министърът на културата и туризма Мехмед Нури Ерсой очаква начало на туристическия сезон в края на май. В интервю за телевизионния канал НТВ той уточни, че това ще се случи, ако през втората седмица на май се наблюдава, ако ситуацията с броя на заразените се нормализира. Министърът предложи и сертифициране на туристическите обекти без коронавирус. 

Миналата година почти 52 млн. туристи посетиха Турция, от което приходите на страната бяха за 34,5 млрд. долара. В началото на април турската статистика прогнозира, че тази година този брой ще е с 80% по-нисък, или страната ще посетят около 10 млн. чужди туристи.

В опит да ограничат разпространението на епидемията, властите за втора поредна събота и неделя наложиха забрана за излизане на улицата в 31 големи града в страната. Тя влезе в сила в полунощ и ще продължи до полунощ срещу понеделник. От ограничението за излизане от домовете им са засегнати около 64 млн. души.

По улиците могат да се движат служителите в спешните служби и заетите в някои жизненоважни производства и услуги. На някои места беше въведено изключение за определени категории селскостопански работници.

Военното министерство отложи с един месец призоваването на служба и уволняването на общо около 120 хиляди наборни войници. В разпространеното от министерството прессъобщение се отбелязва, че движението на толкова хора би създало риск за здравето на  поне 500 хиляди души, като се вземат предвид и членовете на семействата войниците.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07