Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Третират тревни площи в София срещу кърлежи, които са многобройни и тази пролет

Снимка: Ани Петрова, БНР

Този петък предстои да бъде извършена обработка на тревните площи в столичния район "Изгрев" срещу кърлежи, след многобройни сигнали от жителите на квартала.

Заради валежи третирането на площите се отлага вече няколко пъти.
 
Един от сигналите за многобройните кърлежи в квартал "Изток" подава Елена Георгиева. По думите ѝ след всяка разходка от кучето си, тя и синът ѝ вадят по няколко кърлежа, въпреки че домашният любимец е третиран срещу тях.

Фирмата изпълнител, с която има договор Столичната община, е имала план обработката в кварталите "Изгрев", "Изток" и "Дианабад" да се извърши на 5 май, но поради зачестилите случаи на ухапвания от кърлежи по хора и по домашни любимци, третирането ще се извърши още този петък.

Това съобщи за "Хоризонт" кметът на района д-р Делян Георгиев. По думите му третирането на площите трябвало да се извърши още в началото на април:

"Настоях да се осъществи пръскане на 24 април. Имам това обещание, защото ние не можем да чакаме повече. Положението в "Изгрев" по отношението на кърлежите е бедствено".

До края на седмицата предстои обработка срещу кърлежи и в районите "Надежда", "Лозенец" и "Овча купел".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания е домакин на конференция за възстановяването на Газа

Обединеното кралство ще бъде домакин на международна среща на върха за възстановяването на Газа, съобщиха от Даунинг стрийт. Докато хуманитарни групи се подготвят да изпратят помощ в Газа, Обединеното кралство заяви, че 20 милиона паунда от вече обещаната помощ ще бъдат насочени към водоснабдяване, канализация и хигиенни услуги...

публикувано на 13.10.25 в 10:40
Цанко Бачийски

Цанко Бачийски: Наесен догодина ще има одобрена площадка за осми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за планов годишен ремонт . Блокът има проблем с един от парогенераторите. Предвиждат се мерки да се установи какъв точно е проблемът. Не става въпрос за радикални действия .   Това коментира пред БНР  председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски. " Спира се далеч преди да има някаква..

публикувано на 13.10.25 в 10:18
Турист прави снимка на фона на църквата

Въпреки високите цени българи продължават да купуват имоти в Северна Гърция

Продължава тенденцията българи да инвестират в недвижими имоти в Северна Гърция, съобщават брокерите. Най-силен е интересът в района на Кавала. Търси се всичко подходящо - от терени за поставяне на каравана до мезонети. Цените рязко се повишиха от 900 евро на квадратен метър преди, сега вече се продава на 2500 евро. "Катимерини":..

публикувано на 13.10.25 в 10:12

Светлана Боянова: Има притеснение по общата селскостопанска политика

Има притеснение не само сред българските земеделци, но и сред европейските във връзка с общата селскостопанска политика. Това заяви пред БНР Светлана Боянова - председател на Института за агростратегии и иновации, бивш зам.-министър на земеделието, след срещата с еврокомисаря по земеделие Кристоф Хансен. "Смятам, че този път процесът беше..

публикувано на 13.10.25 в 09:53

Двама задържани за инцидента с коктейл "Молотов" в Дупница

62-годишен мъж и съпругата му са задържани за хвърлената снощи бутилка със запалителна течност в двора на Районното управление на МВР в Дупница, научи БНР от говорителя на Областната дирекция на полицията-Кюстендил Катя Табачка. Инцидент с бутилка със запалителна течност в Дупница Това е станало към 20 ч,. бутилката е хвърлена от..

публикувано на 13.10.25 в 09:48
Изглед към с. Герман

Божидар Трайков е избран за кмет на Герман

Общинската избирателна комисия - Столична община обяви за избран на вчерашния първи тур за кмет на кметство Герман Божидар Трайков, издигнат от местна коалиция ГЕРБ-СДС. Трайков, който бе единствен кандидат, получава с 476 действителни гласа. Избирателната активност на вота в населеното място бе 24%. Решението на ОИК подлежи на оспорване..

публикувано на 13.10.25 в 09:23

Пазарджик: Листата на бившия кмет Тодор Попов изпреварва ГЕРБ

Последните данни от ОИК в Пазарджик показват, че листата на бившия кмет Тодор Попов измества ГЕРБ от петото място.  Така партията на Бойко Борисов става шеста по резултат след вчерашния извънреден вот за общински съветници. "ДПС-Ново начало" е първа политическа сила с резултат 17,17 процента. С малко под 12% ПП-ДБ  остава на..

публикувано на 13.10.25 в 09:09