Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В. Търново: 73 работодатели със заявки по схемата 60/40, 1000 регистрирани безработни

165 заети в сферата на машиностроенето и строителството губят работа след масови уволнения в 4 фирми заради кризата

Производствено хале на предприятие за хигиенно-медицински изделия във Велико Търново.
Снимка: БГНЕС

Четири фирми от област Велико Търново са подали уведомления в Инспекцията по труда за масови уволнения на общо 165 работници от сферата на машиностроенето и строителството.

Работата си губят шлосери, оператори на металорежещи машини, монтажници и работници, специализирани в изграждането на басейни, посочи Невена Стефанова, директор на Инспекцията по труда във Велико Търново:

„Основната причина, която е посочена за предстоящите уволнения, е намаляване обема на работа в следствие на създалата се изключително трудна ситуация“. 

Не са открити нарушения при проверките на многото сигнали, свързани с изплащането на заплати и обезщетения, както и с оформянето на документите при освобождаването на работници.

Няма констатирани нарушения и за противоепидемичните мерки в работещите предприятия, поясниха още от Инспекцията по труда.

Същевременно от Бюрото по труда в старата столица отчитат засилен интерес на фирмите към схемата за подпомагане на бизнеса 60 към 40. На трудовата борса са обявени и близо сто свободни работни места. 

73-а работодатели от Велико Търново са подали заявки за изплащане на компенсации по схемата 60 към 40 за запазване на 629 работни места. След въвеждане на извънредното положение са обявени 98 свободни работни места, поясни директорът на Бюрото по труда Бойка Ганева:

„Преобладават за детегледачи, болногледачи, строителството и селското стопанство, както и работници по събиране и обработка на отпадъци“.

Над 1000 са регистрираните на трудовата борса във Велико Търново.

„Близо три години и половина бях ключар и много намаля работата“.

„Аз съм готвачка в хотел, не е по наша вина“, казаха пред микрофона на БНР търновци, които са загубили работата си.

Местната икономика е взела на работа 177 безработни. Предприятие за дезинфектанти масово наема хора, съобщи съсобственикът му Виктор Азманов:

„В момента са 150 човека, които сме ангажирали, като 130 са освободени от заведения, от хотели“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36