Въпреки трудните условия по време на социалната изолация заради Covid-19, всички звезди показаха своята съпричастност към каузата под мотото "Гласът трябва да бъде чут". Целта на ръководството на Мет - на генералния мениджър Питър Гелб и музикалния директор Яник Незе-Сеген, които се изявиха като водещи от домовете си в Ню Йорк и Монреал - беше да призоват почитателите на операта да дарят средства, за да продължи един от най-престижните оперни театри в света да бъде на върха и да продължи да работи след падането на ограниченията. Да се върнат на работа прекрасните оркестър и хор, както и всички незаменими технически служби, които в момента са в неплатен отпуск за неопределено време.
Всеки от участниците в отлично организирания концерт изпълни по нещо - кой от хола си, кой от кабинета или дори от кухнята; едни без акомпанимент, други - с акордеон или пиано, а повечето - със записи, звучащи от мобилните им телефони; и всеки облечен според настроението си - от ежедневни пуловери и джинси, през стилни костюми, до официални вечерни рокли - пъстротата и на поднесената музика, и на начина й на изпълнение, беше зашеметяваща.
Беше вълнуващо - и не защото качеството на звука беше безкомпромисно, нямаше как да е така по Skype, а защото тези изключителни певци бяха общност - помежду си и заедно с хората, които ги гледат. Радостта им да се видят, разделени в момента на хиляди километри - всеки в своя дом, беше искрена и заразяваща с позитивна енергия, от каквато всички имаме нужда в този момент.
Соня Йончева разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" за организацията, която стои зад този уникален проект на Метрополитън опера, както и за дните в изолация, които тя прекарва със семейството си в дома си в Женева. Тя коментира мерките, които се взимат (или не) в полза на артистите в различните държави, както и петицията, инициирана от колегите й Йонас Кауман и Людовик Тезие в подкрепа на хората на изкуството в Европа. Чуйте интервюто в звуковия файл.
В 26-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от празничния пролетен концерт “65 г. Детски хор на БНР “ в Зала “България“ - Софийската национална опера и балет прибави в репертоара си чудесен нов спектакъл за малки и големи – мюзикъла..
Квартет "Кварто" ще представи своя специална програма, посветена на утрешния Международен ден на ромите. Артистите от формацията са избрали за концертите името "Циганка". Иван Пенчев, ръководител на квартета, разказа пред БНР, че се е получил по-скоро един европейски проект. "Това са произведения, които всички обичат". В основата е..
13-о издание на Фестивала на комедийния и сатиричния спектакъл се провежда в Габрово и съвсем в духа на града на хумора разсмива публиката, а и съседите, които гостуват на театралните вечери. Девет са заглавията в афиша на събитието, на което БНР е медиен партньор. Оценяват ги професионалисти, които на официална церемония утре вечер ще..
Националните награди за театрални постижения в областта на хумора и сатирата "Златен кукерикон" ще бъдат връчени тази вечер на церемония в Сатиричния театър. Отличия ще бъдат раздадени в пет категории. Призът за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев е присъден на актрисата Мая Новоселска. Наградите "Златен кукерикон" ще бъдат..
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..